bilgisayarımı açamıyorum...

Bu konuyu okuyanlar

tastas

Öğrenci
Arkadaşlar bu soru daha önce soruldu ve cevaplandıysa özür diliyorum ama ben araştırmama rağmen bulamadım...

Benim problemim şu, power tuşuna basıyorum fanlar çalışmaya başlıyo harddisktende çalışma sesi gelmeye başlıyor ama ekrana görüntü alamıyorum. Ekran ışığı yanıp sönmeye (Kapalıyken olduğu gibi)devam ediyor. Bir iki kişi ekran kartı tam oturmamıştır dedi onuda kontrol ettim hatta söküp yeniden taktım. Sizc problem ne olabilir???

Bu arada söylemeyi unuttum arada bir hiç bişey yokmuş gibi açıldığıda oluyor...
 

yasir

Öğrenci
istersen başka bir ekran kartı takıp dene sorun düzelmesse bide ramlarını kontrol et bakalım ne sonuc alıcaksın

kolay gelsin
 

tastas

Öğrenci
Ekran kartını devre dışı bırakarak denedim ama ondanda sonuç alamadım bu akşam bide rami deniyim bakalım. Eyvallah...
 
Benzer bir sorunla karşılaşmışlığım var ve maalesef haberler iyi olmayabilir.
Hard disk'in çalıştığını söylüyorsun ama anlık bir ses duyuyorsan bu yeterli değil. Sürekli tıkırdamalar geliyor ve gerçekten bir işlem yapıyorsa gayet güzel. Sorun en kötü ekran kartından filan kaynaklanıyordur. Ama dediğim gibi eğer hard disk en başta bir iki tıkırtı çıkarıyor sonra duruyorsa ana kartın yanmış olabilir. Aynı anlattığın gibi olan 3-4 bilgisayar gördüm bu yıl içinde, hepsinin de anakartı yanmıştı maalesef.
Bilgisayarın güç düğmesine bastığında hard disk'in çalışmaya başladığını teyit edebilir misin?
 

warkortali

Profesör
Emektar
Benimde yakın zaman da böyle bir sorunum oldu.
ben ekran kartımı değiştirerek çözdüm..
 

tastas

Öğrenci
İlginize teşekkürler arkadaşlar...

Fakat bana öyle geliyoki anakart yada işlemci zarar görmüş olsaydı pc hiç açılmazdı. Bu arada bir açılıyo. Galiba ekran kartını değiştirmem gerekicek. En azından inşallah öyledir :-[
 

Javelin

Öğrenci
Bu gibi durumlarda problemi yaratan parçaları sıklık sırasına göre yazayım :

1- Power Supply -> Zamanla kasanın ihtiyacı olan gücü sağlayamaz hale gelir. Bir açılıyor bir açılmıyorsa büyük ihtimalle budur.

2- Ram -> Ramlerin iki taneyse tekli olarak dene ikisini sırayla. Biriyle hep açıyorsa, diğer ramde sorun olabilir. Ya da ramlerden biri takılı olduğu halde ikaz sesi alıyorsan o ram işlevini yapmıyor demektir.

3- Anakart -> Anakart tamamen zarar görse sistem hiç açılmaz doğru. Fakat kısmen zarar görmüşse, mesela ekran kartının takıldığı slotta bir sorun varsa anlattığın problemi yaşatır.

4- Ekran Kartı -> Ekran kartı da miyadını tamamlamış olabilir veya üzerinde bir fan varsa fanı iyi soğutmadığı için bu sorunu yaşatıyor olabilir.

5- İşlemci -> Bugüne kadar bu sorunun işlemciden kaynaklandığına bir ker şahit oldum. Çok çok düşük bir ihtimal.
 

mcmhammer

Asistan
Aynı sorunu (hemde tamamen aynı) yaşadım,gigabyte anakartım ile. Anakart tamir edildi sorun düzeldi. Hatta q27 diye bi entegre değişti. Bir ay sonra tekrar sorun çıktı aynı şekilde. yine aynı entegre değişti. Ama ben o anakartı satıp Asus alarak sorunu komple çözdüm. ;)
 
tastas dedi ki:
İlginize teşekkürler arkadaşlar...

