Soru BIOS virüsü nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Justicia

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
21
virüs dediğimiz şeyler sisteme girdiği zaman ilk iş olarak aktif antivirüs programlarında kendilerine açık alan yaratırlar. zaten çoğu virüsde bu aşamada başarısız olduğu için tespit edilir ve silinir. fakat çok üst düzey virüsler bunu başarır ve adeta sistemde görünmez hale gelir. diğer forumdaki arkadaş nasıl mümkün değil dedi anlamadım fakat bu durum mümkün ve direkt kendimin tanık olduğu bu tip virüslerde var.
Hocam yani bu BIOS virüsünün kameraya, dosyalara vs. erişmesine izin verirsem yasa dışı bir şekilde erişmediği için gelişmiş tehdit koruması bulamaz öyle mi? @talebesultan

talebesultan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Aynen öyle hocam, izni siz vermiyorsunuz virüs kendi kendini gizliyor.

Justicia

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
21
Aynen öyle hocam, izni siz vermiyorsunuz virüs kendi kendini gizliyor.
Hayır hocam gizlemeyi demiyorum. Ben kameraya veya dosyalara falan erişime izin verirsem virüs bunlara yasa dışı bir şekilde erişmedigi için başka bir şey de yapmazsa antivirüsün gelişmiş tehdit korumasını bunu normal bir program veya dosya olarak görme ihtimali var mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam? @talebesultan

Son düzenleme:

talebesultan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Hocam kaçıncı defa oldu bilmiyorum ama evet böyle bir şey mümkün.

Justicia

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
21
Hocam kaçıncı defa oldu bilmiyorum ama evet böyle bir şey mümkün.
Hocam izni siz vermiyorsunuz dediniz diye söyledim. Peki bunu normal olarak görmemesi için ne yapabilirim? Formatta sonra verilen izinler dosya veya uygulama silinmese bile gider mi?

talebesultan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Hocam izni siz vermiyorsunuz dediniz diye söyledim. Peki bunu normal olarak görmemesi için ne yapabilirim? Formatta sonra verilen izinler dosya veya uygulama silinmese bile gider mi?
Yukarıdada yazdığı gibi bios virüslerinden işletim sisteminizi formatlayarak kurtulamazsınız. Eğer sisteminizde bios virüsü haricinde bir virüs varsa bundan kurtulmak için güvenli modda açıp sistem taratması yapabilirsiniz.

Justicia

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
21
Yukarıdada yazdığı gibi bios virüslerinden işletim sisteminizi formatlayarak kurtulamazsınız. Eğer sisteminizde bios virüsü haricinde bir virüs varsa bundan kurtulmak için güvenli modda açıp sistem taratması yapabilirsiniz.
Hocam peki
Bilgisayarcı BIOS virüsünü:

-Kendisi kodlanmış olabilir mi?
-Kendisi bir yerlerden indirmiş olabilir mi?
-Saldırı alıp BIOS virüsü bulaşmış olabilir mi?

Bu üçünün olma ihtimali % kaç?

talebesultan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
hepsinin olma ihtimali var ama oldukça düşük. bir bilgisayarcı neden böyle bir şey yapmak istesin ki? sizden nasıl bir çıkarı olabilir.