Yardım Bilgisayarcıların ve benim çözemediğim mavi ekran sorunu

Bu konuyu okuyanlar

TheMahfud

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, açtığım konu doğru yerde mi emin değilim yanlış yerde açtıysam özür diliyorum. Bilgisayarımda ben ve bilgisayar tamircilerin çözemediği problem var. Önce yaşadığım her şeyi anlatmak istiyorum. Bilgisayarımı topladıktan 7 yıl sonra kullandığım HDD ömrünü doldurmuş, artık çok yavaş okuyor ve yazıyordu. Bir tanıdık aracılıyla bir bilgisayarcıdan uygun gösterip aslında pahalıya sattığı WD10PURZ denilen HDD aldım. Fakat aldıktan kısa bir süre sonra oyun oynarken HDD çıkıp bilgisayarım kapanıyordu. Sorunu HDD aldığım yere bildirdiğim zaman sorunun diskte değil senin bilgisayarında olduğunu söyledi.

Bende artık uğraşmak istemediğim için SSD aldım Windows'u SSD'ye kurdum oyunlarımı da HDD'ye kurdum. Ara ara HDD çıkmaya başladı, bazen hiç okumadı. BIOS'da HDD gözüküyor fakat bilgisayarıma girdiğimde disk gözükmüyordu. İnternette araştırmalar yaptım sorunu çözmek için videolar izledim fakat olmadı. Aldığımız yer HDD de değil SSD de sorun olabileceğini söyledi, SSD almamın sebebi HDD de bu sorunu yaşamam. Adamdan bunu duyunca adamla görüşmemek yerine en sonunda ürünü garantiye göndermeye karar verdim çünkü artık HDD bilgisayarımda hiç görünmüyordu. Garanti hiçbir şey yapmadan geri göndermiş. Bir bilgisayarcıya danıştığımda badsector olabileceğini söyledi ve 7 tane yakaladı. Daha sonrasında birkaç gün rahat kullandım fakat aynı sorunu yaşadım.

Garantisi dolmadan bu HDD'i çöpe attım, yeni bir tane ikinci el 2TB Seagate ST2000DM006 aldım. Bu sefer de Windows SSD de kurulu HDD oyun indirmeye çalıştığımda disk yazma hatası aldım. Bilgisayarcı bu sefer diskte olabileceğini söyledi ve diske Windows kurmamızı istedi, kurdum oyun indirirken disk yazma hatası almadım fakat bu sefer Apex Legends oynarken mavi ekran yedim.

Bilgisayarcıya tekrar dediğimde diskin bozuk olup iade etmemi söyledi. İade öncesi yeni bir HDD almadan önce bilgisayarımın başka bir parçasında sorun olabileceğini düşündüm ve arkadaşımın HDD'sini ödünç olarak aldım. Tekrar Apex Legends oynadığımda tekrar mavi ekran hatası aldım. Fakat sorunun başka parçada olabileceğini düşündük RAM'leri sırayla çıkardık, diğer RAM takılı değilken (her ikisinde de) oyunun yükleme ekranında mavi ekran vermeye başladı. Bu sorun çok yordu beni, mimarlık okuyorum bilgisayarıma ihtiyacım var lütfen sorunu çözmemde yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Minidump Dosyalarım: minidump.rar

Sistemim:
RAM4x2 GB DDR3 1600 MHz
SSD James Donkey 120 GB
Ekran kartı GTX 1050 X 2GB
Anakart: Gigabyte H81M-S1
İşlemci: i5 4440 3.10 GHz

Redlonmas

Spectator
Reaksiyon puanı
3,092
olayı kısaca yazdan yardımcı olurdum destan yazmışsın vallahi insanın okuyası gelmiyor

TheMahfud

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
olayı kısaca yazdan yardımcı olurdum destan yazmışsın vallahi insanın okuyası gelmiyor
Olayın kısası yok 1 yıldır yaşadığım bütün sorunları anlattım yaşadığım olay birçok sebepten dolayı olabilir sorunu çözmem için detaya inmem gerekiyor. Okuyup okumamak size kalmış yine de yorumunuz için teşekkürler.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Hatanın birçok sebebi olabilir lakin testleri kendiniz de yapabilirsiniz. RAM'lerden başlarsak Memtest çalıştırın takma sökme haricinde. Hata varsa orada net belli olur. Yine işlemci, ekran kartı için birçok test programı mevcut onları deneyin. Sabit diskinizde "bad sector" varsa zaten o bölümü ya ayırmalı ya da diski kullanmamalısınız. SSD'ye gelince aldığınız SSD'nin çok iyi olduğunu düşünmüyorum fakat sorunun kaynağı o mu değil mi bu da teste tabi tutulması ile ortaya çıkacak bir şey. Windows kurulumunuz ve sürücüleriniz ne kadar sağlıklı bunun da sağlaması yapılmalı.

