Bilgisayar Fanlarının Arada Bir Aniden Fanları Hızlı Çalıştırıp Sonra Düzelmesi Normal Mi?

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Bu olay her zaman olmuyor bazen oyunlar da bazen normal kullanım da. Bir anda fanlar uçak gibi çalışıyor ortalama 1 dakika sonra gidiyor. Normal de fanlar sessiz çalışır ve sıcaklıklar da bir problem yok. Ben yine de değerlerin fotosunu aşağıya bırakırım.

Acaba temizliğe göndermeden önce fan ayarı yapmanın sonucu mu dedim. Bir program vardı ama bir türlü çalışmamıştı belki ondan oluyor dedim tabiki de çok düşük bir ihtimal.
Bunun bir problem olduğunu düşünmüyorum ama merak ettim.

Saatlerdir çalışıyor. Discord, Chrome, Spotify açık durumda. Ona göre yorum yapınız. İyi forumlar, iyi geceler.
1620513514413.png

efemurato

Profesör
Reaksiyon puanı
2,044
@~?????~, Termal Macun en son ne zaman yenilendi ve be zaman en son temizliği oldu boşta biraz fazla gibi ısı

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
@~?????~, Termal Macun en son ne zaman yenilendi ve be zaman en son temizliği oldu boşta biraz fazla gibi ısı
Daha 1 haftayı yeni geçti ama bu kadar uygulama boş duruma mı giriyor?
Ayrıca nedense boştayken 40-55 derece arasında oluyor. Bir gün denedim, gece 1-3 arası kapattım sabah açtım ilk iş değerlere baktım, 50 civarındaydı.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Makinanın soğutma sisteminin başarılı olduğunu anlamamız için bi aida 64 stress testi yapmalısın. 3-4 dk çalışsa kafi. Test çalışırken ,hwmonitörde açık olsun.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Makinanın soğutma sisteminin başarılı olduğunu anlamamız için bi aida 64 stress testi yapmalısın. 3-4 dk çalışsa kafi. Test çalışırken ,hwmonitörde açık olsun.
Sadece 2'si mi açık olsun peki?

MVNLY

Asistan
Reaksiyon puanı
207
Bu olay her zaman olmuyor bazen oyunlar da bazen normal kullanım da. Bir anda fanlar uçak gibi çalışıyor ortalama 1 dakika sonra gidiyor. Normal de fanlar sessiz çalışır ve sıcaklıklar da bir problem yok. Ben yine de değerlerin fotosunu aşağıya bırakırım.

Acaba temizliğe göndermeden önce fan ayarı yapmanın sonucu mu dedim. Bir program vardı ama bir türlü çalışmamıştı belki ondan oluyor dedim tabiki de çok düşük bir ihtimal.

Saatlerdir çalışıyor. Discord, Chrome, Spotify açık durumda. Ona göre yorum yapınız. İyi forumlar, iyi geceler.
Ekli dosyayı görüntüle 151250
Bende aynı durumu sisteme yüklendiğim zaman yaşıyorum, bence sistem ısınacağını düşündüğü zaman fanları hızlandırıyor. Ben özellikle Güç kaynağımın fanında yaşıyorum bu durumu

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Bende aynı durumu sisteme yüklendiğim zaman yaşıyorum, bence sistem ısınacağını düşündüğü zaman fanları hızlandırıyor. Ben özellikle Güç kaynağımın fanında yaşıyorum bu durumu
Sisteme güç binince ısının artması normal ama benim pc yük altındaki dereceleri boşta görüyor. Ama Lol'de 70-73 dereceyi geçtiğini de görmedim. @met 35

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,679
Eğer laptop kullanıyorsan gayet normal, havalar da ısınmaya başladı.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Eğer laptop kullanıyorsan gayet normal, havalar da ısınmaya başladı.
Laptop ve Antalya'da yaşıyorum. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu stress testinden önceki durum.
2021-05-09 (1).png

Bu da stress testinden sonraki durum. Maksimum 64 derece oldu işlemci. Bu fotoğrafı durdurduktan 20 saniye sonra filan çektim. İşlemci kullanımı düşsün diye ama maksimum sıcaklık halini yakalayamadım. Ama 64'den fazla çıktığını hatırlamıyorum.
2021-05-09 (2).png

@met 35

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Durdurduktan 20 sn sonra işlemci zaten soğur. Test çalışırkrn sıcaklığı sende gözlemliyebilirsin. İlla foto göndermen şart değil.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,679
Boşta sıcak başlaması normal mi peki?
Ben yine virüs testi vs. de yaparım ama ne biliyim tuhafıma gitti nedense.
Virüs taraması yaparsın ve gereksiz başlangıç programlarını görev yöneticisinin başlangıç sekmesinden devre dışı bırakırsın tamamdır reis.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
boşta dediğin ,discord,chrome,spotify ,hepsinin cpu kullanımı yüksekse, o da ısıtır.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
boşta dediğin ,discord,chrome,spotify ,hepsinin cpu kullanımı yüksekse, o da ısıtır.
Bir gün denedim direkt açar açmaz sıcaklığa baktım 50'lerdeydi.
Virüs taraması yaparsın ve gereksiz başlangıç programlarını görev yöneticisinin başlangıç sekmesinden devre dışı bırakırsın tamamdır reis.
Başlangıçta sadece Discord açılıyor. Virüs taramasını yarın yaparım.

Acer e5-571g 56x9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
belki işlemci kendini turbolarsa sıcaklık yükseleceği için olabilir
bende de turbo hızına ulaşınca genelde fan hızı artıyor

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,758

Ekli dosyayı görüntüle 151250
O benim laptobumda da oluyordu. Sebebi, CPU kullanımının yükselmesi. Bence bir format atsanız iyi olur. Eğer virüs ya da CPU'yu tüketen bir ya da birden fazla uygulama varsa format mantıklı olabilir.