Bilgisayarıma windows 10 dışında sürücülerimi tam olarak destekleyen bir işletim sistemi arıyorum.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Benim bilgisayarım asusx540mago232a.
İntel celeron n4000 işlemci
İntel uhd graphics ekran kartı
Driverlarım sadece windows 10 da çalışıyor @Ram_kafasi ile linux minte kurmayı denedik olmuyor çok zor durumdayım hdd ile windows 10 kullanmak zorundayım.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Bu sorun gibimi acaba.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Başka Linux denediniz mi? Mint niye olmadı acaba? Siz Linux mu istiyorsunuz yoksa Windows 8.1 mi?
Şuan yukarıda dediğim gibi arada dona dona hdd ile windows 10 kullanıyorum dual boot olarakta linux mint cinnamon var 8.1de setupda bile touchpad çalışmıyor intel driver assistanıda güncel diyor ama halbuki daha yeni formatlı.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Sadece Windows 10 uyumlu. Ubuntu 20.10 deneyin UEFI olarak.
Sizce olurmu (hatta ben sizinle konuştum siz demiştiniz bu sorunu bana ama biz bir deniyelim demiştik)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu sorun gibimi acaba.
Hayır benim sorunum driverlarımın bu bahsettiğim linux minte filan destek çıkmaması.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
@Dengesiz Kokarca, @EFI Shell, @46imt, Ubuntuyu deniyicem o zaman ama linux mint yerine kurmayı düşünüyorum benim sadece isteğim windows10da tüm optimize ayarları yaparak csgo da aldığım 50 fpsyi etsdeki 40 fpsyi linuxlarda almak :(

Ayrıca o model fabrika çıkışı olarak endless ile geliyor diye biliyorum.
O ne tam olarak bilmiyorum sıfır aldık ama bir abi windows 10 kurdu verdi babamın tanıdığı.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
@durmayanfevzi Ben sorunu anladım sana linux tarafında tek çare kde ile gelen bir dağıtım kullanmak Kubuntu, Manjora KDE, Arcolinux KDE, Pisi Linux KDE deneyin KDE touchpad ile daha uyumlu çalışıyor.
Tek sorun touchpad olsa ama sanırım ben xubuntu ve lubuntu denemiştim ama her linux dağıtımına geçtiğimde pcde wifi driverlarım olmuyor.

46imt

Asistan
Reaksiyon puanı
577
Tek sorun touchpad olsa ama sanırım ben xubuntu ve lubuntu denemiştim ama her linux dağıtımına geçtiğimde pcde wifi driverlarım olmuyor.
Sonradan yükleme gerekebilir drivreları sen Manjora KDE indir belki driverları otomatik buluyor wifi sorunu benimde başıma gelmişti.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
İyi de zaten Linux dağıtımları sürücüleri otomatik kuruyor. Tavsiyem Linux Mint XFCE.
O da işe yaramadı sanırsam ordada ekran kartım filan yoktu.Çünki mesela steamdaki csgo linuxda daha perfonmanslıymış ama bende 20fpslere düştü(windows 10 da 40larda alıyorum aynı ayarlarda)

Sonradan yükleme gerekebilir drivreları sen Manjora KDE indir belki driverları otomatik buluyor wifi sorunu benimde başıma gelmişti.
Deneyim o zaman şimdi bir kere daha söyliyim windows çok ram vs tükettiği için linux dağıtımlarını kullanmak istiyorum pcmden dolayı hem hafif olabilir bir yandanda oyun oynmak istiyorum.

Reaksiyon puanı
286
O da işe yaramadı sanırsam ordada ekran kartım filan yoktu.Çünki mesela steamdaki csgo linuxda daha perfonmanslıymış ama bende 20fpslere düştü(windows 10 da 40larda alıyorum aynı ayarlarda)

Deneyim o zaman şimdi bir kere daha söyliyim windows çok ram vs tükettiği için linux dağıtımlarını kullanmak istiyorum pcmden dolayı hem hafif olabilir bir yandanda oyun oynmak istiyorum.
Manjaro kde dene bende sorunsuz çalışıyordu

46imt

Asistan
Reaksiyon puanı
577
Winndows çok ram vs tükettiği için linux dağıtımlarını kullanmak istiyorum pcmden dolayı hem hafif olabilir bir yandanda oyun oynmak istiyorum.
Kde Linux masaüstü ortamları arasında en ağır (950MB-1.1GB) olanlardan ama windowsdan hafif eğer touchpad kullanmam dersen Xfce gelen gelen bir dağıtıma bak.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Kde Linux masaüstü ortamları arasında en ağır (950MB-1.1GB) olanlardan ama windowsdan hafif eğer touchpad kullanmam dersen xfce gelen gelen bir dağıtıma bak.
Yani ben öncelikle şu manjaro kdeyi deniyim şöyle olsada olur linuxun hafifliği ile fps değerlerim 50den 60 65e çıksa yeter öyle olsa bile sadece oyunlarımı linuxa kurar gündelik işlerim için windows 10 kullanırım.

46imt

Asistan
Reaksiyon puanı
577
Ben olsam farklı tabanları Arch tabanı, openSUSE v.s canlı olarak denerdim. Ne kadar etkili bir fikir bu, bilmiyorum bu arada.
Aslında fikir güzel benim bilgisayarımda Pisi ve Fedora stabil çalışıyor.

Benimde ramım düşük olmasa dual boot yapıcam da yetmiyor Windows 10 sağolsun :(
Anlamadım dual boot ile linux ve Windows kurulu bir bilgisayarda sadece biri çalışır yani bir çalışırken diğeride çalışıp ram kullanmaz.

Reaksiyon puanı
286
Aslında fikir güzel benim bilgisayarımda Pisi ve Fedora stabil çalışıyor.

Anlamadım dual boot ile linux ve Windows kurulu bir bilgisayarda sadece biri çalışır yani bir çalışırken diğeride çalıştı ram kullanmaz.
Yinede çok kasıyor manjaro yu denemiştim kasabiliyo baya hangi linux distrosunu önerirsiniz hafif olan lubuntu düşünüyorum ama daha hafif var mıdır

Yinede çok kasıyor manjaro yu denemiştim kasabiliyo baya hangi linux distrosunu önerirsiniz hafif olan lubuntu düşünüyorum ama daha hafif var mıdır
Bi ara Arch Linux düşünüyordum zaten o yüzden manjaro kurdum fakat Arch ı kurması benim için zor

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Ben olsam farklı tabanları Arch tabanı, openSUSE v.s canlı olarak denerdim. Ne kadar etkili bir fikir bu, bilmiyorum bu arada.
arch tabanı filan onlara çok yabancıyım sadece kullanıcıyım ama şuan manjorayı ve ubuntuyu deniyicem.

46imt

Asistan
Reaksiyon puanı
577

Bi ara Arch Linux düşünüyordum zaten o yüzden manjaro kurdum fakat Arch ı kurması benim için zor
Arch yerine Arcolinux kur hafif dağıtım konusunda @Dengesiz Kokarca bilir o işi.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Ne gibi bir sorunu var o sürümün?

Son mesajlar