Bilgisayar topluyorum değerli tavsiyelerinize ihtiyacım var

Bu konuyu okuyanlar

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Mrb arkadaşlar 5 yıldır kullandığım masaüstünden artık verim alamadığımdan yeni bir bilgisayar topluyorum... 5650 TL'lik bir PC topladım... Ancak henüz almadım sizlerin değerli bilgisine başvurmak istedim...
Ne İstiyorum: Çok sık oyun oynamasam da oyun oynarım... Photoshop, adobe after affect, video edit, convert işleri ile çok sık uğraşıyorum sahip olduğum web siteler nedeni ile... Yani yüksek performanslı bir PC'ye ihtiyacım var... ayrıca 2 monitor kullanıyorum birisi 27 inç Samsung Syncmaster monitor. Bildiğim kadarı ile Ekran kartında bit değeri bellekten daha fazla önemli imiş.
Tavsiye edeceğiniz ürünlerin fiyatları ucuz da olabilir pahalı da olabilir... Ancak gözle göremeyeceğim, deneyerek tecrübe edemeyeceğim bir hız farklı için ürün başına bin TL gibi bir fark verecek kadar saf da değilim açıkcası... Performansı aşağıdaki ürünlerinden çok daha iyi bir ürün varsa ve fiyat varkı 300TL civarı ise tabiki pahalı olan ürünü tercih ederim. Performansı aşağıdaki ürünler ile aynı ya da çok az düşük ancak 500TL civarı daha ucuzsa tabiki ucuz olan ürünü tercih ederim. Yıllardır AMD kullanırım ve kalitesinden de çok memnun olmama rağmen bu kez Intel ve Nvidia tecrübe etmek istedim ama bir yandan da acaba hatamı yapıyorum da demiyor değilim. İçimden bir ses de "Olum ne riske giriyorsun bu paraya AMD'den canavar alırsın hem de riske de girmezsin" demiyor değil :) Nese umarım güzel yararlı tavsiyeler gelir... Şimdiden çok teşekkürler :)

Tercih ettiğim ürünler şu şekilde:

İşlemci: Intel Core i7 4790K 4GHz 8MB Cache LGA 1150 | FİYAT: 1.128,59 TL
Kendimi bildim bileli AMD kullanırım ve gerçekten memnunum. Ancak bu kez Intel tecrübe etmek istedimden bu işlemciyi seçtim. Yalnız bazıları i7'nin kişisel kullanımdan çok sanal sunucular da daha iyi olduğunu, i5'in tercih edilmesinin daha iyi olacağını belirtiyor...

Anakart: Asus MAXIMUS VII HERO Intel Z97 3200MHz(OC) DDR3 LGA1150 ATX | FİYAT:1.019,69 TL
Bir ara MSI anakart almıştım. O zaman en üst seviye bir anakart idi. Bir-iki yıl sonra yandı... Hayatımda ilk kez topladığım bir PC'nin parçası yandı, hem de o kadar para vermeme rağmen... Onun için MSI kesinlikle almam bir daha. ASUS'un kalitesini övdüklerinden bu anakartı tercih ettim. Z97 yongalar i7'ler için en iyi performansı verdiğinden bu yonga setini seçtim.

Ekran Kartı: Sapphire Amd Radeon R9 285 OC (UEFI) 2GB 256Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı | FİYAT: 819,00 TL
Yukarıda da belirttiğim gibi yıllardır AMD kullanıyorum ve gerçekten memnunum ama bu kez Nvidia deneyimi yaşamak istedimden bunu seçtim. Fakat 2GB ram, 256Bit gerek fiyat gerek performans açısından R9 285 ile aynı performansı verecek bir Nvidia ekran kartı bulamadım. Eğer tavsiye edeceğiniz bu tarz kart olursa tercih edebilirim. 200-300TL pahalı olması önemli değil. Marka olarak MSI kesinlikle olmayacak...

Ram:
G.Skill RipjawsX 32GB(4x8GB) DDR3 1600MHz Quad Ram (F3-1600C9Q-32GXM)| FİYAT: 1.069,15 TL
Açıkcası çok araştırma yapmadım. Set halinde 32GB olarak satıldığı için tercih ettim. İşlemci maksimum 32Gb ram desteklediğinden bütün slotları bir daha ram sorunu ile karlaşmak istemediğimden hepsini dolduracak şekilde ram önerilerinize açığım.

