Bir Çılgınlık Yaptım Mac Kurmaya Karar Verdim :)

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
sse 3 destegi lazim diyolar :p
sse2 de olabilirmis belki ;D

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Arkadaşlarda cevap vermiş daha önceki konuşmamızdada dile getirdiğim gibi AMD bir sisteme kurmak normal bir Intel sisteme kurmaktan çok daha zordur. Bir aralar Hazard diye bi eleman vardı . O sırf AMD kullanıcılarda denesin diye hack bir kernel ile kurulum yapılmasını sağlayan bir sürüm yayınlamıştı.

Bios konusunda yapman gereken genelde AHCI modunu açmış olman ve dvd'den kurulum için first boot device kısmını yani birincil önyükleme diskini DVD rom seçmen.

Ayrıca DMG uzantılı dosyalar mac için tasarlanmıştır. Ben daha onca zamandır DMG uzantılı bir imajı windows ortamında düzgün bir şekilde dvd'ye yazdırabilen bir program göremedim.

Transmac vardı bu konuda ama oda ne yazıkki onca denememe rağmen başarılı bir çevirme/yazma yapamadığımdan ötürü o konudada dmg yerine iso uzantılı ve AMD için editlenmiş kernele sahip bir Lion yada Mountain Lion sürümü araştırıp bulmanızı öneririm.

Bu söylediklerim genelde herkes için geçerlidir. Ama Intel için normal bir lion imajıyla bile retail bir sistem kurabilirsiniz. Onun içinde kext konusunda bayağı bir araştırmacı olmanızı gerektiriyor arkadaşlar :D Uzun oldu biraz ama idare edin . Yani demem o ki çok araştırma ve Intel bir sisteme sahipseniz öyle yada böyle bir şekilde kurulumu yapabilir hatta az daha kasarsanız kendinizi benim gibi tamamen sorunsuz bir şekilde bile kullanabilirsiniz :)

Bu arada bendeki sistem : Gigabyte EP45C-DS3(anakart) + Intel C2D E7500(işlemci) + NVidia GeForce GT220(ekran kartı) + 4GB DDR2 Ram
Arkadaşlar ciddi manada kurmak istiyorsanız bu sistemi toplayın. Size nasıl kurabileceğinizi hatta gerekirse size kendim için özelleştirdiğim imajı dvd'ye çeker gönderirim. Böylelikle full sorunsuz bir Mountain Lion sisteminiz olmuş olur.

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Şimdi hazır windowsum etkinleştirilmiş, bir de okuldayım pc biraz bozuk kalsa kafam bozuluyo o yüzden şimdi yapmam. :) Ama evde olsam günde 10-15 format atarım sorun olmaz. :) Bu bırakılırda mac lemi uğraşılır şimdi. :p

Ney bırakılır mı ? :p
Ortadakini soruyorsan hayır. :p
Ama pc'yi soruyorsan evet. :D
Bu arada arkaplanı alabilir miyiz ? :D

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Yav şu konuyu da geyiğe döndürdünüz ya ne diyeyim size :D

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
EFI boot diye bi cd var onun yardimiyla cd modifiye etmeden deli gibi cd degistirerek yuklemenin yolunu bulanlar da varmis :p

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlarda cevap vermiş daha önceki konuşmamızdada dile getirdiğim gibi AMD bir sisteme kurmak normal bir Intel sisteme kurmaktan çok daha zordur. Bir aralar Hazard diye bi eleman vardı . O sırf AMD kullanıcılarda denesin diye hack bir kernel ile kurulum yapılmasını sağlayan bir sürüm yayınlamıştı.

Bios konusunda yapman gereken genelde AHCI modunu açmış olman ve dvd'den kurulum için first boot device kısmını yani birincil önyükleme diskini DVD rom seçmen.

Ayrıca DMG uzantılı dosyalar mac için tasarlanmıştır. Ben daha onca zamandır DMG uzantılı bir imajı windows ortamında düzgün bir şekilde dvd'ye yazdırabilen bir program göremedim.

Transmac vardı bu konuda ama oda ne yazıkki onca denememe rağmen başarılı bir çevirme/yazma yapamadığımdan ötürü o konudada dmg yerine iso uzantılı ve AMD için editlenmiş kernele sahip bir Lion yada Mountain Lion sürümü araştırıp bulmanızı öneririm.

Bu söylediklerim genelde herkes için geçerlidir. Ama Intel için normal bir lion imajıyla bile retail bir sistem kurabilirsiniz. Onun içinde kext konusunda bayağı bir araştırmacı olmanızı gerektiriyor arkadaşlar :D Uzun oldu biraz ama idare edin . Yani demem o ki çok araştırma ve Intel bir sisteme sahipseniz öyle yada böyle bir şekilde kurulumu yapabilir hatta az daha kasarsanız kendinizi benim gibi tamamen sorunsuz bir şekilde bile kullanabilirsiniz :)

Bu arada bendeki sistem : Gigabyte EP45C-DS3(anakart) + Intel C2D E7500(işlemci) + NVidia GeForce GT220(ekran kartı) + 4GB DDR2 Ram
Arkadaşlar ciddi manada kurmak istiyorsanız bu sistemi toplayın. Size nasıl kurabileceğinizi hatta gerekirse size kendim için özelleştirdiğim imajı dvd'ye çeker gönderirim. Böylelikle full sorunsuz bir Mountain Lion sisteminiz olmuş olur.
mac os x 10.7 olan sürümü indiriyorum bir deniyim özelleştirme kısmında donanım şeçmiyoruz galiba olursa onunla devam ederim olmassa aynı sisteme devam ederim yorumun için teşekkürler :)

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
mac os x 10.7 olan sürümü indiriyorum bir deniyim özelleştirme kısmında donanım şeçmiyoruz galiba olursa onunla devam ederim olmassa aynı sisteme devam ederim yorumun için teşekkürler :)

Mac 10.7 olan sürüm derken iATKOS mu yüklüyorsun ?

