Bios virüsü

Bu konuyu okuyanlar

Kapalı hesap

Asistan
Reaksiyon puanı
68
Merhaba yaklaşık 1 ay önce Chrome da dolaşıyordum virüslü bir siteye girdim PC kendiliğinden kapandı açtığımda fontların yeşil olduğunu bios ayarlarında grafik hataları olduğunu gördüm örneğin mor kareler hatalı kelimeler... İki tane 4 GB ram takılı olmasına rağmen ramlerden biri 3 GB gözüküyordu Windows 10 kurtarma usbsi ile başlattığımda ise " boot system failure insert system " hatasını alıyorum Ubuntu yüklü bir USB ile başlattığımda gpu hatası alıyorum ve grafik sorunları devam ediyor sistem ise inanılmaz derecede kasıyor Radeon 7800 HD ekran kartı phenom ii x4 965 işlemci gigabyte ga-ma770t-ud3p rev 1.0 anakart kullanıyorum bios pilini çıkartıp 30 dakika beklettim fakat sorun devam ediyor bios yazılımını güncelledim fakat her şey aynı üstelik Ubuntu açılırken uygun olmayan mod tavsiye edilen mod hatası alıyorum lütfen çözümünü söyleyin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
Merhaba yaklaşık 1 ay önce Chrome da dolaşıyordum virüslü bir siteye girdim PC kendiliğinden kapandı açtığımda fontların yeşil olduğunu bios ayarlarında grafik hataları olduğunu gördüm örneğin mor kareler hatalı kelimeler... İki tane 4 GB ram takılı olmasına rağmen ramlerden biri 3 GB gözüküyordu Windows 10 kurtarma usbsi ile başlattığımda ise " boot system failure insert system " hatasını alıyorum Ubuntu yüklü bir USB ile başlattığımda gpu hatası alıyorum ve grafik sorunları devam ediyor sistem ise inanılmaz derecede kasıyor Radeon 7800 HD ekran kartı phenom ii x4 965 işlemci gigabyte ga-ma770t-ud3p rev 1.0 anakart kullanıyorum bios pilini çıkartıp 30 dakika beklettim fakat sorun devam ediyor bios yazılımını güncelledim fakat her şey aynı üstelik Ubuntu açılırken uygun olmayan mod tavsiye edilen mod hatası alıyorum lütfen çözümünü söyleyin
Mesaj otomatik birleştirildi:
Komple EEPROM u söküp içini silip tekrar kurmayı deneyin.

misty rosetta

Profesör
Reaksiyon puanı
1,369
Eğer bu işlerden anlamıyorsan pc gg.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Anakart distürbitör Firma ile görüşün, mahalle bakkalı da format atar ama eprom silmek ve yazmak herkesin harcı değil. (=

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
İki tane 4 GB ram takılı olmasına rağmen ramlerden biri 3 GB gözüküyordu
Windows 10 kurtarma usbsi ile başlattığımda ise " boot system failure insert system " hatasını alıyorum
BIOS önyükleme aygıtlarının yanlış sıralı olmasıdan olabilir veya sabit diskin bağlantı kablolarında sorun olabilir veya (okuma/yazma hataları, elektrik kesintileri, virüs vb nedenlerden ötürü) sabit disk zarar görmüş olabilir ya da erişimde sıkıntı olabilir.
HDD'nin bağlantı kablolarını kontrol etmeni öneririm, RAM'lerin yerini değiştirip boyutlarının gösteriminde bir değişme oldu mu kontrol edebilirsin.
Hangi siteden ne indirdiğine bağlı. Eğer zararlı bir siteden bir şey indirmediysen şu an yaşadığın sorunun BIOS sektör virüsü ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Çünkü virüs yazarları bilgisayarın çalışmasını komple bozmazlar, kendi kötü amaçlı yazılımlarını kurbanın bilgisayarına enfekte etmeye çalışırlar, bu kötü amaçlı programlar keylogger olur, ransomware olur vesaire.
Eğer erişebileceğin başka bir bilgisayar varsa, aşağıdaki rehberde anlatılanları takip ederek Kaspersky Rescue Disk ile bilgisayarını taratmanı öneririm.

Belki bir şeyler bulup temizleyebilir ama sorununun donanımsal olduğunu düşünüyorum. Kolay gelsin, iyi forumlar.

Son mesajlar