Bilgisayar kapanma ve açılmama sorunları

Bu konuyu okuyanlar

em17ah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba arkadaşlar, şu an bilgisayarımda kendi kendine yeniden başlama ve kapanma sorunları var. bilgisayarımı harddisk ve ram ekledikten sonra bazı sorunlar meydana geldi.

İlk olarak daha önceden beri şöyle bir sorun vardı; bilgisayarı temizleyeceğim zamanlar power supply'i arkadan kapattığımda ve sonra tekrar yeniden açtığımda bilgisayarın açma düğmesine basıyordum ama ışık yanıyor hemen sönüyor ve açılmıyordu. birkaç kez denedikten sonra açılmaya başlıyordu ve herhangi bir problem meydana gelmiyordu.

En son bilgisayarıma ram ve harddisk taktım. bilgisayarımda 2 adet 1gb 800mhz cl5 ram vardı bunlara ilaveten 1 adet 1gb 800mhz cl6 ram taktım. 160gb ve 320gb iki harddiskim vardı bunlara ek olarak da 1,5tb harddisk taktım. Her zamanki gibi bilgisayarım açılırken sorun çıkarttı. ışık hemen yandı söndü. birkaç kez açma düğmesine basınca çalışmaya başladı. Ama daha sonra olur olmadık zamanda kendi kendine yeniden başlamaya başladı. cl5 ramlarla cl6 ramların uyuşmadığını düşündüm son taktığım cl6 rami çıkarttım. bir süre oldu zannettim ama yine aynı sorunla karşılaştım. 3 harddiskim de sata, biostan ayarlarına baktığımda 160gblık olan slave, 320 ve 1,5tb'lik olanlar master görünüyordu. Bildiğim kadarıyla sata harddisklerde slave master olayı yok, sadece öncelik olayı var ama yine de denemek için 160gb'lık harddiski çıkardım ve onun yerine 320gb'lık olanın kablosunu taktım. biostan baktığımda 1,5tb'lik harddisk master 320gblık olan slave görünüyordu. Bir süre sorunsuz çalıştı ama bilgisayar tekrar kendi kendine yeniden başlıyordu. Hatta bazen kapanıp kalıyordu. İşlemci ısısına vs. baktığımda 35-40 civarındaydı. sıcaklıktan yana bir sorunum yoktu. Yeniden başlamaların sıklığı artmıştı.

O ara ısmarladığım yeni ramlar geldi. 2 tane 2gb 800mhz cl5 ram daha taktım. 2-1-2-1 şeklinde toplam 6gb 800mhz cl5 ramlerim oldu. En son gece epey zaman kapanmadan yeniden başlamadan idare etti. fakat tekrar yeniden başladı ve artık kısa zamanda kendi kendine yeniden başlıyordu.

Bilgisayarı açtım. Ramlerin hepsini çıkarıp yeniden taktım. sorun yine çözülmedi. sadece eski ramleri çıkarttım, olmadı. Harddisklerin kablolarını sırasıyla çıkarıp denedim. olmadı. ve şöyle bir sıkıntı da meydana başladı. bilgisayar çalışmaya başlıyor, cpu fanı dönmüyor ve ilk bip sesi gelmiyor. ekranda herhangi bir şey gelmiyor. birkaç kez kapatıp açma denemesinden sonra cpu fanı da dönmeye başlıyor ve bip sesi geliyor işletim sistemini açıyor.

Yani arkadaşlar son durum şöyle bilgisayarımı açmaya çalıştığımda bazen ışık hemen yanıp sönüyor ve birkaç kez tekrarlıyorum çalışıyor. bu sefer de bazen çalışıyor ama bip sesi gelmiyor, onu da birkaç tekrar kapatıp çalıştırarak çözüyorum. bip sesi geliyor bazen işletim sistemine giremeden kapanıyor, biosta ayarlara bakarken kapanıyor. bazense işletim sistemini açıyor, şifre ekranında kapanıyor. Artık eskisi gibi işletim sisteminde uzun süre işlem yapamıyorum. hemen kapanıyor. kapandığında ise bazen kendi kendine yeniden başlıyor bazen öyle kapalı kalıyor.

power supply ve anakarttan şüpheleniyorum ama hiçbir sorun yokken yeni donanım eklediğimde bazı sorunların çıkmasını anlayamadım.

Sistem özelliklerim:
Core2Quad 2.4ghz işlemci
Gigabyte P35-DS4 anakart
700Watt Epsilon PSU
Sapphire X1950 PRO 512mb ekran kartı
2X2GB 800mhz cl5 ram
2x1GB 800mhz cl5 ram

bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

ddddddddddd

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Ayni sorun arkadasimdada vardi.onunda pc si dedigin gibi kapaniyordu.islemcinin fanini temizlemis ve dogru oturtturamamis.duzeltince gecti.biz buna bagladik.sende deneyebilirsin.bir oynama varmi bak

em17ah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işlemciyle hiç dokunmadım. sadece ram ve harddisk taktım. ondan sonra bunlar olmaya başladı.tabi bu ram ve harddiskte problem olacağı anlamına gelmiyor. çünkü taktıklarımı çıkarttım ama yine aynı sorun meydana geldi.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Bu anlattıklarına göre taktiğin parçalardan birinde bir sorun yok eski hallerine de getirip denemissin.
benim de aklıma power supply geldi, bir arkadasininkini senin makinada dene bakalım fark edecek mi?

em17ah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim eski bilgisayarın bir power supply'i var 350Watt ve sanırım gerçek 350Watt değil. fakat şu anki bilgisayarımda 700Watt'lık Epsilon marka bir powersupply var. sanırım 350 watt şu anki sistemim için yeterli değil. iyi bir power supply'i olan biri de yok buralarda. galiba bilgisayarcıya götürmem gerekecek.

em17ah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2 gündür kendi kendine hiç kapanmadı. bugün tekrar kendi kendine kapandı ve yeniden başladı.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
Emrah sen götür iyi bir bilgisayarciya kontrol ettirt makinayı.

ByKaMiKaZe

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Anakart yerleştirilirken anakartla kasa arasına vida falan kalmış olabilir oda kısadevreye sebep olabilir.(düşük bir ihtimal ama benim 1 kere başıma geldi) . Bahsedilenlerden power gibime geldi power arızalıysa 1000watt bile olsa farketmez arıza arızadır :)

em17ah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarımın son durumu şöyle;

öğle saatlerinde 1-2 saat açık kaldıktan sonra direkt kapanıyor ve yeniden başlıyor. Akşam saatlerinde daha sık kapanıp yeniden başlıyor. Gece ise 3-4 saat hiç kapanmıyor ve kendim kapatıyorum. 4-5 gündür durum böyle.

Bilgisayarı UPS'e bağladığımda ise değişen hiç bir şey olmuyor. Bilgisayarın fişini çektiğimde UPS devreye girmiyor, bilgisayar direkt kapanıyor.

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Benimde aklıma Power Supply geldi. İçini açıp bakabilir misin transformatörlerde şişme vs. olmuş mu.. Bence power supply de sorun..Yetmiyor demek abes kaçar yetmeli zaten 700 watt.. Birde ekran kartında sorun olma ihtimalide olabilir diye şimdi aklıma geldi.

em17ah

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ekran kartını değiştirip denedim yine sorun çözülmedi.

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Power supply kaldı onuda etrafta temin edemezsin, bilgisayarcıda powerı denemen kaldı.