Bir Devrin Sonu: Nokia

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kapak1.png

Dün sabaha karşı saat 07.00 sıralarında RSS havuzuma peşi sıra “Nokia” ve “Microsoft” başlıklı yazılar düşmeye başladı. Bu iki markanın yanında “Buys” yazını görünce hemen anladım tabii ki. Esasında elbet bir gün bunun olacağının farkındaydım fakat Microsoft’un iftara yetişiyormuşçasına elini çabuk tutmasını beklemiyordum.

Öncelikle iki firmaya da ayrı ayrı bir göz atalım;

Nokia, bildiğiniz gibi senelerdir o sıra dışı tasarımları ile her zaman Türk insanın yanında olmuştur. Muhtemelen belli bir yaşın üzerindeki herkesin bir adet Nokia cihazı olmuştur. Diğer Avrupa ülkelerinde de öylemidir bilmem ama Nokia Türk ailelerinin bir parçasıdır, üyesidir. Sırf üzerinde “Nokia” yazdığı için Lumia telefon alanlar dahi vardır. Nokia da bizim bu sıcak tavrımızı boş bırakmamış ve her daim Türk pazarına önem vermiştir. Türkiye’de en büyük telefon lansmanları Nokia yapmıştır (Yani galiba). PR konusunda da oldukça bonkördür, her Teknosa’da ElectroWorld’de Media Markt’ta kısaca hemen her teknoloji mağazasında bir Nokia standı vardır. Test cihazları en bol olan marka yine Nokia’dır. Birçok yerde Nokia Store vardır ki bu sadece telefon ve aksesuar satan bir marka için oldukça yüksek miktardadır (Ülkemiz açısından). Yani kısaca biz Nokia’yı severiz Nokia bizi sever.
Microsoft, piyasanın ağır abisidir, hatta biraz kabadayısıdır (Sorsan kimseye sevmez ama hep kullanır). “Warez” diye tabir edilen Türkçesi kibarca “yolunubilircilik” olan olaydan dolayı köşedeki büfenin bilgisayarına bir türlü 400-500 liraya yazılım sokamaz. Açıkçası bunu pek sallamaz da, çünkü kurumlar ve şirketler Microsoft’a adeta bağlılık yemini etmişçesine sadıktır. Türk pazarını sallamadığını Xbox 360’ı 32423425 yıl sonra getirmesinden, Surface’ı getirmemesinden ve Xbox One konusunda bizi ilk 18’lik kadroya almamasından anlayabiliriz. “Ayrıca ben yaptım oldu” kelimesinin hakkını verir, yaptıkları genelde Windows 8’deki başlat tuşu olayı gibi geri teper (Bkz: Surface, Vista, Zune, PinkPhone). Evet en son hamlesi de “Ben yaptım oldu”mculuk sınıfına girer (Bu hareketi ile Microsoft tüm sevgililerini birbiriyle aldatmış ve Nokia ile evlenmiştir ve üzerine “Sonuçta hepiniz benim bebeklerimsiniz” demiştir. Microsoft gitti HTC’nin Samsung’un üzerine gül kokladı evet…).

-Nokia’nın Akıbeti Ne?

Benim yazılanlardan ve okuduklarımdan anladıklarımı özetlemek gerekirse;

Nokia
: Nokia’nın

Lumia: Microsoft’un
Asha: Microsoft’un
Yazılım Tarafı: Nokia’nın
Patentler: Microsoft’un

Şimdi bu duruma göre Nokia akıllı telefonlar konusunda bitmiş gibi görünüyor. Fakat tası tarağı satıp Nokia ismini ve yazılımları satmaması benim aklımda soru işaretleri yarattı. Acaba Nokia farklı bir pazara mı yönelecek veya kendine Nokia adı ile yeni bir macera mı arayacak (Ben Nokia’nın bundan sonra tamamen yazılım şirketi olacağını düşünüyorum. Zaten donanım konusunda sadece kamerası ile öne çıkıyordu ki o da yazılım tabanlı bir olaydı). Yani bundan gayrı Nokia Lumia cihaz yok (1020 ve belki “Bandit” hariç). Bundan sonra bir ayrım var, Microsoft yeni telefonları ya “Maykrasoft” ismi ile yada “Lumia” ismi ile üretecek (Bence donanım konusunda sabıkalı olan Microsoft’un, Microsoft ismini kullanması hata olur). Neyse, Nokia’ya dönecek olursak telefon konusunda tamamen ölmeyecek (Kalbimizin bir köşesinde yeşil alnı açık bir çiçek olarak yaşayacak. :p). Future Phone diye tabir edilen tıfıl cihazlar gene Nokia olabilecek. Her neyse toparlamak gerekirse artık her yerde görmeye alıştığımız, o ikonik fontu ile süslenen standlar panolar olmayacak. Hani düşününce garip geliyor biraz, koskoca Nokia yok artık, bitti.

