Yardım Bilgisayarım bir anda ısınıp kapanıyor

Narcuria

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
BİLGİSAYARIMIN ÖZELLİKLERİ:
AMD RYZEN 5 3600
ASUS TUF B450-PRO
GAMİNG CORSAİR 16 GB RAM
ASUS GEFORCE RTX 2060 OC 6GB

Bu durum birkaç aydır oluyor. Genellikle FİFA oynarken bilgisayar kasmaya , ısınmaya başlıyor , fanlar hızlanıyor. Sonrasında bilgisayar kapanıyor ve biraz beklemeden açamıyorum.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
493
CPU ısısını gösteren yazılımlar var, muhtemelen GPU için de vardır. Böyle bir yazılımla işlemci ısısını takip edin. Genelde 100 derece gibi bir ısıda donanıma zarar gelmemesi için bilgisayar kapanıyor. Şayet problem buysa fanlarda problem olabilir. Fanları yağlamak veya değiştirmek, işlemciye termal macun sürmek gibi şeyler deneyebilirsiniz.

Narcuria

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
CPU ısısını gösteren yazılımlar var, muhtemelen GPU için de vardır. Böyle bir yazılımla işlemci ısısını takip edin. Genelde 100 derece gibi bir ısıda donanıma zarar gelmemesi için bilgisayar kapanıyor. Şayet problem buysa fanlarda problem olabilir. Fanları yağlamak veya değiştirmek, işlemciye termal macun sürmek gibi şeyler deneyebilirsiniz.
Evet 100 derece oluyor ve öyle kapanıyor. En son ne zaman termal macunu değiştirdim hatırlamıyorum ama en kısa sürede değiştirip yine bir analiz yapacağım

dijioku

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
1
İşlemci macununuz kurumuş olabilir. Macun yenileme ve fan temizliği yaptırmanızda fayda var. 3600 işlemci genel olarak ısınan bir işlemcidir. Kasa hava almıyorsa masanın üzerinde veya daha çok hava alan bir yerde kapağı açık olarak kullanabilirsiniz. Bütçe varsa stok fan yerine kule fan ya da sıvı soğutucu tercih edebilirsiniz.