SSD: Samsung 850 EVO 250GB 540MB-520MB/s Sata3 2.5" SSD| FİYAT: 389,07 TL
Samsung ile Sandisk arasında kaldım ama bunun yazma hızı daha fazla olduğu için bunu tercih ettim.

HDD: Seagate Desktop SSHD 2TB 3.5" 7200RPM + 8GB Hybrid SSD Sata 3.0 64Mb Sabit Disk| FİYAT: 376,16 TL
SSHD cinsinden bir HDD olan bu disk çok hoşuma gitti. Depolama için kullanacağım genelde. 2TB farklı Hybrid SSD tavsiyeleriniz varsa açığım.

İşlemci soğutucu: Cooler Master X6 İntel 2011/1366/1156/1155/775 AMD FM1/AM Serisi Uyumlu CPU Soğutucusu| FİYAT: 273,57 TL
Çok fazla bir araştırma yapmadım. Tavsiyelerinize açığım.

Kasa: Aerocool GT-S Black Edition SSD Ready Full Tower Siyah Oyuncu Kasası| FİYAT: 560,67 TL
Çok fazla bir araştırma yapmadım. Tavsiyelerinize açığım ancak en az 2 adet USB 3 olmalı ve ön tarfta olmalı.. Mevcutta güç kaynağım olduğundan güç kaynağı olmak zoruna değil.

Güç Kaynağı: Thermaltake Toughpower 600 Watt Gümüş PFC-14 Cm Fanlı Psu W0103R
Mevutta kullandığım bir güç kaynağı... Yeterli olacağını düşündüğümden yeni bir güç kaynağı almayacağım...

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Anakart ve RAM abartı olmuş sanki.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Yorumunuz için teşekkürler... anakart konusunda alternatifiniz var mı?

Bu anakarta bakın isterseniz. MSI Z97 GAMING 5 Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) DVI&DP Anakart - Vatan Bilgisayar Detaylı bilgi( MSI Türkiye - Bilgisayar, Dizüstü, Notebook, Masaüstü, Anakart, Ekran Kartı ve dahası...)

Sizin seçtiğiniz anakart çok gelişmiş, iyi bir anakart. Güçlü bir sistem toplamanıza rağmen bana abartı geldi. Bu anakart yeterli olur bence. MSI'ya karşıda bir ön yargınız oluşmuş. Asus anakartta alsanız birkaç ay, yıl sonra herhangi bir nedenle yanabilir veya arıza gösterebilir. Sizin talihsizliğiniz olmuş MSI maceranız. Kullanıcılarından aşırı şikayet gelen ve memnun etmeyen bir anakart değil. Aksine çok kaliteli parçalar. i7 4790k işlemcisini de güzel bir şekilde hız aşırtma işleminden geçirebilirsiniz bildiğiniz gibi. Ekran kartı olarak, GTX970 bence iyi olur.

