Bir Müzik hevesi tavsiyelerinizi bekliyor...

tosturan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Slm arkadaşlar Biraz uzun bir yazı sıkıcı gelebilir ama davulla bateri ile ilgilenen arkadaşlar varsa önerilerini duymak isterim hikayem ise şöyle;
yaklaşık 4 sene oldu bu 4 senenin başlarında müzik dinlerken dikkatimi çeken bir nokta vardı. her müzikte bateri seslerini kulağım seçip elim ayagım ritim tutuyordu. daha sonra bateri çalışlarına bir heves oluştu içimde hep videolarını indirdim. izledim onlar üzerinde deli gibi ayaklarımla ellerimle ritim tutuyordum. artık arkadaşlarım başladı yine bizimki felan gibi espiriler yapmaya başladılar üzerimde :). sonrasında keyboard drum dedikleri bilgisayarda kucuk programlar var klavye ile bateri sesleri çıkaran programlar. onlardan indirdim 10 15 tane hepsı amatör demeyi bırak oyun gibiydi aynı anda 2 tusa basamayan gecıkmeli sesler veren programlardı bi tane si hepsınden cok iyiydi aynı anda 4 tusun sesını cıkarabılıyordu hiç bir gecikme oluşmuyordu. elımın erişebildiği noktalar üzerinde kendıme özel ses atamaları yaptım ve sürekli çaldım bir hobim oldu yaklasık 20 25 farklı ritim geliştirdim 2 sene içinde. ama bateri ile alakalı hıc bır bılgım yoktu halende pek yok. her turlu sarkıya eşlik edebiliyordum. artık bi şarkı çaldıgında benim eşlik etmemi isteyen arkadaslarımın sayısı bile artmıştı :p. sonra usb katlanabılır bateri hediye etti bir arkadaşım dogum gunumde.

usb_katlanabilir_bateri-2077.jpg

ılk basta cok heyecanlandım en azından klavyeden dışarı çıkıcam diye düşündüm ama o bateri tamamiyle bir fiyasko çıktı cok kısıtlı yeteneği olan bir oyuncaktı :). hevesim kırılmıştı. onu bir köşeye kaldırdıktan sonra keyboard bateriye devam ettim her gun muhakkak 1 1 bucuk saat bişeyler çalmaya devam ettim keyif veriyordu bana. bazı şarkılarda ki ritmi yakalayamayınca 2 3 saat onun üzerinde çalışıyordum ama sonunda tutturuyordum üzerinde daha fazla pratik yapınca oda artık ritim kütüphaneme ekleniyordu:). bir müddet sonra eve küçük çaplı bir bateri almak istedim fiyat olarak en uygunu 600 tl felan amatör bi bateri alabilirdim. fakat bir sorunum vardı. apartman dairesinde oturuyordum ve altımdaki komsu kafası üzerinde bir davulun bam güm çalınmasını pek hoş karşılamıyacağını düşündüm. buda benim alternatif bir yola sürükledi... Dijital bateriler istersen kulaklık tak istersen ses sistemine bağla kısık sesle antremanlar yap sorun olmaz diye düşündüm onları araştırdım. bir çok çeşidi var onlarında 300 den baslayıp 2000 tl lere kadar uzanan fiyatları olan geniş bi fiyat ve çeşit yelpazesi vardı. aslında içimdekinin sadece bir heves olduğunu düşüncesi almaktan caydırıyordu beni. hemen hemen hergün E-ticaret sitelerinden sepete ekle butonu üzerinde mouse döndürüp duruyordum. bir gün bir müzik aletleri satan mağazanın önünden geçerken yamaha dd-65 modelini vitrinde gördüm. içeri girip muhabbet ettim. adama anlattım durumu açtı makineyi otur başına ben gidiyorum biraz vakit geçir beyenirsen alırsın dedi ve gitti sağolsun. 2 tıngırdadım sonuc pekde kötü değildi bence bi keyboard bateri ile 1 sene içerisinde bir çok ritimi çalabilir hale geldiysem bununlada çalışmam üzere ben buişi kaparım dedim ve aldım.
2300657384_1942fd74ec.jpg

eve geldim ses sistemine taktım çalmaya başladım ritimi tutturdum tutturamadım derken biraz biraz kapmaya başladım.Tam daha profosyonel bir sete geçme düşünceleri geçerken aklımdan.Alttaki komşu geldi :). ses çok geliyor sen bu kadar açmazdın dedi. bende durumu izah ettim kulaklık kullanıcam bundan sonra dedim. kulaklıkla hobime devam ederken yine sevgili komşumuz geldi ses gelmiyor ama müzik sesi değil sadece güm güm ses geliyor ev sallanıyor gibi oluyor dedi. bunun sebebi ise kick pedalı. baterilerde altta bulunan bas ve tiz seslerini çıkartan pedallar. yamaha dd 65 in pedalı biraz sert basmak gerektiriyor evimin tabanı parke olması nedeniylede fazlasıyla ses çıkıyor ben bunu kulaklıkla hıc farketmiyordumda bir daha kapıma komşu gelince kulaklıksız bir denedim de adam haklıymış :). bu olaya bir çözüm bulamadım ve bateri setimi sattım. keyboard bateriyi halen hemen hemen hergün açıyorum. şöyle bir baktımki yapamıyacağım bir şey değil. sadece heves değilmiş diye düşünüyorum kendımı geliştiremedim böyle yarım kaldı. aslında 4 senede imkanları olan birisi profosyönel bir davulcu olabilir belki ama benim imkanlarımın kısıtlı olması nedeniyle amatör bi şekilde kaldım sizce ne yapıyım ben yorumlarınız özellikle davulcu arkadaşlar varsa amatör veya profosyönel birer altın değerinde benim için...

Şunlarda dijital bateriyi aldıktan 2 gün sonra ablamın evinde 2 tane çalışım baya baya amatör çok çok hatalarım var.ama paylaşmaktan utanmıyorum :)

http://www.youtube.com/watch?v=03SDUpYdaqc&feature=g-hist
http://www.youtube.com/watch?v=XIXpO8IRJ_s&feature=g-hist

ablamın veya benim verdiği bir rahatsızlık varsa özür dilerim :p

tosturan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SDN De hiç bateri ile ilgilenen yokmu ya :)