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Mac 10.7 olan sürüm derken iATKOS mu yüklüyorsun ?
daha içine bakmadım moutain lion indiriyordum şimdi liona döndüm çünkü özelleştirme yok amd için olurmu bilmem benim için kurulum yapsında sorunlu veya sorunsuz farketmez ayrıca klavye sorununun çözümünü buldum :)

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
daha içine bakmadım moutain lion indiriyordum şimdi liona döndüm çünkü özelleştirme yok amd için olurmu bilmem benim için kurulum yapsında sorunlu veya sorunsuz farketmez ayrıca klavye sorununun çözümünü buldum :)
Bende bulmuştum ama işe yaramamıştı. :)
Senin indirdiğin sanırım yine Mac'ler için.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13

Hevesinizi kaçırmak gibi olmasında full + full kare photoshop :)

Bayadır hackintosh camiasını takip etmiyorum ama 2008 senesinde falan AMD lere kurulum neredeyse imkansızdı.

Şahsen AMD bir sistemim olsa asla kurmayı bile düşünmezdim.
O kadar emek, çaba, uğraş, PC karşısında geçirilen zaman...
Düzgün çalırsa tamam ama eğer çalışmazsa hepsi heba oluyor.

Ne zaman ki Apple AMD tabanlı laptoplar PC ler çıkartır, işte o zaman hackintosh larda adam akıllı AMD sistemlere hizmet eder.

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Hevesinizi kaçırmak gibi olmasında full + full kare photoshop :)

Bayadır hackintosh camiasını takip etmiyorum ama 2008 senesinde falan AMD lere kurulum neredeyse imkansızdı.

Şahsen AMD bir sistemim olsa asla kurmayı bile düşünmezdim.
O kadar emek, çaba, uğraş, PC karşısında geçirilen zaman...
Düzgün çalırsa tamam ama eğer çalışmazsa hepsi heba oluyor.

Ne zaman ki Apple AMD tabanlı laptoplar PC ler çıkartır, işte o zaman hackintosh larda adam akıllı AMD sistemlere hizmet eder.
zaten bende başka kaynaklardan araştırdım hem yüklemeden önce hem yükledikten sonra sorunlar çıkıyormuş kararım windows 8 ile devam etmek :)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
PS olduğunu biliyorum zaten de ne fark eder. :) Sanatçıların çoğu foto çektirirken ps ile düzelttiriyo şimdi bakmayalımmı. :)

O kadar doğal güzellik varken bunlar...:closedeyes:
Tırt :mrgreen:

zaten bende başka kaynaklardan araştırdım hem yüklemeden önce hem yükledikten sonra sorunlar çıkıyormuş kararım windows 8 ile devam etmek :)

Çabuk pes ettin :D
Bari imajı diske yazdıraydın bi boot ettireydin :D

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
O kadar doğal güzellik varken bunlar...:closedeyes:
Tırt :mrgreen:

:D:D

Çabuk pes ettin :D
Bari imajı diske yazdıraydın bi boot ettireydin :D

Ben şimdi kuramam da. Diyelim kurduk nvidia optimusa uyumlu driverı var mıdır bunun? Eğer yoksa ha bunu kurmuşun ha linux. :)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Tam modeli ile araştırmak lazım. Çetelesini tutmuyorum tabiki hangi ekran kartı MAC uyumlu diye :D

Ancak çoğu nvidia kart çalışıyor yani. Ati ler daha sıkıntılı oluyor.

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
hacı sende durup durup icat çıkarıyorsun haa
geçen win8 din sonra win7 oldun şimdide mac haa:D:D:D
edit:bence vazgeç driver olayı sıkıntıya girer:S

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=126564]re13el[/MENTION] elin oğlu lion kurmuş lenovo z 570 e. Link verirdim şimdi ama silinir burda. Onun yerine google a "lenovo z570 hackintosh" yaz çıkan ilk sonuç. "Success" ile başlayan.

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
@re13el elin oğlu lion kurmuş lenovo z 570 e. Link verirdim şimdi ama silinir burda. Onun yerine google a "lenovo z570 hackintosh" yaz çıkan ilk sonuç. "Success" ile başlayan.

Tamam da bir de oradakileri anlamak gerek. :)

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
@re13el elin oğlu lion kurmuş lenovo z 570 e. Link verirdim şimdi ama silinir burda. Onun yerine google a "lenovo z570 hackintosh" yaz çıkan ilk sonuç. "Success" ile başlayan.

Her Lenovo Z570 bir değildir yalnız onu atlamayın.

Ben Dell inspiron 1520 kullanıyorum.
4-5 farklı CPU versiyonu.
Farklı WiFi kartları
Farklı ethernet kartları
Farklı ses kartları
Farklı bluetooth
Farklı 56k modem

En az 10-15 farklı model var hepsininde adı Dell inspiron 1520 diye geçiyor.
Önemli olan donanımlarım marka modellerinin aynı olması.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Benimki de i3 ve sorunsuz kurdum. :D

bir anda bir heves geliyor ama biliyorumki illaki bir sıkıntı çıkacak tekrar windowsa dönecem :) sıkıntı çıkmasa bile derslerle alakalı bi dünya program var onların mac de olabileceğini hiç sanmıyorum. zamanında da linuxu çok kurdum (şu anda bile ubuntu kurulu wubi ile) ama pek açıpta bakamıyorum :D