Sıcak Gelişme: Microsoft Lumia ismini de kullanmayacakmış.

-Ee Biz N'olcaz?

Microsoft’un Türk pazarı ile olan bu uyumsuzluğu dilerim ki Nokia tarafına da yansımaz. Umarım aralarından biri çıkıp “Olum adamlar sistemi kurmuş işte bırak ellemeyek” gibi bir laf eder. Ama Microsoft’un başına geçecek yeni CEO Türkiye’deki tanıtım çalışmalarının faturasına falan bakıp “Bu ne Kâzım?” derse pek nahoş olur. Şuan Nokia telefonu olanlar da umarım üvey evlat muamelesi görmez (Nokia kullanıcılarını doğurup doğurup sokağa atmıştır, açık ve net!). Nokia cihazlarına yazılım desteği konusunda ise önünde muhtemel iki yol var, ya patron karısı unvanı ile torpilini kullanacak ya da sokak kedisi durumuna düşecek.

Velhasıl kelam Nokia cihazınız varsa saklayın ileride antika diye satabilirsiniz. :)

KAYNAK

faruksio

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bir sıcak gelişme daha Microsoft lumia ismini kullanmaya devam edecek ve telefonları tasarlamaya eski Nokia ekibi devam edecek :p

21olcaybaba21

Doçent
Reaksiyon puanı
2
onların tek amacı windows phoneyi geliştirmek tasarımları güçlendirmek ve çeşitlendirmek ve güzel donanımlar eklemek.Tabi uygun fiyata.Eğer böyle olursa nokia eski haline döner

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Windows phone eskiden neydi be öyle bir azap veriyordu ki insanlara ,adamlar iphone gibi alternatiflere yöneldi şimdiki duruma bak resmen kendine düşman yarattı bu sonuçları kabul etmesi lazım paşa paşa.

eXen

Asistan
Reaksiyon puanı
4
ericsson vardı bitti. siemens vardı bitti. motorola bile gitti. nokia mı gitmeyecek iphone mu bitmeyecek.

simurg

Asistan
Reaksiyon puanı
1
teknolojinin acımasız dünyası, hepsi sıreası geldikçe demode olup yenileniyor

nano6824

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Beyler microsoft devam ederse nokia 10 sene sonra uçarak devam edebilir.Yada finli yeni bir telefon üreticisi vardı yeni açıklandı bu nokia'nın işi olmasın.Farklı marka çıkarılar
altına powered by NOKIA yazarlar ilk alan ben olurum

faruksio

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Nokia, Windows Phone ve Lumia Markalarını Birleştireceklerini Açıkladı
640x360xlumia_640x360.jpg.pagespeed.ic.g7i7mkZXTA.jpg
Microsoft, Nokia’yı satın alarak, dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı. Bu haberden sonra Nokia kullanıcıları tarafından akıllara takılan bir sürü soru oluştu.
Dün Chris Weber ile WP Central ekibinin gerçekleştirdiği röportajda insanların aklına takılan sorular soruldu. İşte sorulan sorular ve Chris Weber tarafından verilen cevaplar karşınızda.​
Nokia Microsoft tarafından tamamen mi satın alındı?
Kesinlikle hayır. Microsoft'a akıllı telefon departmanımızın satışı söz konusu ve 2014 yılına kadar bu süreç devam edecek. Bundan sonra da sizlere Nokia’nın neler yapabileceğini göstereceğiz.
Nokia ve Lumia isimlerinde bir değişiklik olacak mı ?
Nokia markası hiçbir yere gitmiyor, dikkatinizi çekmek isterim ki Microsoft sadece şirketin bir bölümünü satın aldı veLumia ismi de Nokia ile birlikte devam edecek.
Bu Nokia-Microsoft birleşmesinin yararları nelerdir?
Bir sürü yararı var diyebiliriz. Bildiğiniz üzere şirket çalışanlarımız da Microsoft bünyesine geçti. Bu da Windows Phone sisteminin daha hızlı büyümesine büyük bir katkı sağlayacak.
Chris Weber tarafından en dikkat çeken yorum ise, Nokia ve Windows Phone markalarının birleşmesi yorumu oldu. İşte Chris Weber’in sözleri;
“Microsoft, Nokia markasını 10 yıllığına kullanmak istiyor. Bu durum Asha için de geçerli olacak. Akıllı telefonlar için, bu biraz karışık durum ve biz de Lumia ve diğer Windows Phone telefonları bir çatı altında toplamak istiyoruz. Tabi bu olayın gerçekleşmesi için çok yolumuz var.”

