BIOS tan UEFI moduna geçemiyorum

Bu konuyu okuyanlar

AlphaBeta1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar. HDD sorun çıkardı zaten de iyi gitmiyordu. Zaten Samsung evo sipariş etmiştim öncesinde. Ama bir araştırma yaparken BIOS ve UEFI ya denk geldim. UEFI daha gelişmis, daha hızlı ve menüsü.çk güzel olunca benimki destekliyor mu dedim. Bilgisayarım ilk alındığında windows loading ekranında windows logosu yerine HP logosu vardı. Ancak bir formattan sonra gitti. Bios ayarlarında boot menüsünde şunlar var.

Legacy support (enable)
Secure boot (disable)

UEFI Boot Order
Legacy Boot order
(BIOS: isydeh20 dev. 5.0)

Ben burada UEFI boot görünce herhalde var dedim. Ama emin değilim sadece ihtimal verriyorum. Ve bir soru daha. UEFI var ise ben yeni gelecek SSD ne, windows 10 yümlerken nasıl UEFI olarak yükleyecem. Çünkü burada diğer bioslar gibi boot mode diye bir seçenek yok. Uefi ve legacy boot order var. Şimdiden sağolun

Qokomow

Asistan
Reaksiyon puanı
22
Bios menünüzde uefi seçeneği varsa zaten destekliyordur.Desteklenmeyeni koymazlar.Legacy i kapatmanıza gerek yok uefi yi açın ve sisteminizi uefi olarak flasha yazdırıp kurun.

Uefinin önemi:Birden fazla işletim sistemi kurarken boot managerda ayrı ayrı gösterir daha sonraki ayrı çift işletim sistemi örneğin; linux+windows linuxu ve boot managerını silerseniz biostan yine rahatlıkla windows boot manageri öne alarak halledebilirsiniz.Legacy yapsaydınız kurtarma,format ya da onarım yapmanız gerekir.

Son mesajlar