Bilgisayarın Hafızası Durduk Yere Doluyor

Bu konuyu okuyanlar

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar geçen akşam %100 disk kullanımı yüzünden sizden yardım istemiştim ama bir şey bulamadım. Bilgisayarımın disk kullanımı artık arada sırada %100 oluyor ancak c diskim durduk yerde dolmuş windowsumun bildirim atmasıyla haberi oldu sürekli gidiyor megabyte megabyte gidiyor 6.gb bir şey kaldı acil yardım edil lütfen

Son düzenleme:

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arada çok az yer açılıp gitmeye devam ediyor

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Merhabalar;

Herhangi bir güncelleme yaptınız mı?Ayrıca C diskinizin içinde Windows.old adlı bir klasör var mı?Ayrıca bu disk kullanımının %100 olmasını kesin olarak SSD ile çözebilirsiniz.

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar;

Herhangi bir güncelleme yaptınız mı?Ayrıca C diskinizin içinde Windows.old adlı bir klasör var mı?Ayrıca bu disk kullanımının %100 olmasını kesin olarak SSD ile çözebilirsiniz.
Evet windows.old diye bir klasör var ayrıca ssd alabilecek durumda değilim laptopuma uyar mı onu da bilmiyorum. Windows.old dosyasını ne için sordunuz?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Evet windows.old diye bir klasör var ayrıca ssd alabilecek durumda değilim laptopuma uyar mı onu da bilmiyorum
Bilgisayarınızda şuan kullandığınızdan bir önceki sürümün yedeği tutulur bu klasörde olurda bir hata sonrası eski güncellemeye dönebilesiniz diye.Eğer eski güncellemeye dönmeyecekseniz bu klasörü silebilirsiniz büyük oranda yer açılacaktır.

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarınızda şuan kullandığınızdan bir önceki sürümün yedeği tutulur bu klasörde olurda bir hata sonrası eski güncellemeye dönebilesiniz diye.Eğer eski güncellemeye dönmeyecekseniz bu klasörü silebilirsiniz büyük oranda yer açılacaktır.
Geri dönüşüm kutumu temizleyip falan 16gb olmuştu boş alan. Ondan sonra azaldı çoğaldı azaldı çoğaldı. Ve hala gitmeye devam ediyor 15.7gb boş alan var. Eski güncellemeye dönsem 2gün önceki yani bir işe yarar mı?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Geri dönüşüm kutumu temizleyip falan 16gb olmuştu boş alan. Ondan sonra azaldı çoğaldı azaldı çoğaldı. Ve hala gitmeye devam ediyor 15.7gb boş alan var. Eski güncellemeye dönsem 2gün önceki yani bir işe yarar mı?
Güncelleme yaptıktan sonra mı disk kullanımı ve bu hatayı almaya başladın?

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Güncelleme yaptıktan sonra mı disk kullanımı ve bu hatayı almaya başladın?
Bilmiyorum. Durduk yerde işlemler geç olmaya başladı. Bluestacks diye bir program var ona geliyorum %100 oluyor kapatmadan tarayıcıya geçiyorum %15 lere falan düşüyor girdiğim siteye göre artıp azalıyor. Ne zamandan beri oldu bilmiyorum ve diskin kendi kendine dolması yeni olmuş sanırım biraz önce bilgisayarım önceki sürümü silelim mi diye bildirim gönderdiğinde anladım. Bilgisayarım benim için gerçekten çok önemli yenisini alamam ssd de alamam ve başka bir şeyim yok.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Bilmiyorum. Durduk yerde işlemler geç olmaya başladı. Bluestacks diye bir program var ona geliyorum %100 oluyor kapatmadan tarayıcıya geçiyorum %15 lere falan düşüyor girdiğim siteye göre artıp azalıyor. Ne zamandan beri oldu bilmiyorum ve diskin kendi kendine dolması yeni olmuş sanırım biraz önce bilgisayarım önceki sürümü silelim mi diye bildirim gönderdiğinde anladım.
Bilgisayarını önce Malwarebytes ve AdwCleaner ile taramayı dene.Eğer bunlar herhangi bir zararlı yazılım bulamazsa ya eski Windows sürümüne dön ya da Windows.old klasörünü sil.

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarını önce Malwarebytes ve AdwCleaner ile taramayı dene.Eğer bunlar herhangi bir zararlı yazılım bulamazsa ya eski Windows sürümüne dön ya da Windows.old klasörünü sil.
Windows old klasörü çok az bir yer kaplıyordu. Windows sürümü diye kastettiğiniz işletim sistemi mi çünkü geri dönebileceğim şey iki gün önceki güncelleme yapılan hali. Ve malwarebytes ile taramıştım ama çok uzun sürdüğü için bir süre sonra kapattım bir daha denerim. Off 14gb a düştü sürekli doluyor. Windowsun kendi antivirüsüne girdiğimde beni ayarlardan güncelleme olduğu yere gönderdi yani güncelleme gelmiş yaparsam bir şey olur mu ki?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Lütfen yardım edin ya

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Windows old klasörü çok az bir yer kaplıyordu. Windows sürümü diye kastettiğiniz işletim sistemi mi çünkü geri dönebileceğim şey iki gün önceki güncelleme yapılan hali. Ve malwarebytes ile taramıştım ama çok uzun sürdüğü için bir süre sonra kapattım bir daha denerim. Off 14gb a düştü sürekli doluyor. Windowsun kendi antivirüsüne girdiğimde beni ayarlardan güncelleme olduğu yere gönderdi yani güncelleme gelmiş yaparsam bir şey olur mu ki?

