Öneri Bilgisayar mı almalıyım telefon mu? Bütçe 15k

Bu konuyu okuyanlar

darkelos

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Telefonum bozuldu geçici olarak ip6 kullanıyorum. Telefon çok önemli değil benim için fotoğraf çekmiyorum oyun falan da oynamıyorum 12-13K ya Xiaomi vs. almayı düşünüyordum. Pc olarak da evde bir dizüstü var Lenovo onu kullanıyorum. Bayağı eski ilk 1-2 sene normal kullanıldı ama son 2-3 senedir bende ve klasik oyun o bu her şey için kullanıyorum, tüm gün açık oluyor neredeyse ve bayağı bayağı ısınıyor şarja takılı olmadan kullanmak imkansız. Yani işlerimi bilgisayarda görüyorum oyun oynuyorum sanki bilgisayar almak daha mantıklı gibi (ayrıca geçebileceğim bir ip7 var ama o da taş çatlasa birkaç sene daha dayanır) ama hem piyasayı bilmiyorum 15k ya PC almak mantıklı mı ip7 ye okey olur muyum emin değilim. Sizce hangisi mantıklı?
Şu an kullandığım laptop para eder mi bilmiyorum ama onu satabilirsem belki PC + sattığım parayla telefon da olabilir özelliklerini ekliyorum.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    7.6 KB · Görüntüleme: 34
  • 2.png
    2.png
    7.7 KB · Görüntüleme: 35
  • 3.png
    3.png
    7.7 KB · Görüntüleme: 39
  • 4.png
    4.png
    4.1 KB · Görüntüleme: 38

emrecetinkaya0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bende daha düşük bütçe vardı sınav sevem diye pc aldım ama senin hayatın daha farklıdır. Çalışıyorsan önce telefon al ama öğrenciysen bilgisayar olabilir.

aerosimit

aerogevrek
Reaksiyon puanı
13
Bilgisayara bakım yaparsan götürür. Ağır oyunlar oynamıyorsan bu bilgisayarı kullanmaya devam et derim. Diğer türlü de 15000 liraya güncel oyunları açacak bilgisayar alınamaz zaten. Sİstemi temizlemeye ve yükseltmeye 4000 TL fazla bile olur, kalanla da telefon alırsınız.

emrecetinkaya0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Dostum 15k ya çok da güzel sistem dizer örnek olarak güncel fiyatıyla kasa toplayayım hemen
Anakart: Asus Prime B450M-K II (Fiyatı 2500 civarı)
İşlemci: Ryzen 5 5500 (Fiyatı 3000)
Ram 8+8 (Fiyatı1600)
Buraya kadar 7100 yapıyor kalan 8k bütçeyle de eğer önceki bilgisayarından kalan ekipmanları kullanmayıp yeni klavye mouse monitör vs alacaksa bilemem ama 6-7 k ile de sağlam bir ekran kartı alabilir.

darkelos

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Öğrenciyim de kendimi telefon almaya zorlayıp bunun götürmesine güveneceğime ortalama bir şeyler almak daha mantıklı geliyor bilemiyorum ya, zaten performans olarak da gözüm yükseklerde değil bu bahsettiğim dizüstünde bile küçük oyunların çoğu, metro redux, bioschok, fortnite falan oynuyorum 15lik bi pc bana yeter bence diye düşünüyorum, teşekkürler
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dostum 15k ya çok da güzel sistem dizer örnek olarak güncel fiyatıyla kasa toplayayım hemen
Anakart: Asus Prime B450M-K II (Fiyatı 2500 civarı)
İşlemci: Ryzen 5 5500 (Fiyatı 3000)
Ram 8+8 (Fiyatı1600)
Buraya kadar 7100 yapıyor kalan 8k bütçeyle de eğer önceki bilgisayarından kalan ekipmanları kullanmayıp yeni klavye mouse monitör vs alacaksa bilemem ama 6-7 k ile de sağlam bir ekran kartı alabilir.
Ben de o tarz bir şeyler düşünüyorum ekipman ve monitör de var zaten gayet sağlam, teşekkürler

emrecetinkaya0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Geçen hafta Asus Tuf Gaming A520M-Plus anakartını 2400 tlye almıştım sinerjiden. Zam gelmiş 3500 tl olmuş. B450k-2 den daha iyi bir anakart ve güncel bios ile geliyor. Demem o ki elini hızlı tut her an fiyatlar değişebilir, bu aralıklarda işlemci anakart aldığında işlemcinin performansını almak için güçlü bir ekran kartı da şart. O yüzden 6-7-8 k aralığında sağlam bir ekran kartı sistemin için harika olur iyi çalışmalar :)