e_emin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Şu anda 5650 liraya alacağın sistem seneye paket olur (birkaç aya işlemciler çıkacak, seneye de ekran kartları). Seneyi bekle derim. Yine de şimdi almakta kararlıysan tavsiyelerim şunlar:
-İşlemci iyi ama eğer bu işlerle çok uzun süre uğraşmayacaksan gereksiz derecede güçlü. i5 yeter. Ama bu işler çok önemliyse i7 iyi bir seçim.
-Anakart abartı. Aşağıda iki önerim var, bakabilirsin.
-Ekran kartı iyi ama çok daha iyisini alabilirsin, aşağıda var. Intel işlemci ile AMD ekran kartı birleşimi iyi değil. Bazı videolarda falan var. Gerçi bu testlerde i3 kullanılmış ve i7'de (o kadar) sorun olmadığı görülüyor ama yine de pek önermem.
-Ram abartı. Ne olursa olsun şu anda 32 GB abartı. 16 GB şimdilik hatta gelecek 4-5 yıl en az yeter. 32 GB'a çıkarmak istediğin zaman bir hayli zaman geçmiş olur.
-SSD alacaksan neden SSHD alasın ki? SSHD, SSD ile HDD arasında bir yerde bir ürün zaten. Yani ya SSD'den ya da SSHD'den vazgeçmeni öneririm. Arşiv diskinde 8 GB'lık SSD önbellek çok işe yaramaz. HDD bile yeter ama uygun hdd bulamadım (vatanda).
-Eğer overclock yapmayacaksan ve/ya sessizlik önemli değilse -ki ekran kartından da anlayabildiğim kadarıyla değil- işlemci soğutucusu almana gerek yok ama overclock yapman kaçınılmaz gibi. Bu nedenle olsa iyi olur.
-Kasa fuzuli derecede pahalı gibi geldi ama yine de renkler ve zevkler tartışılmaz, bu nedenle kasaya bir şey demiyorum.
Anakart şu: GIGABYTE Z97X-SLI Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C) HDMI&DVI Anakart - Vatan Bilgisayar
Ya da şu: MSI Z97 PC Mate Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart - Vatan Bilgisayar
Ram şu: GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram - Vatan Bilgisayar
Ekran kartı şu: Zotac GTX980 AMP! Edition GDDR5 4GB 256Bit Nvidia GeForce DX12 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Bu anakarta bakın isterseniz. MSI Z97 GAMING 5 Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) DVI&DP Anakart - Vatan Bilgisayar Detaylı bilgi( MSI Türkiye - Bilgisayar, Dizüstü, Notebook, Masaüstü, Anakart, Ekran Kartı ve dahası...)

Sizin seçtiğiniz anakart çok gelişmiş, iyi bir anakart. Güçlü bir sistem toplamanıza rağmen bana abartı geldi. Bu anakart yeterli olur bence. MSI'ya karşıda bir ön yargınız oluşmuş. Asus anakartta alsanız birkaç ay, yıl sonra herhangi bir nedenle yanabilir veya arıza gösterebilir. Sizin talihsizliğiniz olmuş MSI maceranız. Kullanıcılarından aşırı şikayet gelen ve memnun etmeyen bir anakart değil. Aksine çok kaliteli parçalar. i7 4790k işlemcisini de güzel bir şekilde hız aşırtma işleminden geçirebilirsiniz bildiğiniz gibi. Ekran kartı olarak, GTX970 bence iyi olur.

Teşekkürler tekrar...
Araştırdım biraz şu ana kart makul geldi baya: Gigabyte Z97X-GAMING 5 Intel Z97 3200MHz(OC) DDR3 LGA1150 Fiyatı
Özellik olarak ben Asus MAXIMUS VII HERO ile çok fazla bir fark göremedim... Neden HERO 500TL daha fazla çözebilmiş değilim? :)
Ekran kartında ise şu an tercihmi Asus Nvidia GeForce GTX 970 OC 4GB 256Bit GDDR5 yana kullanmış durumdayım
Asus Nvidia GeForce GTX 970 OC 4GB 256Bit GDDR5 (DX12) PCI-E Fiyatı

Şu anda 5650 liraya alacağın sistem seneye paket olur (birkaç aya işlemciler çıkacak, seneye de ekran kartları). Seneyi bekle derim. Yine de şimdi almakta kararlıysan tavsiyelerim şunlar:
-İşlemci iyi ama eğer bu işlerle çok uzun süre uğraşmayacaksan gereksiz derecede güçlü. i5 yeter. Ama bu işler çok önemliyse i7 iyi bir seçim.
-Anakart abartı. Aşağıda iki önerim var, bakabilirsin.
-Ekran kartı iyi ama çok daha iyisini alabilirsin, aşağıda var. Intel işlemci ile AMD ekran kartı birleşimi iyi değil. Bazı videolarda falan var. Gerçi bu testlerde i3 kullanılmış ve i7'de (o kadar) sorun olmadığı görülüyor ama yine de pek önermem.
-Ram abartı. Ne olursa olsun şu anda 32 GB abartı. 16 GB şimdilik hatta gelecek 4-5 yıl en az yeter. 32 GB'a çıkarmak istediğin zaman bir hayli zaman geçmiş olur.
-SSD alacaksan neden SSHD alasın ki? SSHD, SSD ile HDD arasında bir yerde bir ürün zaten. Yani ya SSD'den ya da SSHD'den vazgeçmeni öneririm. Arşiv diskinde 8 GB'lık SSD önbellek çok işe yaramaz. HDD bile yeter ama uygun hdd bulamadım (vatanda).
-Eğer overclock yapmayacaksan ve/ya sessizlik önemli değilse -ki ekran kartından da anlayabildiğim kadarıyla değil- işlemci soğutucusu almana gerek yok ama overclock yapman kaçınılmaz gibi. Bu nedenle olsa iyi olur.
-Kasa fuzuli derecede pahalı gibi geldi ama yine de renkler ve zevkler tartışılmaz, bu nedenle kasaya bir şey demiyorum.
Anakart şu: GIGABYTE Z97X-SLI Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C) HDMI&DVI Anakart - Vatan Bilgisayar
Ya da şu: MSI Z97 PC Mate Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart - Vatan Bilgisayar
Ram şu: GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram - Vatan Bilgisayar
Ekran kartı şu: Zotac GTX980 AMP! Edition GDDR5 4GB 256Bit Nvidia GeForce DX12 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

