Bilgisayar problemi

Bu konuyu okuyanlar

munzur.de

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
mrblar benim masa üstü durdu. bilgisi olanlarin yardimina ihtiyacim var. oyun oynarken ekran takildi bizde kasadan kapatma dügmesiyle kapattik daha sonra tekrar acmak istedik ama acilmadi. kasa calisiyor yani kasani icinden calistigina dair sesler geliyor ama ekran acilmiyor. birde actiktan sonra hdd isigi yanip yanip sönmüyor. kapatincada sürekli kirmizi isik yaniyor...sorun nedir ....

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
çok bir bilgim yok ama ekran kartı yerinden falan oynamış olabilir.... bence kasayı aç hem güzelce bir temizle hem de ekran kartı, ram gibi belirli parçaların sabit olduğundan emin ol hafifçe üzerine bastırıp yuvasında olduğundan emin olabilirsin...

munzur.de

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yaptim oynayan bir sey yok. aslinda kafama takilan bilgisayar kapali olmasina ragmen ön taraftaki hdd isigi nicin sürekli kirmizi
yaniyor

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ekran kartının kaldıramıcagı,uzun surelı bır oyun oynadıysan kartın yanmıs olabılır benım bole bırsey basıma geldı o kırmızı ısıgın yanması hardıskı okumasıdır

munzur.de

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
counter oynuyorlardi ama uzun süreli oldugundan da yanmis olabilirmi

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Bios'u default yapmayı deneyin birde. PC elektriğini kesip Bios pilini çıkartıp biraz bekleyin. Olmadı pili değiştirin. Tabi yanma durumu olduysa birşey diyemiyeceğim. Geçmiş olsun.

mucahid

Doçent
Reaksiyon puanı
12
bence kasayı aç güzel bir temizle ve bütün parçalarını çıkar (hdd ram ekran kartı vb) sonra biraz bekle ve tekrar takıp çalıştır

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Siz benim dediğimi uygulayın. PC'nin elektriğini kesin ve Bios pilini çıkarıp bir süre bekleyin. Sonra pili takıp tekrar deneyin. Tabi değiştirmeniz gerekiyorsa pilide değiştirin.

mucahid

Doçent
Reaksiyon puanı
12
ekran kartı eğer senin pili çıkarmanı engelliyorsa ilk önce ekran kartını çıkar sonra pili çıkar 20 saniye bekle pili tekrar tak ve tabi ekran kartını da tak sonra sistemi aç default olacaktır..(ekran kartını çıkarmadan pili çıkarabiliyosan öyle yap.)

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
evet burada yazılanları bir deneyebilirsin... bana da mantıklı geliyor...

munzur.de

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dediginizi yaptim ama aynen devam ediyor.bir de az önce gördüm. ekran kartinin üzerinde fan var ama fan dönmüyor bu fanin sürekli dönmesi gerekiyormu....

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
dediginizi yaptim ama aynen devam ediyor.bir de az önce gördüm. ekran kartinin üzerinde fan var ama fan dönmüyor bu fanin sürekli dönmesi gerekiyormu....

evet sürekli dönmesi lazım... inşallah böyle değildir ama ekran kartı yanmış olabilir.:crying:

fanıyla ilgili bişey desem, aslında fan bozulmuş olsa ısınana kadar açılması gerekir diye düşünüyorum

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Konu Donanım Sorunları ve Çözümler bölümüne taşınmıştır...

Soruna gelince ;
Ekran kartını çıkartıp onboard ile çalıştırmayı deneyin.Çalışırsa sorun ekran kartında,çazlışmazsa hdd veya anakartdadır.hdd de olması düşük..eğer ekran kartında değilse anakart sorunludur..
kolay gelsin..

munzur.de

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
onboard derken kartsizmi calisacak yoksa nasil

munzur.de

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
vga cikisinida denedim. yine olmadi. sonra islemcisini filan temizledim. calistirinca calismaya basladi ama windows yazisindan sonra bir süre bekliyor ve ekran kirmizi oluyor bir seyler yaziyor ama hemen tekrar kapatip aciyor.

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
vga cikisinida denedim. yine olmadi. sonra islemcisini filan temizledim. calistirinca calismaya basladi ama windows yazisindan sonra bir süre bekliyor ve ekran kirmizi oluyor bir seyler yaziyor ama hemen tekrar kapatip aciyor.
Çak formatı :D

munzur.de

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yok simdi de sans eseri vga aktivirin diye birsey bulduk f8 ile. sonra acildi gibi bir sey oldu. sonra da arkadaslarin dedigi gibi grafik kartini söktüm vga ile calistirdim simdide calisti. bu neyi gösteriyor....

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
ekran kartıyla ilgili bir sorun olduğunu....

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Ekran kartının meftah olduğunu gösteriyor sanırım

munzur.de

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ekran kartimi yoksa grafik kartimi pc den cikardigimGF 6600GT128 MB DDR3 dual DVI TV yaziyor. bunun yanip yanmadigininasil anlariz. yada bunun daha yüksegi bizim pc ye uyarmi

k4y4

Profesör
Reaksiyon puanı
34
ekran kartimi yoksa grafik kartimi pc den cikardigimGF 6600GT128 MB DDR3 dual DVI TV yaziyor. bunun yanip yanmadigininasil anlariz. yada bunun daha yüksegi bizim pc ye uyarmi
Ekran kartı ile Grafik kartı aynı şeydir.
Tamam elindeki ekran kartı arkadaşım.Yanıp yanmadığını başka bir kasada deneyerek öğrenebilirsin.
Anakart marka ve modelini yazarsan ekran kartı alman konusunda yardımcı olabiliriz.

munzur.de

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
söktügüm ekran kartinda xfx geforce gf 6600gt 128 mb ddr3 dvi tv yaziyor

Hammers

Doçent
Reaksiyon puanı
5
6600 gt yanmışsa büyük ihtimal yeni alacağınız kartında akıbeti benzer olur. Güç kaynağını yenilemeye çalışın.

munzur.de

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
baska bi ps de denedim orda da calismadi. ekran kartini alali tam 3 yil olmus. giris gücünde voltage: 230 V current( Akim) :5A frequence (frekans): 50 Hz bunlarin altinda da orange: +3.3V 25 A yellow: +12V 15A Blue:-12 V 0.8A red: +5 V 25A white :-5V 0.5 A purble:+5Vsb 2A Black:COM GND Green:ps-on Grey:pg yaziyordu.... bide 3 sene kullanimi var eger giris voltasindan kaynaklansaydi daha erken bir seyler olmazmiydi...? yada baska önerileriniz varsa onlarida alabilirim....saygilarla...cok tesekkürler..