BİOS Ekranına görüntü gelmiyor

ethemkvnc

Asistan
Reaksiyon puanı
42
İyi forumlar,
Sorunum başlıktaki gibi windows açılana kadar monitöre görüntü gelmiyor ama monitör mavi ışığı yanıyor yani okuyor no input demiyor. Açılırken bios girmeye çalışsam da giriyor muhtemelen ama siyah ekran kalıyor hiç birşey gelmiyor. Başka yaşadığım sorun işte aynı şekilde oyunlarda maç bittiğinde lobiye dönerken vs görüntu o geçişlerde kararıyor sonra lobiye gelince geri geliyor.
Benzer sorunu bios ayarlarinda değişiklik yapınca yaşamıştım. Yine PC açıklarken görüntü bazen Windowsa kadar gelmiyodu şimdi hiç gelmiyor.
Şuan ki sorunumu CPU voltajini düşürdükten sonra yaşamaya başladım. Kesinlikle bios giremiyorum.

Bu arada bios sürümüm eski. Sanssiz bir insan olduğum için Elektirik gider korkusuna şimdilik guncellemiyorum

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,011
İyi forumlar,
Sorunum başlıktaki gibi windows açılana kadar monitöre görüntü gelmiyor ama monitör mavi ışığı yanıyor yani okuyor no input demiyor. Açılırken bios girmeye çalışsam da giriyor muhtemelen ama siyah ekran kalıyor hiç birşey gelmiyor. Başka yaşadığım sorun işte aynı şekilde oyunlarda maç bittiğinde lobiye dönerken vs görüntu o geçişlerde kararıyor sonra lobiye gelince geri geliyor.
Benzer sorunu bios ayarlarinda değişiklik yapınca yaşamıştım. Yine PC açıklarken görüntü bazen Windowsa kadar gelmiyodu şimdi hiç gelmiyor.
Şuan ki sorunumu CPU voltajini düşürdükten sonra yaşamaya başladım. Kesinlikle bios giremiyorum.

Bu arada bios sürümüm eski. Sanssiz bir insan olduğum için Elektirik gider korkusuna şimdilik guncellemiyorum
POST resmi devre dışı olmalı. BIOS ekranına girip Display POST Logo ya da Splash screen ayarı varsa etkin yapın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İyi forumlar,

BIOS'a girdi ise gene görüntü yok ise corruptlanma ihtimali çok yüksek. BIOS'u güncelleyin.

ethemkvnc

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Yok usta sorunum işte biosta görüntü alamıyorum. Oyunların geçiş sahnelerinde de. Bilgisayarımı ilk açtığımda monitore görüntü geliyor sonra kararıp gidiyor. Ama monitör mavi ışık yanıyor (yani hdmı dan görüntü alıyor). Ancak Windows ekranı geleseye kadar görüntü siyah bir şekilde kalıyor. Şuanda biosu istesemde guncelleyemiyorum giremedim için. Acaba önde bios pili çıkarıp default çeksem sonra guncellesem ?

ethemkvnc

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Şuanda vizeler ve ödevlerim var riske girersim yok. İlerleyen haftalarda yapicam. Ancak bios pili çıkarsam veya jumper sorun olmaz demi ?

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Yok sadece sıfırlar. Zaten sonra aynı yerine takacaksınız.

ethemkvnc

Asistan
Reaksiyon puanı
42
Maalesef anca işimi çözebildim. Biosu son sürüme güncelledim. Yeni m2 ssd almıştım ona orjinal windows kurudum ama sonuç aynı. Hatta başta baya uğraştım bios güncellemek için. Monitör kaynaklı diye konular okumuştum monitörü varsıyalana çevirdim ve gerçekten bios girebildim hemen bios atıp format attım. Sorunsuz çalışıyordu sonrasın da xmp açtım birde cpu voltaj ayarladım 2 gün boyunca sorun yoktu 3. gün ve aynı şekilde yine windows ekranı geleseye kadar ekrana görüntü kesinlikle gelmiyor. Sorun donanım kaynaklı olabilir mi ?