http://m.tamindir.com/haber/nokia-w...arkalarini-birlestireceklerini-acikladi_4839/
- - - Mesaj Güncellendi - - -

Kısaca nokia ve lumia isimlerinin bir yere gittiği yok :D

mstdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
0

ericsson vardı bitti. siemens vardı bitti. motorola bile gitti. nokia mı gitmeyecek iphone mu bitmeyecek.

Telefon alacak wındows almam 5s alırım.

teknolojinin acımasız dünyası, hepsi sıreası geldikçe demode olup yenileniyor

Beyler microsoft devam ederse nokia 10 sene sonra uçarak devam edebilir.Yada finli yeni bir telefon üreticisi vardı yeni açıklandı bu nokia'nın işi olmasın.Farklı marka çıkarılar
altına powered by NOKIA yazarlar ilk alan ben olurum

Nokia, Windows Phone ve Lumia Markalarını Birleştireceklerini Açıkladı
640x360xlumia_640x360.jpg.pagespeed.ic.g7i7mkZXTA.jpg
Microsoft, Nokia’yı satın alarak, dünyada büyük bir yankı uyandırmıştı. Bu haberden sonra Nokia kullanıcıları tarafından akıllara takılan bir sürü soru oluştu.
Dün Chris Weber ile WP Central ekibinin gerçekleştirdiği röportajda insanların aklına takılan sorular soruldu. İşte sorulan sorular ve Chris Weber tarafından verilen cevaplar karşınızda.​
Nokia Microsoft tarafından tamamen mi satın alındı?
Kesinlikle hayır. Microsoft'a akıllı telefon departmanımızın satışı söz konusu ve 2014 yılına kadar bu süreç devam edecek. Bundan sonra da sizlere Nokia’nın neler yapabileceğini göstereceğiz.
Nokia ve Lumia isimlerinde bir değişiklik olacak mı ?
Nokia markası hiçbir yere gitmiyor, dikkatinizi çekmek isterim ki Microsoft sadece şirketin bir bölümünü satın aldı veLumia ismi de Nokia ile birlikte devam edecek.
Bu Nokia-Microsoft birleşmesinin yararları nelerdir?
Bir sürü yararı var diyebiliriz. Bildiğiniz üzere şirket çalışanlarımız da Microsoft bünyesine geçti. Bu da Windows Phone sisteminin daha hızlı büyümesine büyük bir katkı sağlayacak.
Chris Weber tarafından en dikkat çeken yorum ise, Nokia ve Windows Phone markalarının birleşmesi yorumu oldu. İşte Chris Weber’in sözleri;
“Microsoft, Nokia markasını 10 yıllığına kullanmak istiyor. Bu durum Asha için de geçerli olacak. Akıllı telefonlar için, bu biraz karışık durum ve biz de Lumia ve diğer Windows Phone telefonları bir çatı altında toplamak istiyoruz. Tabi bu olayın gerçekleşmesi için çok yolumuz var.”

http://m.tamindir.com/haber/nokia-w...arkalarini-birlestireceklerini-acikladi_4839/
- - - Mesaj Güncellendi - - -

Kısaca nokia ve lumia isimlerinin bir yere gittiği yok :D

Yorumlarınız için teşekkürler.