Bilgisayar Fiyatları Artacak!

Ordo ab chaO

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Gartner adlı bir pazar araştırma şirketinin yaptığı çalışma, bilgisayar bileşenleri piyasasınde yeterli üretim olmadığı için fiyatların artacağı sonucunu ortaya koydu. Bu yıl içinde, hangi bileşenlerin fiyatları, ne kadar artacak?

Gartner adlı bir pazar araştırma şirketinin yaptığı tahminlere göre 2010 yılında bilgisayar bileşenlerinin fiyatları artacak.
Bu artışın en büyük sebebi olarak, önemli bileşenlerin üretim miktarının düşük seviyede kalması gösteriliyor. Üretim miktarının düşük kalması ise ekonomik durgunluğa bağlanıyor.

Memory%20copy1263386675.jpg

DDR3 fiyatları bir ay içinde %23 arttı

Piyasadaki duruma bir bakacak olursak, bu tahminin doğru çıkacağını görebiliriz. Örneğin DDR3 bellek fiyatları tüm dünya çapında geçtiğimiz aya göre %23 arttı. Sadece DDR3 değil, DDR2 ve diğer tip bellekleri kullanan firmalar, bellek depolamaya çalışıyorlar.

LCD panel
fiyatları da düşük üretim yüzünden artmaya başladı. Panel fiyatlarının yakın bir dönemde %20 artması bekleniyor.

Düşük üretim sebebiyle fiyatı artacak olan bir diğer bileşen ise sabit sürücüler.

samsung-240hz-55-inch-full-hd-3d-lcd-panel1263386721.jpg

LCD panellerin fiyatlarının %20 artması bekleniyor

Tüm bu fiyat artışları eninde sonunda biz son kullanıcılara yansıyacak. Üretimin düşük olması, son kullanıcıya sunulan fiyatların yüksek olmasının yanı sıra tedarikçi firmalar için de düşük kar marjı anlamına geliyor.

::
2010 yılında kendinize bir bilgisayar toplamayı düşünüyor musunuz?

Yazan
: Emre Demiray
SDN - http://shiftdelete.net

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Ben tam aksini düşünüyorum.Piyasaya yeni yeni ürünler çıktıkça bir alt modelinin fiyatını düşürüyor.

:: 2010 yılında kendinize bir bilgisayar toplamayı düşünüyor musunuz?

Kısmetse bu sene askere gideceğim.Evdede PC oynayacak kimse kalmayacak.Bari askerlik sonrasını bekleyeyimde fiyatlar biraz daha ucuzlar o zamana kadar :)

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Ben toplamayı düşünüyorum 6 7 ay sonra. İnşAllah fiyatlar artmaz :)

adoen

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Ram fiyatları çok acayip bir şekilde arttı ALLAHtan geçen sene 2b kingston ram almıştım şimdi fiyatı 2 katına çıktı.

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
2-3 ay içinde 1 adet 2GB DDR3 HI-Level 1600MHZ Ram ile Sata girişli DVDWriter alacağım. DVD Writer fiyatları 27$dan 50$'ın üzerine çıkmıştı şimdi biraz daha indiler. Umarım Ram fiyatları da biraz daha geriler.

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
...Bilgisayar bileşenleri piyasasınde yeterli üretim olmadığı için fiyatların artacağı...

Yeterli geri dönüşüm olmadığı sürece bence bu durum değişmez. Bu durum değişmediği sürece de fiyatlar da daha hızlı artar. Özellikle hammaddenin her geçen gün daha da azaldığını da katarsak ,sadece bilgisayar parçaları değil tüm parçalar daha da hızlı değer kazanacak gibime geliyor...

intelhack

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evet ram almak için alışveriş sitesine girdim gözlerim monitör'ün paneline yapıştı:p

ikspi

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Düşünüyorum ama artarsa hiç belli olmaz.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Her şeye zam.:)

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Şimdiye kadar hiç toplama bilgisayar almadım hep hazır sıfır alıyorum ama bundan sonra toplama alacam...