Binaya Fiber Çekince Tesisatı Kim Değiştirir?

Bu konuyu okuyanlar

Dejuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Selamlar.
Yaşadığım ilçede sadece Türk Telekom altyapısı bulunduğunu ve binamın 13 yaşında olduğunu belirtmek isterim.

Sokaktan fiber hat geçiyor ancak binaya çekilmemiş. Şu an Millenicom'un 50 Mbps'lik VDSL tarifesini kullanıyorum. Bina sakinleri binaya fiber çekmek için başvurmuş. Öncelikle klasik soruyu soralım: sokaktaki fiber hattı binaya kaç güne çekerler?
Şimdi asıl soru ise: şu an binanın tesisatı bakır kablolardan oluşuyor. Binaya fiber hat çekilince bina ve daire içi tesisatları kim yenileyecek?
Şimdiden teşekkürler.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Binaya kadar fiber altyapısı olarak gelirse bina içindeki kabloları yenilemeye gerek olmaz. Bakır kablolar CAT5e ve üstü ise direkt o kablolarla vermeye devam ederler. Eve kadar fiber altyapısı olarak gelirse telekom çalışanları altyapıyı getirdiklerinde daireye kadar çıkartma işlemlerini yapıyorlar diye biliyorum.

Dejuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Binaya kadar fiber altyapısı olarak gelirse bina içindeki kabloları yenilemeye gerek olmaz. Bakır kablolar CAT5e ve üstü ise direkt o kablolarla vermeye devam ederler. Eve kadar fiber altyapısı olarak gelirse telekom çalışanları altyapıyı getirdiklerinde daireye kadar çıkartma işlemlerini yapıyorlar diye biliyorum.
Maalesef hocam bakır kablolar CAT 5/6 değil. Bildiğimiz telefon kablosu.
Başka forumlarda okuduğuma göre birkaç yıldır sadece FTTH sistem kuruyorlarmış. Bu durumda telekom ekibi her daireye fiber kabloyu çekecektir sanırım.
İlginize teşekkür ediyorum :)

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Hocam başvurunun ücreti vs. var mı, bizim sokakta da fiber var ama binada yok, süreç nasıl işliyor?

Dejuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Hocam başvurunun ücreti vs. var mı, bizim sokakta da fiber var ama binada yok, süreç nasıl işliyor?
Başvuru için ücret talep etmiyorlar. Sokaktaki hattı binaya çekmek de ücretsizmiş. Ben daha çektirmedim de farklı forumlarda, şurada burada çok soru sordum. Aldığım cevap bu yönde.
Süreci de bildiğim kadarıyla anlatayım:
Türk Telekom müdürlüğüne, binaya fiber çektirme isteğine dair başvuru yapılıyor. Belediyeden kazı izni falan filan derken birkaç ay sonra binaya fiber hat çekilip kutuda sonlandırılıyor. Eğer binanın iç tesisatı zaten fiber kabloyla döşenmişse dairelerden gelen fiber kabloları fiber kutuya bağlıyorlar. Yok eğer benimki gibi eski tip kablolar varsa iç tesisatı Türk Telekom kendisi de yenileyebiliyor kablo verip "Bir elektrikçiye çektirin" de diyebiliyor. Sanırım bu kısım muhattap olduğunuz çalışanın insafına kalmış.

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Anladım hocam, teşekkürler.