Fakat bana öyle geliyoki anakart yada işlemci zarar görmüş olsaydı pc hiç açılmazdı. Bu arada bir açılıyo. Galiba ekran kartını değiştirmem gerekicek. En azından inşallah öyledir :-[

Javelin gerekli açıklamayı yapmış. Bilgisayarın arada bir çalışıyor olması ana kartın sorunsuz olduğu anlamına gelmez maalesef.
Test etmeden gidip yeni bir ekran kartı alma sakın, sonra elinde 2 tane çalışan ekran kartı + 1 bozuk ana kat ile kalabilirsin. ;)
 

Downsat

Profesör
Birde monitörün girişlerini kontrol eder misin? Sanırım oradan kaynaklanan bir nedenle görüntü alamıyorsun.

Çalışan başka bir bilgisayara monitörünü tak mesala. Görüntü gelmiyorsa sorun monitörde. ;)
 

J3uLuT

Öğrenci
sLm. Javelın Çok GüzeL ßi AçıkLama Yapmış O Parçaları Tek Tek Deneyerek Çözüm buLabiLirsin Tabi OnLarın Hepsini buLabiLme İmkanın Varsa.. Bendende ßi Tavsiye Anakartın Onboard sa €kran Kartını Çıkarıp Anakarttakı Çıkışa Tak. Çözüm buLamadıysan Ram'i Yada Ram'Leri Çıkarıp Pc yi Çalıştır, Tiiit Diye Bi Ses çıkar  :) Ram'in oLmadıqı Uyarısını Verir Eğer Bu Uyarıyı aLıyorsan Anakartta Sorun Yok Demektir. Ram'in Yerini Değiştirip Dene. Çözüm Yokmu haaLa? ßi Parça Pc nın Görüntü Vermemesınede Neden oLabiLir. Anakarta ßaqLı Herşeyi Sök. Led'Ler dahiL. Görüntü aLabiLirsen ßu $ekıLde Tek Tek parçaLarı ßaqLayaßıLırsın. Hdd KabLosu, fLoppy KabLosu, Led'Ler.. ßöyLede Çözüm aLamadın. ßır Power Ve €kran Kartı ßuLup Dene Ancak ßöyLe.. Ve İşlemciden Yana SorunA Çook Nadir RastLanır heLeki İşlemci P4'se.
 

Downsat

Profesör
J3uLuT dedi ki:
sLm. Javelın Çok GüzeL ßi AçıkLama Yapmış O Parçaları Tek Tek Deneyerek Çözüm buLabiLirsin Tabi OnLarın Hepsini buLabiLme İmkanın Varsa.. Bendende ßi Tavsiye Anakartın Onboard sa €kran Kartını Çıkarıp Anakarttakı Çıkışa Tak. Çözüm buLamadıysan Ram'i Yada Ram'Leri Çıkarıp Pc yi Çalıştır, Tiiit Diye Bi Ses çıkar :) Ram'in oLmadıqı Uyarısını Verir Eğer Bu Uyarıyı aLıyorsan Anakartta Sorun Yok Demektir. Ram'in Yerini Değiştirip Dene. Çözüm Yokmu haaLa? ßi Parça Pc nın Görüntü Vermemesınede Neden oLabiLir. Anakarta ßaqLı Herşeyi Sök. Led'Ler dahiL. Görüntü aLabiLirsen ßu $ekıLde Tek Tek parçaLarı ßaqLayaßıLırsın. Hdd KabLosu, fLoppy KabLosu, Led'Ler.. ßöyLede Çözüm aLamadın. ßır Power Ve €kran Kartı ßuLup Dene Ancak ßöyLe.. Ve İşlemciden Yana SorunA Çook Nadir RastLanır heLeki İşlemci P4'se.
Şekilsiz yazmaya çalışabilirsen sevinirim. O zaman daha rahat okuyacağız. ;)
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst