Bilgisayarımın Sıcaklık Değerleri Sizce Normal mi?

Reaksiyon puanı
0
Merhaba Ustalarım.

Benim Sistemimin Sıcaklık Değerleri Yük Altındayken Bunlar. Sizce Bu Sıcaklık Değerleri Normal midir? yoksa Çokmu sıcak?

Kasam HAF 912 Plus
İşlemci FX 4100
Ana Kart Asus M5A97
Ekran Kartı Sapphire Radeon HD 6750

WA4C.png

Ayriyetten hiç bir fan takmadım kasaya. Herşey Stok Fanları. Ama Yan ve Üst Tarafa 2 Adet Fan Almayı Düşünüyorum Sizce Buna Gerek Varmı?

Yorumlarınız İçin Şimdiden Teşekkür ederim

Reaksiyon puanı
16,118
degerler normal gozukuyor zaten o hd6790 serisi cok guc harcayip isinmasi ile unlu ama seninki gayet serin.

photon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SpeedFan 4.46 yerine PcWizard 2012 yazılımınıda deneyebilirsin.

efe77

Asistan
Reaksiyon puanı
38
ekran kartın 46 C biraz fazla, yük altındeyken 36 derece normaldir. CPU sıcaklığın yük altındeyken 56 C normal.

Ben trojanlı diye speedfan kullanmıyorum.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
değerlerin normal. bende de HAF 912 Plus, AMD x4 965, Sapphre 6850 ve M5A97 Evo var. pc boşta iken değerlerim cpu:41, gpu:46, anakart:40 derece. yaz aylarında sıcaklık artar, dert etme.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
değerlerin normal. bende de HAF 912 Plus, AMD x4 965, Sapphre 6850 ve M5A97 Evo var. pc boşta iken değerlerim cpu:41, gpu:46, anakart:40 derece. yaz aylarında sıcaklık artar, dert etme.

Bende de m5a97 evo var. (aynı kasa, aynı işlemci, msi 6850...)

m5a97 ilk kurulumda hız aşırtma (auto tuning) yapıyor. Bu da sıcaklığı artırıyor diye düşünüyorum. Varsayılan değerlere çekilirse sıcaklık değerleri düşer.

Bir de boşta iken AI suite'de EPU'ya gelip "max power saving" profili seçilirse bu da sıcaklığı düşürüyor.

C3n38.jpg

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Bende de m5a97 evo var. (aynı kasa, aynı işlemci, msi 6850...)

m5a97 ilk kurulumda hız aşırtma (auto tuning) yapıyor. Bu da sıcaklığı artırıyor diye düşünüyorum. Varsayılan değerlere çekilirse sıcaklık değerleri düşer.

Bir de boşta iken AI suite'de EPU'ya gelip "max power saving" profili seçilirse bu da sıcaklığı düşürüyor.

C3n38.jpg
evet overclock da sıcaklık artışına sebep olur ama hem oc yapıp hem power safe modunda çalıştırmak tavsiye edilmez. :)

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
evet overclock da sıcaklık artışına sebep olur ama hem oc yapıp hem power safe modunda çalıştırmak tavsiye edilmez. :)

Ben sistemi hız aşırtmasız kullanıyorum. Böyle iyi gibi. Sistemi toplarken Vatan'da istediğim işlemci soğutucunu bulamadım. Onlar başka bir soğutucu önerdiler. Sonradan öğrendim ki o soğutucu işlemcim ile uyumsuzmuş.

CNPS7000C-AlCu can support up to AMD Phenom II X4 945 whose thermal design power is 95W or lower. So, 965 CPUs are not compatible. Please consider our CNPS9900, 10X, 11X series models instead.

İlerde başka bir soğutucu (mesela Sunbeam Core-Contact Freezer) almayı düşünüyorum; belki 28-30 dereceyi görürüm boşta iken:tongue:

Tabi dediğinde de haklısın.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Ben sistemi hız aşırtmasız kullanıyorum. Böyle iyi gibi. Sistemi toplarken Vatan'da istediğim işlemci soğutucunu bulamadım. Onlar başka bir soğutucu önerdiler. Sonradan öğrendim ki o soğutucu işlemcim ile uyumsuzmuş.

İlerde başka bir soğutucu (mesela Sunbeam Core-Contact Freezer) almayı düşünüyorum; belki 28-30 dereceyi görürüm boşta iken:tongue:

soğutucu baya pahalıymış. benimkini indirimden 55 liraya almıştım. phenom stok fanları rezalet.

http://www.vatanbilgisayar.com/sogu...lemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=42553

kış aylarında işlemci boştayken 28-30 derece idi. yazın zor tabi. bir de phenomlar fxlere göre fazla ısınıyor. :)

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23

Montajı iyi yaparsan rahat görürsün o sıcaklıkları Bende Sunbeam CCF 120 mm kullanıyorum... aşağıda yüklediğim resme bakabilirsin..

soğutucu baya pahalıymış. benimkini indirimden 55 liraya almıştım. phenom stok fanları rezalet.

http://www.vatanbilgisayar.com/sogu...lemci-sogutucu/productdetails.aspx?I_ID=42553

kış aylarında işlemci boştayken 28-30 derece idi. yazın zor tabi. bir de phenomlar fxlere göre fazla ısınıyor. :)

15 Saatlik kullanım herşeyden sonra Oyun,Photoshop,Illustrator vs.. vs...

8thmz.jpg

Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar benim birde bilgisayarım kapanıyordu bazı oyunları oynarken
Bu Oyunları Oynarken PC Kapanmıyor : BF3,,, En Yüksek Ayarda : Lord Of The Rings ME 2,,, En yüksek Ayarda NFS Shift 2
Bu Oyunları Oynarken PC Kendiliğinden Kapanıyor : Yüksek Ayar Dirt Showdown ve Guitar Hero World Tour :D ne acayip dimi bu 2 oyunu oynarken pc kapanıyor ama diğer yüksek şeyler isteyen oyunlarda nedense kapanmıyor anlamış değilim doğrusu. PC Sıcaklıklarıda Normal Düzeyde ilk kapandığında aşırı sıcakladıgını sandım fakat oynarken sürekli kontrol ettim ve oyundayken işlemci 56 dereceyi geçmiyor. Gpu ise 47 dereceyi geçmiyor. Sorunun power supplyden kaynaklandıgını düşünüyorum ancak ben bu poweri alalı 2 ay olmadı ve 500w ama +80 sertifikası yok. Şimdi ben yeni bi power supply alırsam elimde boşta 2 tane 300w 1 tane 500w psu olacak bunları napacam ben :D psu koleksiyonu yapıyorum sanki :D başka bir çözüm yolu yokmu bunun ya :D ama yok ise şuan elimde param hazır ve şu psuyu alabilirim http://www.teknobiyotik.com/aerocool-strike-x-500w-80-plus-bronz-guc-kaynagi.html

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
senin sisteme 500 w yetmesi lazım. 80+ olsun veya olmasın. belki psu arızası olabilir. ona birşey diyemem.

Reaksiyon puanı
0
PC'de virüs olabilirmi? ben en iyisi bi pcyi taratayım sonucu söylerim.

cipro06

Doçent
Reaksiyon puanı
4
% 100 cpu kullandığımda bazı zamanlar 72 oluyor demem o ki asus ana kart ı var 85 e de varsa birşey olmaz ama yormadan değer yüksekse bir anormallik söz konusu var demektir.normal kullanımda yaz aylarında 62-63 civarı seyir normal akşam saatleri bu 50 ve altı düşer.

Reaksiyon puanı
0
Yeni PSU Alıyorum haydi hayırlısı bakalım alacağım psu Aerocool Strike X 500w 80+ Plus Bronz

Siparişi Teknobiyotikten yaptım. Babamın kartıyla 6 taksitle 169tl tuttu :D
Aerocool Strike X 500W 80+ Plus Bronz Güç Kaynağı ve
Yanında 14cmlik kasa yan fan aldım :D hadi hayırlısı.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Yeni PSU Alıyorum haydi hayırlısı bakalım alacağım psu Aerocool Strike X 500w 80+ Plus Bronz

Siparişi Teknobiyotikten yaptım. Babamın kartıyla 6 taksitle 169tl tuttu :D
Aerocool Strike X 500W 80+ Plus Bronz Güç Kaynağı ve
Yanında 14cmlik kasa yan fan aldım :D hadi hayırlısı.
hayırlı olsun. sonucu buraya yaz mutlaka. :)

Reaksiyon puanı
0
hayırlı olsun. sonucu buraya yaz mutlaka. :)

Tşkler [MENTION=43929]rtsbora[/MENTION] üstadım inşallah sizin dediğiniz gibi çıkar. Çözüm olmasada napalım sağlık olsun. Zaten böyle kaliteli bi psu almak pcnin ömrünü uzatıyor araştırmalarıma göre. Bu arada ben bide cpu soğutucusu almayı düşünüyorum işlemcim : AMD FX 4100. Sizce bunun fanı yeterlimi ? yük altında 56 derece oluyor. eğer yeterli gerek yok derseniz almam ama sen yinede al derseniz alırım mesela şu benim işimi görür diye düşünüyorum hazır indirimdeyken : http://www.teknobiyotik.com/overclo...5-1156-1155-1366-2011-islemci-sogutucusu.html tavsiye edermisiniz bunu? eğer gerek yok derseniz almam.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Tşkler [MENTION=43929]rtsbora[/MENTION] üstadım inşallah sizin dediğiniz gibi çıkar. Çözüm olmasada napalım sağlık olsun. Zaten böyle kaliteli bi psu almak pcnin ömrünü uzatıyor araştırmalarıma göre. Bu arada ben bide cpu soğutucusu almayı düşünüyorum işlemcim : AMD FX 4100. Sizce bunun fanı yeterlimi ? yük altında 56 derece oluyor. eğer yeterli gerek yok derseniz almam ama sen yinede al derseniz alırım mesela şu benim işimi görür diye düşünüyorum hazır indirimdeyken : http://www.teknobiyotik.com/overclo...5-1156-1155-1366-2011-islemci-sogutucusu.html tavsiye edermisiniz bunu? eğer gerek yok derseniz almam.
hocam soğutucu çok güzel. bu fiyata 12 cmlik 4 ısı borulu soğurucu bulmak zor. alacaksan tavsiye ederim. fx işlemcilerin stok fanı yeterli diye biliyorum gerçi.

