Bios güncellerken, checking media, boot fail hatası alıyorum ve şuan laptop açılmıyor

Bu konuyu okuyanlar

Levım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Lenovo g50-30 Win 8.1 laptopumun Güncellemelerini yapmak için Lenovo'nun sitesine girdim, ürünün adını/seri numarasını doğrulayıp güncellemelere geçtim

herşey iyi hoş giderken sıra bios güncellemeye geldi, otomatik kurulum olacağını açıklıyor du setup da, gerekli bilgileri yazmışlar

-Kişisel bilgisayarınızı kapatmayın
-her hangi bir cihaz takıp çıkarmayın
vb.

herşeyi okudum, sonra kuruluma geçtim yüklemeye başladı, kısa süre sonra

EFI Network 0 for ipv4 (28-D1-44-E4-A0-DD) boot failed

hatası aldım - imggs

ok tuşuna bastıktan sonra siyah ekran gelip sol üstte Checking media_ yazıyor du sonra o yazı gidip bu

EFI Network 0 for ipv6 (28-D1-44-E4-A0-DD) boot failed

hata yazısı geliyor du

başka bir uyarı daha aldım - IMG 20201011 185734

ve beni boot manager menüsüne attı

orda

EFI Network 0 for ipv4 boot ile
EFI Network 0 for ipv6 boot vardı

2 sinden birini seçmemi istiyordu 2 seçeneği de denedim ama sürekli aynı hata, ben de tekrardan sitesine girip çözümü var mı diye baktım,

BIOS setup da yapılacak ayarlamalar vardı hepsini yaptım, youtube da yabancı kaynaklara baktım, yaşadığım sorunla ilgili videolar buldum, herşeyi eksiksiz yaptım ama başkalarında olurken ve açılırken bende sürekli Otomatik onarım yapmaya başladı ve başarısız oldu.

fakat izlediğim çoğu video da USB kullanmadan yapıyorlardı ama bi tanesinde diğerlerine göre yaptığı ekstra bişey vardı, Bios setup da herkes Boot sekmesine gelip

Boot Mode <Legacy Support>
Boot Priority <Legacy First>
USB Boot <Enabled>
PXE Boot to LAN <Enabled>

şeklinde ayarladıktan sonra kaydedip çıkıyorlardı ve laptop açılıyor du, bu son izlediğim de adam USB kullanıyordu ve ekstra olarak

Configuration sekmesine gelip

USB Legacy <Enabled>

yaptı, sonra

böyle bir ekran geldi ama USB de ki dosyayı bilmiyorum.

artık bios falan güncellemek istemiyorum sadece eski haline döndürme gayretindeyim,saatlerdir uğraşıyorum lütfen yardım edin ne yapabilirim başka ?

laptopun BIOS daki information bilgileri:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,924
UEFI Firmware'ı güncellendiği için UEFI olarak yüklü OS'unuzda BSOD vs. yaşamanız normal. Bende başka bir Lenovo G50'de aynısını yaşamıştım. UEFI olarak Windows 10 kurun.

Levım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
UEFI Firmware'ı güncellendiği için UEFI olarak yüklü OS'unuzda BSOD vs. yaşamanız normal. Bende başka bir Lenovo G50'de aynısını yaşamıştım. UEFI olarak Windows
ilgi alakanız için teşekkür ederim.
bir sorum var
Bu cihaz için Win 10 fazla değil mi, Win 10 için özellikleri pek iç açıcı değil gibi ve Win 10 a yükseltirken performans olarak düşüş yaşarım diye düşünüyorum yine de önerir misiniz Win 10 a yükseltmemi? , arada bir kafa dağıtmak için arkadaşlarla online oyun oynadığımız oluyor ondan da mahrum kalmak istemiyorum. teşekkürler.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
hangi işletim sistemini kuruyorsanız tekrardan onu kurun.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,924
ilgi alakanız için teşekkür ederim.
bir sorum var
Bu cihaz için Win 10 fazla değil mi, Win 10 için özellikleri pek iç açıcı değil gibi ve Win 10 a yükseltirken performans olarak düşüş yaşarım diye düşünüyorum yine de önerir misiniz Win 10 a yükseltmemi? , arada bir kafa dağıtmak için arkadaşlarla online oyun oynadığımız oluyor ondan da mahrum kalmak istemiyorum. teşekkürler.
İsterseniz Windows 8.1 Single Language 64 bit UEFI olarak kurun. :)

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,924
anladım, daha önce böyle bir kurulum yapmadım, internetten araştırıp halledebileceğim bişey mi, yoksa bir bilene gitmelimiyim?
Kendiniz internete UEFI Windows 8.1 yazarsanız ulaşabilirsiniz rehberlere. Basit bir işlemdir. :)

Levım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kendiniz internete UEFI Windows 8.1 yazarsanız ulaşabilirsiniz rehberlere. Basit bir işlemdir. :)
uğraştırdım sizi kusura bakmayın ama bir sorum daha var,

'' Windows 8.1 Single Language 64 bit UEFI olarak kurun. '' Dediniz.

Win 8.1 single language iso dosyanı indirip Rufus da USB'me UEFI GPT olarak yazdırmam mı lazım yoksa,

Microsoft da UEFI Win 8.1 single language diye direk UEFI diye indireceğim İSO dosyası var da onu indirip Rufus da USB'me UEFI GPT olarak yazdırmam mı lazım? teşekkür ederim tekrardan. :)

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,924
uğraştırdım sizi kusura bakmayın ama bir sorum daha var,

'' Windows 8.1 Single Language 64 bit UEFI olarak kurun. '' Dediniz.

Win 8.1 single language iso dosyanı indirip Rufus da USB'me UEFI GPT olarak yazdırmam mı lazım yoksa,

Microsoft da UEFI Win 8.1 single language diye direk UEFI diye indireceğim İSO dosyası var da onu indirip Rufus da USB'me UEFI GPT olarak yazdırmam mı lazım? teşekkür ederim tekrardan. :)
Evet, FAT32 ve GPT ayarlarını seçmeniz lazım Rufus'tan ISO dosyasını seçtikten sonra. :)

Levım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Evet, FAT32 ve GPT ayarlarını seçmeniz lazım Rufus'tan ISO dosyasını seçtikten sonra. :)

teşekkür ederim, dediğiniz gibi rehberleri okuyup yapabildim, tekrar tekrar teşekkürler ama önceden (C) ve (D) olarak 2 sürücüm yani disk vardı ama şuan tek (C) var ve (C) 100 gb ayarladığım gibi ama Windows kurulum ekranında

Cmd den kurulumu yapacağım diski biçimlendirip devam ettim, cmd ile işlemlerim bitince,
465 gb lık tek bir disk vardı,
yeni ye basıp 100 gb lık bir disk oluşturdum

-kurtarma
-ayrılmış gibi vb. diskler geldi

benim böldüğüm 100 gb lık alanın dışında bide 365 gb lık bi disk vardı

ama şuan gözükmüyor ben onu heralde otomatik D diski diye ayarlar dedim, 100 gb lık yeni oluşturduğum diskten, ilerle dedim ama yok bu alanı nasıl geri alabilirim?

konudan saptım ama ne yapacağımı hiç bilmiyorum kusura bakmayın.

Son düzenleme: