Bilgisayar Kilitlenmesi

mur_nur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba, Çalıştığım şirkette bir bilgisayarımızda çok acayip bir sorun var önce odaya Lenova idea pad 7 marka bilgisayar koyduk ve alet te sürekli kilitlenmeler reset atmalar olmaya başladı, Bizde bilgisayarda problem var herhalde deyip aynı kişinin önceden başka yerde kullandığı Lenova İdea pad 6 yı koyduk o bilgisayarda da kilitlenmeler ve reset olaylarıyla karşılaştık ilk koyduğumuz bilgisayarda bu sırada başka yerde sorunsuz biçimde 2-3 ay çalıştı 2. koyduğumuz bilgisayar tamamen bozulunca servise yolladık şu an da bilgisayar serviste Elektrikten şüphelenip hattı kontrol ettirdik sorun yok gibi gözüküyor zaten hatta bağlı büyük bir UPS var. Hatta 2. bir UPS'i direk bilgisayara bile bağlayıp denedik sorun çözülmedi bu bilgisayarlar başka yerlerde sorunsuz bir şekilde aylarca çalışan bilgisayarlar. Sonunda herhalde tüm tesisat baştan değişecek bir fikir verebilecek varmı elektrikten anlayan
Teşekkürler.

vladislav

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Topraksız olmasısn sakın o odadaki priz ? O tüm devreleri parçalar..

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
bilgisayara mouse klavye yada extra bir şey bagladınızmı.

mur_nur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Toprak var elektrikçilerimiz kontrol etti gerçi tam güvenemiyorum ama neyse

Klavye mouse olayınıda birkaç tane değişik klavye mouse ile denedik extra birşey bağlı değil bu bilgisayarlarda ekran içine bilgisayar yerleştirilmiş durumda (Lenova İdea Centre) İlk mesajda ideapad demişim kusura bakmayın idea centre olacak

Ekli dosyayı görüntüle 6819

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
akımlarınızda sorun vardır... akım düzenleyici kullanmanızı tavsiye ederim .

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Normalde Ups sadece güç kaynağı olarak kullanılıyor ve şirketlerde akım yüksek gelerek çalışan cihazların zarar görmemsi için dengeleyici kullanırlar.. UPS bu konuda ne kadar başarılı bilemiyorum ama .. yinede isterseniz elektrikçinize danışın.

mur_nur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Normalde Ups sadece güç kaynağı olarak kullanılıyor ve şirketlerde akım yüksek gelerek çalışan cihazların zarar görmemsi için dengeleyici kullanırlar.. UPS bu konuda ne kadar başarılı bilemiyorum ama .. yinede isterseniz elektrikçinize danışın.

Bizdeki UPS 2 KVA lık yaklaşık 80 bilgisayara destek veren bir UPS. Regulatörü var diye biliyorum zaten şirketteki diğer hiçbir bilgisayarda bu problem olmuyor sadece tek bir odadaki hatla alakalı bir durum gibi gözüküyor ama tam olarak anladığım bir konu olmadığı için bilemiyorum.

technomind

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
74
Hımm.. o zaman dediğiniz mantıklı.. siz tekrardan kofraları felan bir kontrol ettirin ona göre haraket edersiniz ... Madem herhangi bir durum diğer bölümlerde gözükmüyor ..

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
bilgisayar internete neyle giriyor kablo ile giriyorsa ağ kablosunda sıkıntı olabilir ucunu değiştir hatta modemdeki port yerınıde değişti wifi varsa gerek yok
o bilgisayarı baska yere goturup orda çalıştırın 15 20 dk aynı sorunlar cıkacakmı kontrol edin. ayrıca bilgisayarın ısı sıcaklıgınıda ölmekde fayda var.

mur_nur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayar internete neyle giriyor kablo ile giriyorsa ağ kablosunda sıkıntı olabilir ucunu değiştir hatta modemdeki port yerınıde değişti wifi varsa gerek yok
o bilgisayarı baska yere goturup orda çalıştırın 15 20 dk aynı sorunlar cıkacakmı kontrol edin. ayrıca bilgisayarın ısı sıcaklıgınıda ölmekde fayda var.

Bilgisayara ağ kablosu bağlı kilitlenme ve reset atmalar olduğu için Ağ kablosunun suçu olabileceğini pek ihtimal vermedim ve denemedim ama Onu da denerim bilgisayar yukarıda da belirttiğim gibi başka yerde aylarca sorunsuz çalıştı.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
ağ kablosu sorunlu olabilir kablo ucları sorun yapabilir hatta bilgisayarındakı ethernet girişide problem olabilir baska yerde normal de sende sorun cıkıyorsa ağ kablosu uclarını değiştir. her ıkı tarafıdnda ayrıca modem yada switch deki portunu da değiştir.

mur_nur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ağ kablosu sorunlu olabilir kablo ucları sorun yapabilir hatta bilgisayarındakı ethernet girişide problem olabilir baska yerde normal de sende sorun cıkıyorsa ağ kablosu uclarını değiştir. her ıkı tarafıdnda ayrıca modem yada switch deki portunu da değiştir.

Yazdıklarınızı deneyeceğim ayrıca elektrik kablosunu da tekrar çektireceğim bakalım sorun nerede çıkacak.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
elektrik kablosundan sanmıyorum.

Staunch

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben bir şeyi anlamadım o 2 bilgisayarıda sadece 1 kullanıcımı kullanıyor.
Şirketinizde domain yapısı varmı. Scrip yada Gpo dan kaynaklı bir sorun olabilir.
Kullanıcıyı sormamdaki amaçta belki kullanıcı 2 bilgisayarada kendi bir kaç bilgi atmıştır.
Hata veren bilgisayarı başka bir yere takıp aynı hataları aldınız mı. ? Eğer başka yerde hatalar devam etmiyorsa odanın elektirik ve Lan bağlantılarını kontrol etmenizi tavsiye ederim.