Teşekkürler kardeşim...
- açıkcası i7 konusunda fikrim değişmeyecektir çünkü çok fazla video full hd converter after affects ve render işim oluyor...
- Ekran kartında GTX980 2000Tl civarı... bin tl fark ile elde edeceim farkı gözümün göreceği bir fark olacağını düşünmüyorum açıkcası... yani para israfı olarak görüyorum... onun yerine şu an tercihim aşağıdai karta kaymış durumda Ne dersin?
Asus Nvidia GeForce GTX 970 OC 4GB 256Bit GDDR5 yana kullanmış durumdayım
- nadir oynuyorum... daha çok video convertor, adobe phoshop, adobe after effect vs... render işleri için kullancam... 16GB oyun için yeterli ama bu tarz ugulamalar özellikle 1080 FULL HD convert sırasında 32GB'tın çok faydası olacağını düşünüyorum? Yanılıyor muyum?

e_emin

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Araştırdım biraz şu ana kart makul geldi baya: Gigabyte Z97X-GAMING 5 Intel Z97 3200MHz(OC) DDR3 LGA1150 Fiyatı
- açıkcası i7 konusunda fikrim değişmeyecektir çünkü çok fazla video full hd converter after affects ve render işim oluyor...
- Ekran kartında GTX980 2000Tl civarı... bin tl fark ile elde edeceim farkı gözümün göreceği bir fark olacağını düşünmüyorum açıkcası... yani para israfı olarak görüyorum... onun yerine şu an tercihim aşağıdai karta kaymış durumda Ne dersin?
Asus Nvidia GeForce GTX 970 OC 4GB 256Bit GDDR5 yana kullanmış durumdayım
- nadir oynuyorum... daha çok video convertor, adobe phoshop, adobe after effect vs... render işleri için kullancam... 16GB oyun için yeterli ama bu tarz ugulamalar özellikle 1080 FULL HD convert sırasında 32GB'tın çok faydası olacağını düşünüyorum? Yanılıyor muyum?
Anakart iyi. Ram konusunda 32 GB bu işler için şu anda çok kullanışlı sayılmaz. Tabi eğer aynı anda birkaç tane çalıştırmayacaksan. Eğer aynı anda birden fazla video çevireceksen ya da aynı anda başka çok güç gerektiren bir iş yapacaksan elbette ki 32 GB belleğin faydasını görürsün. Ama normalde çok gereksiz. Ama ilerde 4k convert falan yaparken, ya da o günün standartları ne olursa artık, 32 gb bellek gerçekten (çok) işe yarayabilir.
i7 o tarz işler için çok kullanışlı ve çok işin olacağına göre seni bir hayli zaman kaybetmekten kurtarır. i7 gerekli bu nedenle. O kalsın.
Eğer oyun önceliğin değilse ve/ya çoklu ekranla ya da 4k ile uğraşmıyorsan GTX 970 ile 980 arasında çok bir fark göremezsin ve GTX 970 yeterli olmalı. Hangi GTX 970'i alacağının çok da bir önemi yok ama asus iyi bir seçim.

