Bilgisayara Antivirüs gerekli midir?

Trencher

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Peki bilgisayardan tam performans almak için neler yapmam gerekir ?

Trencher

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Teşekkürler yardımınız için :)

Thrcx07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
4 yıldır kullanmıyorum, ihtiyacımda olmadı. İndirdiğin programlara, girdiğin sitelere dikkat etmen yeter.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
4 yıldır kullanmıyorum, ihtiyacımda olmadı. İndirdiğin programlara, girdiğin sitelere dikkat etmen yeter.
Bu konuda size katılmıyorum.
Zero day attack'ten yani sıfır gün saldırılarından ya da herhangi bir güvenlik açığı oluşturacak yanlış bir davranıştan kendiniz nasıl korunacaksınız?
Bunun için Real-Time Protection'a sahip güvenlik programları kullanılmalıdır.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Ben kullanmıyorum ama yine de Norton'u tavsiye ederim.:)

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,079
Virüsleri görmüyor olmanız bilgisayarınızda virüs olmadığı manasına gelmez belki sistem olarak zarar vermiyordur ama keylogger gibi bilgilerinizi bir yerelere yolluyordur bundan emin olmazsınız bence hiç olmamasındansa ücretsizde olsu iyi kötü bir antivirüs programı kurulu olması iyi olur

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Bu konuda size katılmıyorum.
Zero day attack'ten yani sıfır gün saldırılarından ya da herhangi bir güvenlik açığı oluşturacak yanlış bir davranıştan kendiniz nasıl korunacaksınız?
Bunun için Real-Time Protection'a sahip güvenlik programları kullanılmalıdır.
Zero day açıklarından faydalanacak kişi antivirüsü de geçer. Neticede Microsoft o açıkları öylesine bırakmıyor. Antivirüs şirketlerinin bizi zero day açıklarından korumaları için önce zero day açıklarını bilmeleri gerekiyor. Onlar bildiği zaman haliyle Microsoft'da biliyor ve konu üzerinde çalışmaya başlıyor. Zero day açıkları kara borsada binlerce dolara satılıyor ve öyle her kullanıcıya o açık ile saldırmak o açığın kapatılmasını hızlandırır yalnızca. Büyük şirketler ve belki devletere saldırı yapmak için kullanılır o açıklar.

Ha sorunun cevabına gelirsek; eğer her indirdiğiniz dosya orjinalse, harici depolama aygıtları bilgisayarınıza bağlanmıyorsa bence pek gerek yok. Ha torrentten oyun indiriyorsanız, kendini saklayan download butonlarını bulamıyorsanız elbette gerekli. Kimse hiçbir oyunu hayrına cracklemiyor sonuçta. Bitcoin madenciliğinin parçası haline geliyorsunuz ister istemez. Sonra bilgisayar kasmaya başlıyor haliyle. Ayrıca @Mraltg hocamın dediği gibi keylogger gibi bilgi hırsızlığı yapan virüsler son derece tehlikeli.

Kaliteli antivirüs olarak Avira'nın ücretsiz sürümü fena değil. Eğer ödeme yapmak isterseniz Kaspersky kullandığım en kaliteli antivirüs oldu.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Gerçekten bilinçli bir kullanıcı isen Windows Defender koruması yeterli olacaktır ama bu konularda biraz acemi isen Avira free ya da bitdefender önerebilirim. Bitdefender çok sık kampanya yapan bir firma.

Trencher

Asistan
Reaksiyon puanı
13
oyun yamalar crack film fln çok fazla uğraşırım internette :)

mamyymert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Ben uzun zamandır kullanmıyorum. Windows Defender'ı bile kapatıyorum. Ne işle uğraştığına göre değişebilir tabi ama kullanımına bağlı olarak Antivirüs kullanabilirsin.Çok önemli belgelerim var crack li hiç bir şey kullanmıyorum diyorsan antivirüs alırsın günlük kullanım için çok gerekli olduğunu düşünmüyorum gereksiz yere bilgisayarı yoruyor.

