Bilgisayarın içini değiştirme

Bu konuyu okuyanlar

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Merhaba arkadaşlar benim elimdeki pc biraz eskidi sanki ama ben içini full değiştirmek istemiyorum çünkü bu bana fazla bir fiyata mâl olacaktır büyük ihtimal. Çok eksiği var ve hangi parçalarını değiştirmeliyim size sormak istedim.
İçindekiler :
Anakartı bilmiyorum
Ekran kartı nvidia gtx 650 ti boost
Ram 8 gb
İntel core i3
Hafızası 1 tb
Kalanını pek hatırlamıyorum ama kasayı da değiştiricem zaten o da bozuldu .d bu sistemi yaklaşık 800-1000 tl ile nasıl daha iyi yükseltebilirim ? Amacım oyun zaten gta 5 de highde 40-50 fps vermesini istiyorum csgoda highde 60+ görsün rahatça. Kasa da değiştireceğim onu da bütçeye katarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (Kasa ışıklı olmaması lazım zaten çok güzel bir kasa lazım değil idare etse yeter beni.)

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,374
Ekran kartını GTX 1050 olarak alsan yeterli olacaktır.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Ekran kartını GTX 1050 olarak alsan yeterli olacaktır.
Ona göre power supply değiştirmem lazım mı ? Bir de i3 yanında düşük kalır mı ?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Çok teşekkürler kasa biraz sıkıntılı çünkü pc masası tam duvara yakın ve kasa duvarla bitişik olucak (kasa masanın sağında) o yüzden usb girişinin falan sağda olması bana sıkıntı yaratır. Bide psu ne oluyor açıklarsan sevinirim

Bir de ssd alayım mı ? Yani lazım olur mu şimdi ben bu pcyi en az bi 2 sene daha kullanıcam büyük ihtimal

Bir de son olarak yazayım, değiştirdiğim zaman boşa çıkan parçaları satacağım o sattığımda gelen parayı eklemeden o bütçeyi koydum.

Son düzenleme:

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,374
Ona göre power supply değiştirmem lazım mı ? Bir de i3 yanında düşük kalır mı ?

Çok teşekkürler kasa biraz sıkıntılı çünkü pc masası tam duvara yakın ve kasa duvarla bitişik olucak (kasa masanın sağında) o yüzden usb girişinin falan sağda olması bana sıkıntı yaratır. Bide psu ne oluyor açıklarsan sevinirim

Bir de ssd alayım mı ? Yani lazım olur mu şimdi ben bu pcyi en az bi 2 sene daha kullanıcam büyük ihtimal

Bir de son olarak yazayım, değiştirdiğim zaman boşa çıkan parçaları satacağım o sattığımda gelen parayı eklemeden o bütçeyi koydum.
PSU'un kaç W?

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Yeterli ama sertifikalı almak daha sağlıklı bir tercih olacak.
Sertifikalı ne anlamda ? Bir de üstte sorduğum gibi i3 1050 nin yanında düşük kalır mı? 1050 aldım diyelim netten 850 tlye geriye 150 tl kalıyor üstüne boşa çıkan parçaları da satıp i5 alayım mı ? Bir de ssd lazım bir şey mi ?

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,374
Sertifikalı ne anlamda ? Bir de üstte sorduğum gibi i3 1050 nin yanında düşük kalır mı? 1050 aldım diyelim netten 850 tlye geriye 150 tl kalıyor üstüne boşa çıkan parçaları da satıp i5 alayım mı ? Bir de ssd lazım bir şey mi ?
i5 alman çok büyük bir fark yaratmaz. Sistemin daha verimli çalışabilmesi için sertifikalı güç kaynağı şarttır.
Hayır darboğaz söz konusu olamaz.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
i5 alman çok büyük bir fark yaratmaz. Sistemin daha verimli çalışabilmesi için sertifikalı güç kaynağı şarttır.
Hayır darboğaz söz konusu olamaz.
Sertifikalı güç kaynağı ne oluyor zaten powersupply var ayrı bir tane daha mı lazım ?

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba arkadaşlar benim elimdeki pc biraz eskidi sanki ama ben içini full değiştirmek istemiyorum çünkü bu bana fazla bir fiyata mâl olacaktır büyük ihtimal. Çok eksiği var ve hangi parçalarını değiştirmeliyim size sormak istedim.
İçindekiler :
Anakartı bilmiyorum
Ekran kartı nvidia gtx 650 ti boost
Ram 8 gb
İntel core i3
Hafızası 1 tb
Kalanını pek hatırlamıyorum ama kasayı da değiştiricem zaten o da bozuldu .d bu sistemi yaklaşık 800-1000 tl ile nasıl daha iyi yükseltebilirim ? Amacım oyun zaten gta 5 de highde 40-50 fps vermesini istiyorum csgoda highde 60+ görsün rahatça. Kasa da değiştireceğim onu da bütçeye katarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (Kasa ışıklı olmaması lazım zaten çok güzel bir kasa lazım değil idare etse yeter beni.)
Merhaba,
İşlemcinizin tam modeli nedir? Kaçıncı nesil?

