Bir İpte Üç Cambaz Olur mu?

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Microsoft önümüzdeki yıl, Windows 7'yi de yayınladığında işletim sistemi selinde boğulma tehlikesi atlatabilir. Microsoft'un son mücadelesi ne olacak?

2009 yılı Microsoft için zorlu geçeceğe benziyor. Çünkü 2009 yılında son kullanıcılara hitap eden üç işletim sistemini bir arada görmemiz kuvvetle muhtemel. 2009'un sonuna kadar çıkması beklenen bir Windows 7'den bahsedebiliriz. Şu andan itibaren çıkışa (yabancıların tatil sezonu dedikleri vakit hedeflenmişse) bir sene süre var demektir. Yani Microsoft'un geliştiricilerinin çoğu bu sırada Windows 7 üzerine yoğunlaşmış olacak. Çünkü henüz arabirim açısından Windows 7'de yapılması gereken çok iş var. Her ne kadar teknik anlamda birçok yenilik olsa da kullanıcıların bir çoğu hâlâ "gördüğüne inanıyor".
windows_xp_buyuk1229290027.jpg
Windows XP Ölecek mi?

Windows Vista hem kullanıcı arabirimiyle hem de barındırdığı özelliklerle Windows XP'nin çok ötesinde olsa da, donanımsal yeteneklerin bazı ürün gamlarında gelişmemesi sebebiyle (veya maliyetler sebebiyle kasıtlı olarak geride bırakılması da diyebiliriz) Windows Vista'nın her noktada kişisel bilgisayarlara uymaması bir bir sorun var. Bunun en güncel şekilde karşımıza çıktığı yer de Netbook ürünleri. Her ne kadar işlem güçleri kötü olmasa da Windows Vista'nın bu tür ürünlere çok ağır geldiği, Windows XP'nin ise şelaleler gibi akıcı şekilde çalıştığı bir gerçek. Microsoft'un ise bu kutuplaşmaya ara yollu bir cevabı olmadığı için, Windows XP, hem downgrade seçenekleriyle hem de netbook ürünlerinde doğrudan kurulu biçimde varlığını sürdürüyor.

Netbook'larla Büyüyen XP
msi_wind1229290694.jpg
Intel'in Atom serisi işlemcilerinin hakim olduğu netbook pazarını gördüğümüzde, yeni çıkacak işlemcilerden de bahsedilse, Windows Vista çok zorlama bir girişim olacak. Dolayısıyla, Microsoft, 2009'da Windows XP için yamalar yayınlamaya ve hatta XP'yi netbook'larla beraber vermeye devam edecek. Bir Service Pack 4 görür müyüz? Sanmıyoruz ki 2009'da Microsoft bununla oturup uğraşsın; ama yazılım ve yamalar konusunda Windows XP etkinliğini sürdürecek.

Windows 7, Vista'yı Üzer mi?

Yeni bir işletim sistemi demek, eskilerine olan ilginin birden bire azalması anlamına da geliyor. Bu, aileye yeni gelen bebeğin önceki çocuğu görünüşte ikindi plana itmesi gibi düşünülebilir. Ama anne yavrularını ayırt etmez. Tabii her iki yavru için de özel ilgi gerekir. Bu noktada Windows Vista için yıl ortasına doğru beklenilen ikinci hizmet paketinden de bahsetmeliyiz. Windows Vista Service Pack 2 ayrıca üzerinde uğraşılması gereken bir başka proje.

windows7bumudur1229291466.jpg

İnternetteki Windows 7 arabirimi iddialarından bir tanesi.

Birbirimizi Neden Kıralım?

Elbette Microsoft'un kadro yeterliliğini sorgulamıyoruz; fakat Windows Vista için para ödeyen kullanıcılar, Windows 7 gelince veya gelirken ne kadar mağdur olacak, ne kadar üzülecekler bunu da iyi hesaplamak gerekiyor. Windows 7'nin şimdiki görünümüyle raflara çıkmayacağını bilsek de, aradaki fark kullanıcıları bunun "yeni bir işletim sistemi" olduğu konusunda sağlam biçimde ikna etmesi gerekiyor. Sonuçta Windows Vista, birçok kullanıcı için henüz olgunluğa erişmiş bir işletim sistemi. Bu açıdan baktığımızda, Windows Vista'nın güçlenen duruşu, Windows 7'yi de üzebilir.

Bilgi için: Microsoft
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

UgurABA

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Windows 7 iş yaparsa vista tarihe gömülür ama XP'yi kolay kolay tarihe gömemezler bence :)

Phantom_TM

Doçent
Reaksiyon puanı
0
microsoft vistadan umduğunu bulamayınca yeni bir işletim sistemi için kolları sıvadı. ama bunun için fazla aceleci davranıyorlar. usb 3 desteğinin windows 7 ye yetiştirilemeyeceği açıklandı. bu bile nekadar aceleci davrandıklarını gösteriyor... öncelikle vista ile ilgili düzeltmeleri yapsalar daha ii olucak. çünkü vistadan bezmiş kullanıcılar windows 7 ye iyi bir gözle bakmıcaktır. microsot önce vistanın imajını düzeltmesi gerek. bunu yeni işletim sistemini çıkartarak yapmayı deneyecekler gibi görünüyor.

Cloakengaged

Müdavim
Reaksiyon puanı
145
microsoft vistadan umduğunu bulamayınca yeni bir işletim sistemi için kolları sıvadı. ama bunun için fazla aceleci davranıyorlar. usb 3 desteğinin windows 7 ye yetiştirilemeyeceği açıklandı. bu bile nekadar aceleci davrandıklarını gösteriyor... öncelikle vista ile ilgili düzeltmeleri yapsalar daha ii olucak. çünkü vistadan bezmiş kullanıcılar windows 7 ye iyi bir gözle bakmıcaktır. microsot önce vistanın imajını düzeltmesi gerek. bunu yeni işletim sistemini çıkartarak yapmayı deneyecekler gibi görünüyor.

Microsoft Windows 7 için yeni kernel çekirdeği Windows Vista'dan önce
yapmaya başladıklarını açıklamıştı ve Vista'nın arasürüm olduğunu kabul etmişdi.
Ayrıca şuan Windows 7.6956 kullanıyorum Vista'ya göre gayet iyi ram tüketiyo ve daha hızlı çalışıyor.

Yapılan bir testte de:
Windows XP SP3 : 23 sn boot süresi
Windows Vista SP1 : 31 sn boot süresi
Windows 7.6956 20 saniye boot süresi

yani en hızlı w7 açılıyo teste göre :sorcerer:

DogukanDogu84

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Microsoft Windows 7 için yeni kernel çekirdeği Windows Vista'dan önce
yapmaya başladıklarını açıklamıştı ve Vista'nın arasürüm olduğunu kabul etmişdi.
Ayrıca şuan Windows 7.6956 kullanıyorum Vista'ya göre gayet iyi ram tüketiyo ve daha hızlı çalışıyor.

Yapılan bir testte de:
Windows XP SP3 : 23 sn boot süresi
Windows Vista SP1 : 31 sn boot süresi
Windows 7.6956 20 saniye boot süresi

yani en hızlı w7 açılıyo teste göre :sorcerer:

testin videosu var mı? Kanıtlamadan inandırıcı olmaz. :)

kumlukoz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
neden windows 7
hani 1,2,34... bunlari gördükmu?
direk 7denmi basladilar?