Yardım Bilgisayar Temizliği Sonrası Ekran Gelmiyor.

Bu konuyu okuyanlar

yusufwastaken

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkese iyi bayramlar dostlar, iyi günler diliyorum. Dün öğlen saatlerinde kasamın içini temizledim. Ekran kartı ve ramleri ise sökerek temizledim. Sadece kuru bez ve saç kurutma makinesi kullandım - soğuk havayla -. Bu işlemleri 2 yıldır yapıyorum. Hiç böyle sıkıntı olmamıştı. Bir gündür uğraşıyorum ekran gelmiyor. Bundan önceki temizlikleri'm de bilgisayarım kendini 10 saniye içinde iki üç kez açıp kapatır ve ekran gelir, her şey yerli yerinde çalışırdı. Bu sefer olmadı, ekrana hiç bir türlü görüntü gelmiyor. Nedeni nedir? Nasıl çözebilirim? Bir sıkıntı mı var? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,540
Bu sorun normal kullanıcıların başına sık sık gelmektedir. Benim saptadığım 6 sebep oluyor;
1- Ram, bios pili vb. komponentlerden birini tam olarak slotuna yerleştirilmemesi
2- Cpu 4/8 pin, anakart 24 pin gibi power kablolarının takılmaması
3- Psu da on off switch'i 0 da unutulması
4- Kasadaki tozun üfleme işlemiyle bazı pinleri kapatması (Ram olabilir PCI-e olabilir...)
5- Anakartın alt bölümündeki I/O giriş pinlerinin yanlış takılması, -/+ sırası yanlış takılması.
6- Üfleme sırasında fanların ters dönmesi ile oluşturulan elektrik veya vücutta birikmiş statik akım ile oluşan elektrik ile anakarta, chip e, ram e yada bir kapasitör vb. komponente zarar gelmesi.

6ıncı seçenek çok nadir, bilgine.

yusufwastaken

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bu sorun normal kullanıcıların başına sık sık gelmektedir. Benim saptadığım 6 sebep oluyor;
1- Ram, bios pili vb. komponentlerden birini tam olarak slotuna yerleştirilmemesi
2- Cpu 4/8 pin, anakart 24 pin gibi power kablolarının takılmaması
3- Psu da on off switch'i 0 da unutulması
4- Kasadaki tozun üfleme işlemiyle bazı pinleri kapatması (Ram olabilir PCI-e olabilir...)
5- Anakartın alt bölümündeki I/O giriş pinlerinin yanlış takılması, -/+ sırası yanlış takılması.
6- Üfleme sırasında fanların ters dönmesi ile oluşturulan elektrik veya vücutta birikmiş statik akım ile oluşan elektrik ile anakarta, chip e, ram e yada bir kapasitör vb. komponente zarar gelmesi.

6ıncı seçenek çok nadir, bilgine.
Sağolun hocam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aklıma gelen tek şey ram slotlarına toz kaçmış olabileceği ramlari tekrar çıkartıp ram slotlarını güzel bir şekilde temizlemeniz
Teşekkür ederim hocam deneyeceğim.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,679
Sorun büyük ihtimalle RAM kaynaklıdır, slotları tekrardan nazikçe temizleyin, bu işe yaramazsa RAM'leri tek tek her slota takarak tekrar deneyin. Eğer RAM kaynaklı ise arıza bu şekilde ortaya çıkar.

Son mesajlar