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Virüslere karşı çözüm antivirüs kullanmak değil.Sistem oldukça yanlış ve virüsler için biçilmiş kaftan.Windowsa kurulan bir program tam yetkiye sahiptir istediğini değiştirebilir çünkü.Virüslere karşı tek gerçek çözüm ya mac os ya da linux kurmaktır diyorum.Bir linux mint kullanıcısı olarak linux u tavsiye ederim.Yoksa her şekilde bilgisayara virüs,trojen, vs. girecektir.Antivirüsler bütün virüsleri göremezler çünkü.

Trencher

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Avira indirmeyi düşünüyorum peki ücretlilerde hangisini önerirsiniz?

davutergun

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Her zaman ESED NOD 32 Antivirüs Programını kullanmışımdır başka virüs programıda tanımam

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Her gördüğünüz programı&oyunu kurmuyorsanız, her türlü siteye girmiyorsanız Windows Defender son derece yeterli.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Şahsen Windows Defenderi bile açmıyorum çünkü kullandığım siteler belli ve zararlı yazılım içermeyen siteler. Bilmediğim veya zararlı yazılım içereğini düşündüğüm sitelere girişlerde sadece Windows Defener'i aktif ediyorum işim bittiğinde ise sonra tekrar geri kapatıyorum ve en büyük virüslerin Anti-Virüs'ler olduğunu düşünüyorum.

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276
Virüslere karşı çözüm antivirüs kullanmak değil.Sistem oldukça yanlış ve virüsler için biçilmiş kaftan.Windowsa kurulan bir program tam yetkiye sahiptir istediğini değiştirebilir çünkü.Virüslere karşı tek gerçek çözüm ya mac os ya da linux kurmaktır diyorum.Bir linux mint kullanıcısı olarak linux u tavsiye ederim.Yoksa her şekilde bilgisayara virüs,trojen, vs. girecektir.Antivirüsler bütün virüsleri göremezler çünkü.
Çok yanlış bir düşünce. Virüslere karşı çözüm macos veye linux dağıtımları değildir. macos da öyle bir virüs yedim ki düşman başına.. Hiçbir sistem güvenli değildir.

alphabet

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Antivirüs programlarının çok iyi olanları var. Bir ara Norton kullandım lisanslı ve program o kadar refleksif ki devre dışı bırakıp bir crack bile atamıyordum illa kaldırcam antivirüsü pc den yoksa yine de engelliyordu şüpheli yazılımları ve siteleri.

Ancak şöyle de bir konu var ki sistemi aşırı yoran yazılımlar bunlar, ben artık biraz daha Windows defender a emanet eder oldum o yüzden o vazifeyi.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

bazı virüslerden bir virüs programı ile de olsa kurtulma şansınız yok. Yüksek güvenlikli bir ortamınız olsa bile. Başıma geldi ve ancak format atarak kurtulabildim. Dolayısıyla virüs programınıza da tamamen güvenerek de hareket etmemenizi öneririm. Tam koruma sağlayan hiçbir virüs programı da yoktur. Tam korumayı siz sağlayacaksınız. Girdiğiniz sitelere ve uğraştığınız işlerde dikkatli olarak.

Saygılarımla

Reaksiyon puanı
16,118
delikanlı Linux Mint 18.1 Serena 64-bit MATE 1.16.1 kullanır...

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
antivirüs programı kullansan bi dert kullanmasan bi dert. kullansan sistem ağırlaşıyor, kullanmasan portlar açık tehlikedesin... ben avast premier kullanıyorum. windowsun olduğu bir bilgisayarda kesinlikle bir antivirüs programı lazım oluyo...

Egemen Kançal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Doğru kullandığın sürece pek gerek olmasa da garantiye almak için kullanmakta yarar var. Ücretsiz bir yazılım deneyebilirsin.

Trencher

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Sağolun cevaplarınız için :D