TheMahfud

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hatanın birçok sebebi olabilir lakin testleri kendiniz de yapabilirsiniz. RAM'lerden başlarsak Memtest çalıştırın takma sökme haricinde. Hata varsa orada net belli olur. Yine işlemci, ekran kartı için birçok test programı mevcut onları deneyin. Sabit diskinizde "bad sector" varsa zaten o bölümü ya ayırmalı ya da diski kullanmamalısınız. SSD'ye gelince aldığınız SSD'nin çok iyi olduğunu düşünmüyorum fakat sorunun kaynağı o mu değil mi bu da teste tabi tutulması ile ortaya çıkacak bir şey. Windows kurulumunuz ve sürücüleriniz ne kadar sağlıklı bunun da sağlaması yapılmalı.
Bilgisyarımda yazılımsal sorun olabilme ihtimaline karşı format atıcağım windowsum çökmüş olabilir sağlık testlerimde sorun yok ram hariç yaptım ama 2 ramiminde aynı anda bozulma ihtimali yok denilecek kadar düşük yorumunuz için teşşekür ederim.

Cicero

Asistan
Reaksiyon puanı
175
Bilgisyarımda yazılımsal sorun olabilme ihtimaline karşı format atıcağım windowsum çökmüş olabilir sağlık testlerimde sorun yok ram hariç yaptım ama 2 ramiminde aynı anda bozulma ihtimali yok denilecek kadar düşük yorumunuz için teşşekür ederim.

Bu hükme ancak testler neticesinde varılabilir. Şimdiden kolay gelsin.

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Windows Orjinal mi?
Warez veye Crackli Bir Windows'a mi sahipsin?
Bu kadar sey olurken Baska Windows değişmeyi ve denemeyi düşündün mü?

Ayrıca Dump Genelde Ram lardan meydana cıkar Hdd veya ssd ile pek alakası yok, ramlar dual Channel ise Bırınden bırıne sorun var olabılır bunlara bakın.
Ram dısı Hdd sanmıyorum olacagını Anakart driverler dogru veya uyumlumu yuklendı?

Badsector 7 tane yakalaması o dıskın sorunlu oldugunu ortaya koymaz.
Ram Testi yapınız, Ramlar sorunlu olma olasıgı yüksek.

Mavi Ekran aldıgınız Kodu Bize ıletınız ki Sorununuza daha anlamalı yardımcı olalım bu dedıklerınızden bısey cıkmaz.

Iyı Forumlar.

TheMahfud

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows Orjinal mi?

Ayrıca Dump Genelde Ram lardan meydana cıkar Hdd veya ssd ile pek alakası yok, ramlar dual Channel ise Bırınden bırıne sorun var olabılır bunlara bakın.
Ram dısı Hdd sanmıyorum olacagını Anakart driverler dogru veya uyumlumu yuklendı?

Mavi Ekran aldıgınız Kodu Bize ıletınız ki Sorununuza daha anlamalı yardımcı olalım bu dedıklerınızden bısey cıkmaz.

Iyı Forumlar.
Windows'um orijinal ve lisanslı. Win10 Kullanıyorum Win11 desteklemiyor. Ram için sistemsel test yapıcam ama ramleri tek kullanıp açtıgımda mavi ekran yedi tekrar. Badsectör çıktıktan sonra başka bilgisayarlarda denedik yine okumadı, bilgisayarı açmadı vs. vs.
Windows Orjinal mi?

Iyı Forumlar.
Windows orijinal vere lisanslı. Ramleri teker teker denedim manuel olarak bir sorunla karşılaşmadım şu an ramlerin testi de yapılıyor %17 kaldı ramlerden de olduğunu sanmıyorum. HDD ve SSD ile de ilgisiz duruyor. O çöpe attığım HDD nin bir çok problemi vardı sadece badsectör değil zaten şu an önemli değil. Oyun oynarken aldığım mavi ekran kodu Memory management birde RAM testi yapmak icin programı flash belleğe yazarken unexpected store exception mavi ekranı yedim. Windows un sayfasına girdiğimde 3. Yazılımlardan kaynaklanabilecegi yazıyor eğer ki ram testinde bir sıkıntı çıkmazsa 3. Taraf yazılımlara bakıcam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Windows Orjinal mi?