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Merhaba,
İşlemcinizin tam modeli nedir? Kaçıncı nesil?
Bilgisayarı alalı aşşağı yukarı 3 sene oldu işte yani o zaman kaçıncı nesil varsa ondan olabilir. bilgisayardaki içindekileri gösterme yerinde gözükür mü nesili ?

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Bilgisayarı alalı aşşağı yukarı 3 sene oldu işte yani o zaman kaçıncı nesil varsa ondan olabilir. bilgisayardaki içindekileri gösterme yerinde gözükür mü nesili ?

Windows'un arama kısmına "dxdiag" yzaın. Orada sizin işlemciniz yazar.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Windows'un arama kısmına "dxdiag" yzaın. Orada sizin işlemciniz yazar.
Tamam şimdi kursa gidiyorum eve geldiğimde bakıp yazacağım.

sanırım çıkmamış fotolar şöyle yazıyım :
intel core i3_3250 cpu @ 3.50 Ghz (4cpus) 3.5 ghz

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
İşlemci neslini görmeden darboğaz yapmaz dememek lazım bak 3.Nesil çıktı :D Darboğaz biraz olacaktır.Oyunları medium veya high'a getirmeniz lazım.Low'da oynarsanız işlemci sıkıntı çıkarabilir.Binen yükü ekran kartına yönlendirmek gerekir.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
İşlemci neslini görmeden darboğaz yapmaz dememek lazım bak 3.Nesil çıktı :D Darboğaz biraz olacaktır.Oyunları medium veya high'a getirmeniz lazım.Low'da oynarsanız işlemci sıkıntı çıkarabilir.Binen yükü ekran kartına yönlendirmek gerekir.
Yani 1050 taksam highde - mediumda 60 fp alabilir miyim ? Bide i3 ümü değişiyim yoksa ekran kartını mı ?

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
CS:GO'DA alırısn fakat GTA5'de 40FPS nin üstüne benim tahminimce çıkamaz.Yani ıssız grafiğin zorlanmayacağı haritanın sade kısımlarında belki 40'ı geçer normalde 30-40 arası seyreder.Dediğimiz ayarlar Medium.Low'da zaten yük işlemciye bineceğinden alamazsın High konusuna gelince biraz araştırmak gerekiyor.Seninde videoları izlemen lazım test videolarına bak.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
CS:GO'DA alırısn fakat GTA5'de 40FPS nin üstüne benim tahminimce çıkamaz.Yani ıssız grafiğin zorlanmayacağı haritanın sade kısımlarında belki 40'ı geçer normalde 30-40 arası seyreder.Dediğimiz ayarlar Medium.Low'da zaten yük işlemciye bineceğinden alamazsın High konusuna gelince biraz araştırmak gerekiyor.Seninde videoları izlemen lazım test videolarına bak.
Benim istediğim pc ile aynı donanımda nasıl bulucam ki bir de mediumda 30-40 çok düşük değil mi ya :/ hangi parçaalrı alırsam mediumda 60 fps altına düşmez ? Bu arada şuanki donanımla orta ayar civarında 120 fps ortalama alıyorum csde.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
CS'de alabileceğini söyledim zaten.GTA5'den bahsettim.Veya güncel oyunlarda çok bir şey beklememen gerektiğini söyledim.Genel olarak ve ilmim çerçevesinde konuşabilirim her şeyi bilemem :) Youtube'den inceleme testlerine bakabilirsin böyle pat diye şunu şunu alırsan şu FPS ye çıkarsın diye bir şeyde diyemem çünkü kendim alıp denemedim.Yanlış yönlendirme olur.Anakartın i5 3470 destekliyorsa 2.El bunu alıp 8GB 2400 Mhz ram ile GTX1050 kullanırsan istediğin FPS yi görürsün.Mevcut RAM'inin MHz değerini bilmiyorum zaten 2400 ise dediğim işlemciyi al yeter GTX 1050 ile.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
CS'de alabileceğini söyledim zaten.GTA5'den bahsettim.Veya güncel oyunlarda çok bir şey beklememen gerektiğini söyledim.Genel olarak ve ilmim çerçevesinde konuşabilirim her şeyi bilemem :) Youtube'den inceleme testlerine bakabilirsin böyle pat diye şunu şunu alırsan şu FPS ye çıkarsın diye bir şeyde diyemem çünkü kendim alıp denemedim.Yanlış yönlendirme olur.Anakartın i5 3470 destekliyorsa 2.El bunu alıp 8GB 2400 Mhz ram ile GTX1050 kullanırsan istediğin FPS yi görürsün.Mevcut RAM'inin MHz değerini bilmiyorum zaten 2400 ise dediğim işlemciyi al yeter GTX 1050 ile.
Peki i5 in temizini nasıl bulabilirim ? 2. El olcak sonuçta..

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Önce anakartın uyumlumu ona bir bak sonra LetGo gibi sitelerden elden deneyerek al.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
anakartım asustek h61m-d imiş azönce baktım. ama letgo gibi sitelere ailem izin vermez buluşmama

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
1050 alırsan sorun olmaz benim i5 2320ye r9 390 bile darboğaz yapmazdı 1050 bunamı yapacak?

Son mesajlar