Soru Bilgisayar Mühendisliği vs Endüstri Mühendisliği

Bu konuyu okuyanlar

kolarnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar selamlar. Sınav sonucum geldi ve tercihler için araştırmalar yapıyorum. Sıralamam 39 bin, üniversite tavsiyelerinize de açığım. Şimdi asıl konumuza gelelim:

Ben bilgisayarın üstüne doğmuş, çocukluğundan beri bilgisayarla ilgili bir insanım. Bu ilgiden kastım oyun oynamak değil bilgisayarın her yönüyle ilgiliydi. Ve çalışmak istediğim sektör kesinlikle yapay zeka, yazılım, bilgisayar sektörü. Fakat yönetici olarak, management kısmında. Yurt dışı odaklı olduğumu da belirtmek isterim. Bu yüzden bölüm tercihinde kararsız kaldım. Sizce hangi bölümü tercih etmeliyim?

Ömer6321

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşlar selamlar. Sınav sonucum geldi ve tercihler için araştırmalar yapıyorum. Sıralamam 39 bin, üniversite tavsiyelerinize de açığım. Şimdi asıl konumuza gelelim:

Ben bilgisayarın üstüne doğmuş, çocukluğundan beri bilgisayarla ilgili bir insanım. Bu ilgiden kastım oyun oynamak değil bilgisayarın her yönüyle ilgiliydi. Ve çalışmak istediğim sektör kesinlikle yapay zeka, yazılım, bilgisayar sektörü. Fakat yönetici olarak, management kısmında. Yurt dışı odaklı olduğumu da belirtmek isterim. Bu yüzden bölüm tercihinde kararsız kaldım. Sizce hangi bölümü tercih etmeliyim?
Keske yazılımcı olabilseydim okul okumadık zamaninda 3-4 yıl youtubeden yazılım dersleri aldım ingilizce öğrenmeye çalıştım ama olmadı ben olsam yazılımı seçerdim ama tercih senin

trkbzkrt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bir yazılım mühendisi olarak sana tavsiyem, Yazılım Muhendisliği bölümünu tercih etmen olacaktır, özelleri bilmiyorum fakat devlet üniversiteleri arasında Yazılım ile alakalı Akademik kadro açısindan Fırat üniversitesi kesinlikle 1 numaradır. Zordur evet, fakat getirisi de çoktur, yapay zeka dersleri, görüntü işleme dersleri, bilgi güvenliği ve sistemleri dersleri vb. Dersler ile önünü açabilirsin, ayrıca yurt dışı odaklı 2 yıl Türkiye'de 2 yıl Amerika'da (Texas) okuyabileceğin ücreti ile birlikte bir eğitim programı da mevcut.

ardayvl

Asistan
Reaksiyon puanı
67
Hiç kimseyi dinleme bilgisayar mühendisliği yaz. Ablam boğaziçi bilgisayar mühendisliği yazdı birkaç yıl önce tyt 2. si ayt 80 küsürdeydi. Üst dönemlere bakıyor google da microsoft ta falan çalışıyorlar böyle. İş bulma imkanı ayrıca en yüksek bilgisayar mühendisliğinde. Ama 39kda tam olarak nolur bilmem kendini sürekli geliştirirsen rahat bulursun iş.

kolarnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir yazılım mühendisi olarak sana tavsiyem, Yazılım Muhendisliği bölümünu tercih etmen olacaktır, özelleri bilmiyorum fakat devlet üniversiteleri arasında Yazılım ile alakalı Akademik kadro açısindan Fırat üniversitesi kesinlikle 1 numaradır. Zordur evet, fakat getirisi de çoktur, yapay zeka dersleri, görüntü işleme dersleri, bilgi güvenliği ve sistemleri dersleri vb. Dersler ile önünü açabilirsin, ayrıca yurt dışı odaklı 2 yıl Türkiye'de 2 yıl Amerika'da (Texas) okuyabileceğin ücreti ile birlikte bir eğitim programı da mevcut.

Hocam sıralamam 38 küsür bin, önerdiğiniz üniversite 147 binle kapatmış geçen sene. O kadar aşağıları yazacağımı sanmam.

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957

Eğer bilgisayar ve yazılıma ilginiz varsa Endüstri mühendisliği isteklerinizi karşılamaz diye düşünüyorum.Yazılım ya da bilgisayar mühendisliği düşünebilirsiniz sıralamanız da gayet yeterli olduğu için yurt dışına gitmeniz pek zor olmaz.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481

Hangi bölümü istiyorsanız onu seçmelisiniz...

kolarnet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hangi bölümü istiyorsanız onu seçmelisiniz...

Aslında ikisini de istiyorum ama kariyer hedefime göre en uygun hangisiyse onu seçeceğim, sanırım bilgisayar olacak ama ne kadar görüş alırsam o kadar iyi benim için.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Aslında ikisini de istiyorum ama kariyer hedefime göre en uygun hangisiyse onu seçeceğim, sanırım bilgisayar olacak ama ne kadar görüş alırsam o kadar iyi benim için.
Endüstri Mühendisliği spesifik bir branş, ancak bilgisayar genel doktorluk gibi.
Daha sonra branşlaşma veya uzmanlaşma gerekiyor.

Yani Bilgisayar mühendisliğini seçecekseniz daha şimdiden hangi alanda uzmanlaşacağınıza karar vermelisiniz Donanım, Network, Tasarım, Programlama (HTML,C++, vb) veya özel bir veya birden fazla yazılımda da uzmanlaşabilirsiniz (SAP, ORACLE, SQL gibi).

Ancak buna sizin kara vermeniz lazım özetle memleketimizde asgari ücretle çalışan Endüstri Mühendisi de Bilgisayar Mühendisi var. Sizi öne çıkartacak konu bir konuda uzmanlaşmanız olacaktır.