Iyı Forumlar.

Windows Orjinal mi?

Iyı Forumlar.
Windows'um orijinal ve lisanslı. Win10 Kullanıyorum Win11 desteklemiyor. Ram için sistemsel test yapıcam ama ramleri tek kullanıp açtıgımda mavi ekran yedi tekrar. Badsectör çıktıktan sonra başka bilgisayarlarda denedik yine okumadı, bilgisayarı açmadı vs. vs.

Windows orijinal vere lisanslı. Ramleri teker teker denedim manuel olarak bir sorunla karşılaşmadım şu an ramlerin testi de yapılıyor %17 kaldı ramlerden de olduğunu sanmıyorum. HDD ve SSD ile de ilgisiz duruyor. O çöpe attığım HDD nin bir çok problemi vardı sadece badsectör değil zaten şu an önemli değil. Oyun oynarken aldığım mavi ekran kodu Memory management birde RAM testi yapmak icin programı flash belleğe yazarken unexpected store exception mavi ekranı yedim. Windows un sayfasına girdiğimde 3. Yazılımlardan kaynaklanabilecegi yazıyor eğer ki ram testinde bir sıkıntı çıkmazsa 3. Taraf yazılımlara bakıcam.

Son düzenleme:

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Ram Testini basari ile gecııyorsa Hdd değişip aynı hatayı verıyosa geriye tek kalan sey Anakart driverlerin de kesınlıkle bisey var donanımsal da olsaydı acılmazdi Mavi ekran Hatasını alabılırmıyım.

Ayrica Ram lar i Tek tek takıp bir süre gözleyin devam edıyorsa diger belleği takip bakın sorunsal kitlerde olabılır..

Ekran Karti Driver özelikle dogru yüklendiğine bakın cünkü Bu siralar sirketler bazı driverle oynamaya basladı buda sorun getiriyor.

TheMahfud

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ram Testini basari ile gecııyorsa Hdd değişip aynı hatayı verıyosa geriye tek kalan sey Anakart driverlerin de kesınlıkle bisey var donanımsal da olsaydı acılmazdi Mavi ekran Hatasını alabılırmıyım.

Ayrica Ram lar i Tek tek takıp bir süre gözleyin devam edıyorsa diger belleği takip bakın sorunsal kitlerde olabılır..

Ekran Karti Driver özelikle dogru yüklendiğine bakın cünkü Bu siralar sirketler bazı driverle oynamaya basladı buda sorun getiriyor.
Ram testlerinde bir sorun çıkmadı 3 tane HDD de bu durumu kontrol ettim hepsinde mavi ekran hatası aldım.
Aldığım Mavi ekran hataları:
1- Memory management
2- unexpected store exception

Şu an benim tahminlerimde driverlardan kaynaklı olduğu. Ramlari teker teker takıp denedim zaten değişen bir şey olmadı. Ekran kartı driverını eski sürüme çektim belki yeni sürümünde bir problem vardır diye. O kadar çok 3. yazılım var ki hangisi olduğu tespit etmem hem zor hem de çok zaman alacak gibi. Driver Booster indirdim ama faydası olur mu bilmiyorum.

Son düzenleyen moderatör:

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Ram testlerinde bir sorun çıkmadı 3 tane HDD de bu durumu kontrol ettim hepsinde mavi ekran hatası aldım.
Aldığım Mavi ekran hataları:
1- Memory management
2- unexpected store exception

Şu an benim tahminlerimde driverlardan kaynaklı olduğu. Ramlari teker teker takıp denedim zaten değişen bir şey olmadı. Ekran kartı driverını eski sürüme çektim belki yeni sürümünde bir problem vardır diye. O kadar çok 3. yazılım var ki hangisi olduğu tespit etmem hem zor hem de çok zaman alacak gibi. Driver Booster indirdim ama faydası olur mu bilmiyorum.

Temiz Kurulum yapıp Orjinal sıtelerınden kurun ama baktınız Bulamadınız Bu sefer donanım kimliklerinden Google arama yapınız ordan uygun olanı yukleyınız.

Booster Tavsıye etmem bende 4 senedir Driver Easy var Memnunum Tavısye ederım ama lisanslıyım o bakımdan Free ler Bir yere kadar unutmayın.

ilk soyledıgım yontem sabıttır.

Cok yazılım Yuklemek yerıne ısınıze yarayan ıs goren yazılımları kullanın Bunun ıcın forumda bolumler ve tavsıyeler var.

qbittorent kullanıyormusunuz ?

Kolay gelsin