Bilgisayar Programaya Nereden Başlamalıyım

Bu konuyu okuyanlar

ety1252

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
java,pyton,c++,c# ve benzeri programlama dillerinde hangisini kullanmalıyım yeni başlıyacağım ve programlamayı nereden öğrenebilirim

pixxel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yazılım dili olarak C yi öneririm. Popüler olması, C geliştirme ortamlarının çok olması dolayısıyla C yi öneririm. Eğitim setlerininden, kitaplardan öğrenebilirsin. Takıldığın yerler olursa özel mesaj atabilirsin.

Nette Web Tasarım

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Programlamada kodların içine girmeden önce programlama mantığını anlamanız gerekmektedir. Onun içinde Algoritma mantığını iyi anlamak gerekir. Algoritma nedir örnekleri nelerdir bunlara bakın şemaları ve mantığı kavrayın ondan sonra programlarınızı hangi dille yazacağınıza karar verirsiniz.

Web Tasarım | Web Tasarımı | Diyarbakır Web Tasarım

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Programlamaya önce İngilizceni geliştirerek başlayabilirsin. Bildiğin gibi tüm kaynaklar İngilizce üzerinde. Ancak birbirimizi iyi anlarsak güzel bir şeyler çıkartabiliriz. Ama nasıl bir meslek hayal ettiğine bağlı olarak değişir. Eğer Office ortamında çalışmak istersen VB.net üzerinden git. Ama daha farklı bir şeyler yapmaya çalışıyorsan eğer o işte farklı…

Black_Yunus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Hangi alanda kodlama yapmak istiyorsan oradan başlaman gerek masaüstü uygulaması yapacaksan Visual Basic web uygulaması yapıcam diyorsan html-css ile başla (sonra php öğrenirsin) interaktif masaüstü uygulaması yapacaksan da web programlama bilmen gerekir

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
ASP.net daha iyi değil mi acaba neden HTML istersiniz anlamam…

Black_Yunus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
ASP.net daha iyi değil mi acaba neden HTML istersiniz anlamam…
ASP.net'in PHP'den iyi olduğnu savunmayacaksınız herhalde asp.net'in birçok dezavantajı var asp.net kullanan site sayısı az asp.net için framwork yok. asp.net ile microsoft'a bağlısınız php ile özgür ve tamamen ücretsiz php ile daha çok iş imkanı var php ile yapılmış onca site var php kaynak bakımındanda oldukça zengin vb. nedenlerden dolayı HTML öğrensin diyorum.

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Çok görsel şeylere bakma diye ASP.net dedim biraz içinde mantıkta olsa daha iyi olur. PHP server her yerde var. Ama nasıl bir şeyler yapmak istediğine göre değişir…

scouse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu işe başlamadan önce kendi donanımını geliştirmek çok önemli. Matematiksel düşünme, İngilizce, algoritma yaratabilme ve anlayabilme ... liste çok da uzun değil ama sen yine de bunların önemini anlamadan girişme bu işe. Haaa ben 'Hello World" yazıp kızlara hava atacağım diyorsan o ayrı :D
Her neyse gelenek midir nedir bilmiyorum herkes programlamaya C ile baslıyor. Benim şahsi görüşüm C# ile başlamak olur. Her ne kadar Microsoft'un köpeği haline getiren bir dil olsa da gerek anlaşılırlığı gerek Visual Studio'nun( programı yazdıgın IDE) 'nin konforu başlangıç için iyi bir yoldaş gibi duruyor. Yok ben C# ile uğraşamam çalışma alanı kısıtlı diyorsan. Java öğren en kötü. Algoritma mantığını iyi kavrarsın. Ha bu arada sakın HTML ile falan başlama gözünü seviyim. Önce Algoritma önce Mantık...

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Microsoft!a neden bu kadar kızıyorsunuz anlamak mümkün değil. Size tüm olanakları sağlamıyormu daha ne istiyorsunuz…

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Basic, ne fazla kolay, ne de zor. Orta şekerli ve yüksek seviyeli. Eski bir betik olduğundan artık kimse ilgi göstermiyor ve de bilinen derleyicileri de artık yeni teknoloğilerin beklentilerini karşılamıyor. Üstelik her derleyicinin kendi farklı yorumu var. Standardı var ama bağlayıcılığı yok. Alternatif derleyiciler arasından uygun olanı bulabilmek te çok zaman alıyor ve de tüm bulabileceğiniz kaynaklarda eski ve günümüzde artık kullanılmayan derleyiciler tarif ediliyor. Alternatşf derleyicilerin kendi kaynakları ise bazen oldukça yetersiz. Büyük boyutlu programlar için de fazla uygun değil. Ama kısa (veya küçük boyutlu) uygulamalar için daha kullanışlı olanı yok. Basic, C, Pascal, bunlar rahmetli dedemin kısa don ile top beşinden koşturduğu yıllardan kalma yazılımlar. Bu yazılımlar size programlamanın temelini öğretebilir, ama onun ötesinde bir işinize yaramaz. İşletim sistemi yaparsın, Uzay gemisi proğramı yaparsın, falan, filan, bunların hepsi hikâye. O yıllardaki işletim sistemi, bu günün komutsatırının kendisiydi. Günümüzde geriye dönük destek amaçlı halen kullanılabiliyor. Biz nostalji diyelim, geçelim. Basic'e (Beyzik olarak okunur) geri dönelim. Günümüzün teknolojisine uygun olan ve eski derleyicilerin de alternatifler olan yeni derleyiciler, ya pahalı, yada ücretsiz ama hiç bir destekleri yok (ya da yetersiz). Şahsen beceremeyeceğim bir iş için ücret ödemeyi uygun görmediğim için, yetersiz ve ücretsiz olanları tercih ediyorum. (Kazanmayacağım yere yatırım yapmam.) Yine adında "Basic" kelimesi bulunupta, geleneksel Basic ile fazla bir ilgilsi kalmamış başka derleyiciler de mevcut. Bunlardan şu ana kadar hep uzak durdum. Bu nedenle ne kadar Basic oldukları konusunda hiç bir fikrim yok. Bana, Java'ya basic'ten daha yakınmışlar gibi duruyorlar. Ücretli alternatif geleneksel Basic derleyici veya İde'ler şunlar: Power Basic, Dark Studio (Oyun geliştiricileri için), True Basic. Ücretsiz alternatif geleneksel basic derleyiciler de bunlar : QB64 (QBasic retro), Vintage Basic, Blassic., Microsoft Small Basic (Net için ve geleneksel basic sayılmaz ama öğrenmesi kolay), Basic4GL (oyun geliştiriciler için)

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Basica sonrası Qbasic Micosoft’un sırrıdır Microsoft nasıl büyüdü biraz araştırsanız yeter…