Lütfen yardım edin ya
C diskine sağ tıklayıp diski temizle yaparsan ne kadar alan boşalacak bir bakabilir misin?2 gün önceki güncellemeden önce bu sorunları alıyor muydun?

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
C diskine sağ tıklayıp diski temizle yaparsan ne kadar alan boşalacak bir bakabilir misin?2 gün önceki güncellemeden önce bu sorunları alıyor muydun?
Hayır almıyordum. Bugün başladı sanırsam bugün bildirim geldi. Geçici dosyaları seçtiğimde 23gb oldu. Diğerleri mb falan. Ve sorun şu sürekli olarak yer kaybediyorum hala gidiyor. Ve geçen ay için geri yükleme noktası da var.

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Hayır almıyordum. Bugün başladı sanırsam bugün bildirim geldi. Geçici dosyaları seçtiğimde 23gb oldu. Diğerleri mb falan. Ve sorun şu sürekli olarak yer kaybediyorum hala gidiyor. Ve geçen ay için geri yükleme noktası da var.
C diskine sap tıklayıp bu diski sıkıştır seçeneğine tıkla.Oradan yönergeleri devam et.Bu süreç uzun sürebilir ama çözümü olabilir.

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
C diskine sap tıklayıp bu diski sıkıştır seçeneğine tıkla.Oradan yönergeleri devam et.Bu süreç uzun sürebilir ama çözümü olabilir.
Tamam bir gelişme olursa yazarsam cevap verir misin? Ayrıca hala alan gitmekte.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
uğraşmaya değmez bence, direkt temiz bir format at, yeniden kur windowsu... çünkü virüs ise diğer dosyalara da bulaşmıştır.! windows çıldırdı mı durmak bilmez :D ayrıca daha az zaman kaybı olur format.

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben hep buradayım zaten.Sen yap bakalım düzelecek mi?
Tamam yapıyorum

uğraşmaya değmez bence, direkt temiz bir format at, yeniden kur windowsu... çünkü virüs ise diğer dosyalara da bulaşmıştır.! windows çıldırdı mı durmak bilmez :D ayrıca daha az zaman kaybı olur format.
Virüs olduğunu sanmıyorum geçen gün malwarebytes ile taramıştım ama yine bi tarayacağım

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
veri madenciliği virüsleri de bu gibi durumlara sebep oluyormuş...?

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
eğer temiz bir kurulum yaparsan mutlaka driverları yükledikten sonra temiz halde iken imaj al, sonradan kısa yoldan bilgisayarı yenilemiş olursun bu imaj sayesinde.

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben hep buradayım zaten.Sen yap bakalım düzelecek mi?
Alt klasöre ve dosyalara da uygulasın mı?

eğer temiz bir kurulum yaparsan mutlaka driverları yükledikten sonra temiz halde iken imaj al, sonradan kısa yoldan bilgisayarı yenilemiş olursun bu imaj sayesinde.
Birde %100 disk kullanımı sorunum var hdd diskim o da düzelir mi format ile?

Birde 1 ay önce adobe ile birlikte yüklenen bir antivirüsü silmiştim onun geri yükleme noktası var ona geri yüklesem olur mu??

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Alt klasöre ve dosyalara da uygulasın mı?

Birde %100 disk kullanımı sorunum var hdd diskim o da düzelir mi format ile?

Birde 1 ay önce adobe ile birlikte yüklenen bir antivirüsü silmiştim onun geri yükleme noktası var ona geri yüklesem olur mu??
Hepsine uygula.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
sorunun kaynağını bilmiyoruz eğer virüs ise format çözer, eğer yazılımsal ise yine format çözer, ve yine eğer driver kalıntılarından ise yine format çözer, yok eğer donanımsal ise format sonrası bişey değişmeyebilir... ona da o zaman bakılır. ama yüzde 99 yazılımsaldır...

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
sorunun kaynağını bilmiyoruz eğer virüs ise format çözer, eğer yazılımsal ise yine format çözer, ve yine eğer driver kalıntılarından ise yine format çözer, yok eğer donanımsal ise format sonrası bişey değişmeyebilir... ona da o zaman bakılır. ama yüzde 99 yazılımsaldır...
Bence de ama format atmasam geri yükleme yapsam önemli dosyalar programlar var format atarsa çok uğraştırır

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
evet eğer çok önemli dosyalar var ise kurtarmayı deneyecen, başka çare yok. programsal olmayanları harici disk flash gibi bişeye yedekleyebilirsen daha kolay olur.

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sıkıştırmaya başlarken adımları takip ettim başlamadan swapfile mıdır nedir öyle bir şeyden dolayı yapmadı yoksay mı diyeyim? Ayrıca performans düşüyor demişler. Ben geri yükleme yapmak istiyorum yapayaım mı?

evet eğer çok önemli dosyalar var ise kurtarmayı deneyecen, başka çare yok. programsal olmayanları harici disk flash gibi bişeye yedekleyebilirsen daha kolay olur.
Şimdi geri yükleme yapsam olur mu?

Son düzenleme:

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
yaptığın işlem başlatılamadıysa yapabilirsin ama eğer antivürüs programının kendini koruma özelliği açıksa onu devre dışı bırakmalısın önce.

onemfurkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yaptığın işlem başlatılamadıysa yapabilirsin ama eğer antivürüs programının kendini koruma özelliği açıksa onu devre dışı bırakmalısın önce.
Geri yükleme yerinden 2 gün önce yapılan güncellemeye dönüşü seçtim ama hala windows hazırlanıyor bilgisayarınızı kapatmayın diyor. Başlaması uzun mu sürer yoksa direk bozuldu mu ona göre belki format attırırım ama format en son seçenek. Bataryayı çıkartıp kapatsam bozulur mu?