rohirrim

Profesör
Reaksiyon puanı
10
@Mustafa.Demiral @e_emin

Arkadaşlar gelen değerli fikirleriniz sonrası ortaya şu liste çıktı... Toplamda 5100TL... Ovarclock da yapacağım için tercihlerimi de o yönde kullandım.. Ancak extreme bir overclok yapmicam... Optimum seviyede yapacağım... Makinayı kastırıp ömrünü azaltmak istemiyorum çünkü...
Ayrıca parçaları nereden almamı tavsiye edersiniz. Online veya yerinde gidip de olabilir...... Kendim kurcam, gideceğim yerin kurmasına gerek yok...

RAM (523TL)
Kingston HyperX Beast 16GB(2x8GB) 2400MHz DDR3 Performans Ram (HX324C11T3K2/16) (522,19TL)
Overclok yapararak 2400Mhz tercih ettim... Bu mhz üzerindeki ramlarde fiyat farkı oldukça açıldığı için f/p olarak bunu tercih ettim...

ANAKART (625TL)
Gigabyte Z97X-GAMING 5 Intel Z97 3200MHz(OC) DDR3 LGA1150 ATX Anakart
Açıkcası daha ucuz bir şey de alabilirdim ancak bu kartın overclock potansiyeli daha yüksek olduğu için tercihimi bu yönde kullandım...

EKRAN KARTI (1200TL)
Asus Nvidia GeForce GTX 970 OC 4GB 256Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Ekran Kartı (TURBO-GTX970-OC-4GD5)
GTX 970 OC 4GB 256Bit GDDR5 (DX12) kartlar içerisinde en ucuzu bu olduğu için tercih ettim. OC'li olması biraz içime sinmedi ama...

HDD (377TL)
Seagate Desktop SSHD 2TB 3.5" 7200RPM + 8GB Hybrid SSD Sata 3.0 64Mb Sabit Disk
Her ne kadar depolama amaçlı kullanacak olsam da şu anki sistemimde HDD kaynaklı yavaşlama nedeniyle HDD'de hıza önem veriyorum... YouTube'daki incelemeleri izlediğimde Hybrid HDD'nin SDD'den yarı yarıya daha yavaş ancak normal HDD'ye kıyasla yarı yarıya daha hızlı olduğu gördüm... Baya bir hoşuma gitti... izlemenizi tavsiye ederim...

SSD (390TL)
Samsung 850 EVO 250GB 540MB-520MB/s Sata3 2.5" SSD
Açıkacası yazma ve okuma hızlarına bakarak satın aldım ancak rastgele yazma ve rastgele okuma hızlarının önemli olduğunu öğrendim SSD seçiminde... Rastgele yazma ve okuma hızı daha iyi olan bir SSD varsa 250GB kapasiteli tavsiyelerinizi beklerim...

İŞLEMCİ (1132TL)
Intel Core i7 4790K 4GHz 8MB Cache LGA 1150
Bu işlemci hakkında söze gerek yok zaten... Overclok yapmak isteyenleri için biçilmez kaftan diye düşünüyorum....

KASA VE PSU (596TL)
Aerocool GT-A 750W 80+ Gold USB 3.0 Pencereli Siyah ATX Kasa (AE-GTBE750)
Şu an 600Watt 80+gold bir PSU'um var... 12v ise 46a seviyelerinde... Ancak yeni makineyi overcloclu kullanacağımdan yetmeyebilir endişesi ile yine 80+ 750W 12V=62a PSU'su olan bu kasayı tercih ettim... Aklımdaki tek soru? sizce bu PSU yeter mi? Çünkü bence PSU bir makinedeki en önemli parça...Kasanın güzel bir tarafı 3.2 veya 2.5 inçlik HDD'leri veya SDD'leri kasayı açmadan dışarıdan monte edebilmeniz...

İŞLEMCİ SOĞUTUCUSU (260TL)
Overclok yapacağımdan tercih ediyorum... Yoksa almayı düşünmüyordum... Bu doğrultuda seçimim şu oldu. 1150 desteği de var...
NOCTUA NH-U14S 2011/2011-v3/1150/1155/1156&AMD