Bilgisayarim sürekli donuyor (virüs yok)

Bu konuyu okuyanlar

fatihTR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İki yıla kalmaz ssd ler hddlwrden fazla kullanılmaya başlanır zaten

mendoa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende 64 bit kullanıyorum. Son güncelleme ile sistem senin anlattığın gibi donmaya başladı. Ya güncelleme kaynaklı. Büyük ihtimal cpu'dan diye tahmin ediyorum. Eski bir cpu kullanıyoruz. Üstüne 64bit w7 kuruyoruz. Güncelleme ile eski cpu yetersiz kalıyor. Büyük ihtimal cpu'dan kaynaklanıyor.

Otomatik yapılandırmadan sonra, benim de CPU tüm programlar kapalıyken %50 ile çalışmaya başladı. Ama CPU'yu neyin kullandığı, işlemlerde görünmüyor.. Sanırım, senin söylediğin gibi., cpu yetersiz kalıyor.. Sen kendi bilgisayarında ne yaptın, ne tavsiye edersin?

RedDevil

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
[MENTION=423738]mendoa[/MENTION] ben birşey yapamadım. Hastayım şu aralar. Ram yükselteceğim. Ya da 32 bit kullanacağım. Ama 64 bit için ram yükseltsem de pek işe yarayacağını sanmıyorum. Sistemi yenilemek daha mantıklı.

peycap

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yüklediğin programlardandır o büyük bir ihtimal formattan 1,2 hafta sonra tekrar yapıyorsa
donma veya kasma olayları işlemci işgalinden olur işlemci isyanı

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
öncelikle sorunun hdd değil. senin sorunun elektroniksel bir anakart arızası. senin bilgisayarının donmasına sebep olan şey işlemci beslemesinde ki nec/tokin kapasitörü. elektronik bilgin var ise eğer bu görmüş olduğun parçayı anakart üzerinden söküp aynısını takman gerek. ama ne yazikki bu parçayı söküp takmak çok sıkıntı.
nec-tokin-oe907-toshiba-freezing.jpg

bu görmüş olduğun bağlantıyı seri şekilde yapabilirsin. bu en etkili çözümüdür bu arızanın
toshibaa305.jpg

330 smd kapasitörleri çok fazla hurda anakart üzerinde mevcuttur ordan söküğ takabilirsin. dış kısımlar pozitif iç kısım negatiftir. ona göre bağlarsın.

geçici bir yontem ise cihazı güvenli modda açıp aygıt yöneticisinden işlemcilerden birini devre dışı bırakarak çözebilirsin. ama bilgisayarın yavaşlayacaktır sorununsa kesinlikle ortadan kalkacaktır.

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Harddiski değiştirme zamanı gelmiş.

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Arızasını neden oldugunı nasıl keşfettiniz anlamdım acıp baktınızmı içine

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Arızasını neden oldugunı nasıl keşfettiniz anlamdım acıp baktınızmı içine

eğer bir notebook teknisyeni olsaydınız ve toshiba satellite serisinin hemen hemen tamamının bu arızayı yaşadığını bilseydiniz bu cümleyi kurmazdınız. satellite serisinde kronik sorundur bu. samsung r serisinin bir kısmında da mevcuttur.

dual core işlemci voltajı 1.5 gelmesi gerekirken besleme ön log kapasitörü (nec/tocin) arızalı olduğundan voltaj 1.2 yada 1.0 v gelir. haliyle gerekli amperi çekemeyince chipset geri dönüş voltajı aldığından cihaz kilitlenir.

iyi forumlar.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
eğer bir notebook teknisyeni olsaydınız ve toshiba satellite serisinin hemen hemen tamamının bu arızayı yaşadığını bilseydiniz bu cümleyi kurmazdınız. satellite serisinde kronik sorundur bu. samsung r serisinin bir kısmında da mevcuttur.

dual core işlemci voltajı 1.5 gelmesi gerekirken besleme ön log kapasitörü (nec/tocin) arızalı olduğundan voltaj 1.2 yada 1.0 v gelir. haliyle gerekli amperi çekemeyince chipset geri dönüş voltajı aldığından cihaz kilitlenir.

iyi forumlar.

Evet satellite serisinde en genel sorunlar çip arızası ve nec tokin arızasıdır fakat kesin olarak nec tokin arızası teşhisi koymak çok yanlış eğer harddiskin ilk bölümlerinde okunamayan bölüm varsa çok sıkıntılı. Ama nec tokin arızası olmasıda muhtemel hatta en büyük ihtimal. Arkadaş bad sector taraması yapsın eğer değilse zaten nec tokin değişecek 150 200 lirayı gözden çıkarması gerekiyor ki herkesin o parçayı değiştirmeye eli yatkın olmaz hatta her teknisyen onu değiştirmeyi bilmez

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36

iyi forumlar.

Genel arızası o olabilir ama bu cihazda aynı sorun aynı arıza olmak zorunda değil kesin konuşmamalı bir bakarsın ram arızası çıkar. Anakrt ve çipe gelen e kadar söküp takılabilen kısımları değiştirilmeli ve sonuç yoksa senin dediğin yerdeki çipe bakılmalı ayrıca ben teknik servis degilim bir hastanede bilgi işlem den sorumluyum. Yani seninle aynı işi yapıyoruz en az senin kadar bilgi sahibiyim
Bazen bende yanılıyorum kesinlikle şudur dediğim sorun da farklı bir bölgeden patlak verebiliyor
Sizede iyi fırumlar

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Evet satellite serisinde en genel sorunlar çip arızası ve nec tokin arızasıdır fakat kesin olarak nec tokin arızası teşhisi koymak çok yanlış eğer harddiskin ilk bölümlerinde okunamayan bölüm varsa çok sıkıntılı. Ama nec tokin arızası olmasıda muhtemel hatta en büyük ihtimal. Arkadaş bad sector taraması yapsın eğer değilse zaten nec tokin değişecek 150 200 lirayı gözden çıkarması gerekiyor ki herkesin o parçayı değiştirmeye eli yatkın olmaz hatta her teknisyen onu değiştirmeyi bilmez

arkadasın söylediği arıza tam olarak buna çıkıyor. zaten sistem değerlerini vs paylaşmış. arızasının nec tokinden başka bişey olması mümkün değil. harddiskinde bad sector ihtimalini tabiki göz önüne alıyorum. fakat herhangi bir mavi ekran belirtisi vs kesinlikle belirtmemiş. verilen bilgiler doğrultusunda görüşüm bu.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
arkadasın söylediği arıza tam olarak buna çıkıyor. zaten sistem değerlerini vs paylaşmış. arızasının nec tokinden başka bişey olması mümkün değil. harddiskinde bad sector ihtimalini tabiki göz önüne alıyorum. fakat herhangi bir mavi ekran belirtisi vs kesinlikle belirtmemiş. verilen bilgiler doğrultusunda görüşüm bu.

Doğrudur ama harddisk hatalarında mavi ekran hatası genelde düşük oluyor