bende de bu var:

ancak 12 cm olduğu için anakartımdaki (M5A97 Evo) 4 ram slotundan işlemciye en yakın olanı kapattı. şimdi 4x2 8 gb ram kullandığım için sorun yok. ancak ileride 2 tane ram daha alıp takmak istesem yapamam. tabi 8 gb ram baya zaman gider. o da var. :)

dilersen 9 cmlik soğutuculara da bakabilirsin. :)

Reaksiyon puanı
0
hocam soğutucu çok güzel. bu fiyata 12 cmlik 4 ısı borulu soğurucu bulmak zor. alacaksan tavsiye ederim. fx işlemcilerin stok fanı yeterli diye biliyorum gerçi.

bende de bu var:

ancak 12 cm olduğu için anakartımdaki (M5A97 Evo) 4 ram slotundan işlemciye en yakın olanı kapattı. şimdi 4x2 8 gb ram kullandığım için sorun yok. ancak ileride 2 tane ram daha alıp takmak istesem yapamam. tabi 8 gb ram baya zaman gider. o da var. :)

dilersen 9 cmlik soğutuculara da bakabilirsin. :)

bende rami işlemciye en yakın slota taktım siyah olan yere. eğer bu soğutucuyu alırsam orayı kapatırmı kapatırsa aynı performansı verecek diğer slotamı takayım?

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
bende rami işlemciye en yakın slota taktım siyah olan yere. eğer bu soğutucuyu alırsam orayı kapatırmı kapatırsa aynı performansı verecek diğer slotamı takayım?
evet siyah olanı (A1) kapatıyor. ancak öncelikli olarak mavi slotlara (A2 ve B2) takılması öneriliyor. en azından benim anakartın (M5A97 Evo) manualinde öyle yazıyor:

Reaksiyon puanı
0
ozaman bende A2 mavi slota takarım. eğer orayıda kapatırsa B2'ye takabilirim. Teşekkürler bilgilendirmen için valla çok ilgilisin abi çok sağol.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Montajı iyi yaparsan rahat görürsün o sıcaklıkları Bende Sunbeam CCF 120 mm kullanıyorum...

Sunbeam'in gürültü seviyesi falan nasıl; rahatsız edecek şekilde sesli çalışmıyordur umarım.

Şu anki soğutucu biraz rahatsız ediyor beni o konuda.

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Sunbeam'in gürültü seviyesi falan nasıl; rahatsız edecek şekilde sesli çalışmıyordur umarım.

Şu anki soğutucu biraz rahatsız ediyor beni o konuda.

Sesini duyuyomusun diye bi sor :D Ekran kartı biraz ses çıkarıyodu onuda makine yağıyla yağladım Şimdi kasdaki fanlar çalışıyomu diye şüpheleniyorum önce kulağımı dayayıp kontrol ediyorum sonrada programdan bakıyorum çalışıyolarmı diye :D

excuseme

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bendede cooler master rc690 var 12 lik 5 tane fanlı şu ana kadar gördüğüm en yüksek değerler sistem boştayken

Gibayte p35 Ds3l anakart:46 derece
İntel q6600 işlemci:50 derece
Zotac 9600 Gt ekran kartı-63 derece
Seagete 250 Gb harddisk 49 derece

yer adana havalar malum çook sıcak tabi bilgisayarda :))

Reaksiyon puanı
16,118
benimki bornova,izmirde bosta 40c yukte 60c cpu anakart 40-50c ubuntu ile isilari gostermiyor pentium d 820 2.80ghz termal izleme yok bunda.

unutulmazx

Doçent
Reaksiyon puanı
14
bendede cooler master rc690 var 12 lik 5 tane fanlı şu ana kadar gördüğüm en yüksek değerler sistem boştayken

Gibayte p35 Ds3l anakart:46 derece
İntel q6600 işlemci:50 derece
Zotac 9600 Gt ekran kartı-63 derece
Seagete 250 Gb harddisk 49 derece

yer adana havalar malum çook sıcak tabi bilgisayarda :))

normal