Bilgisayar belirli zaman aralıklarıyla kendini kapatıyor... (Masaüstü)

vamgi_54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler.Masaüstü bilgisayarım başlıkta yazdığım gibi kapanma sorunu yaşıyorum.Kapandıktan sonra tekrar çalıştırmak için güç kablosunu çekip 5-6 saniye bekledikten sonra açılabiliyor.Yeniden açtığımda bilgisayar sürücü güncellemesi yapıyor.Bazende usbleri okumuyor tekrar çıkartıp takmam gerekiyor.
>Uygulanan işlemler<
1-Bilgisayar kasası ful temizlik yapıldı.
2-İşlemci fanı temizlendi.
3-İşlemci sıcaklığı normal seviyede kontrol edildi.
4-Ramler tek tek denenerek bilgisayar çalıştırıldı.
5-Ekran kartı değişimi denendi.
6-Bad sector taraması yapıldı.
7.Format atıldı işletim sistemi bir kaç defa değiştirildi.
Yaptığım işlemler sonucunda hiç bir değişiklik yok sorun hala devam etmekte.

Varsa önerileriniz denemek isterim şimdiden teşekkürler...(Yeniden başlattıktan sonraki yüklenen sürücüler)

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Anakart vidalarını sökerken çatlatmış olabilirsin anakart çatladığı anda veriyolu iletim sorunu olabiliyor. Eğer bunu olmamış varsayarsak çipset reballing istiyor olabilir şimdilik chipsetini ısıtarak idare edebilirsin max 15 gün. Eğer bunuda olmamış var sayarsak son ihtimal olarak ramlarin ghzleri birbirine uyuşmayyabilir yada slotları yanlış takmış olabilirsin yukarıda belirtmişsin fakat sen yinede dene daha önce kapanma sorunu var mıydı bilgisayar yeni mi yeni değilse bu sorun ne zaman başladı ?

vamgi_54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ramlerin uyuşmazlığı olarak düşünmüyorum problemi daha önceden bu şekilde bir sorunla karşılaşmadım.Yaklaşıl olarak 3-4 aydır bu şekilde kullanıyorum.Her zaman kapanma yapmıyor 3-5 saat kapanmadan gittiği oluyor.Teşekkür ederim ilgilendiğin için...

Terapist

Asistan
Reaksiyon puanı
1
hocam bence sizin problem kasa içi bağlantılarda.. o kablolar vs. bi yerde bi hata olduğunu düşünüyorum başlığı okurken ısıdan kapandığını düşündüm de mesele öyle değilmiş. bence bilen birisi ile oturup o kabloları tekrar bi elden geçirin derim.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Ramlerin uyuşmazlığı olarak düşünmüyorum problemi daha önceden bu şekilde bir sorunla karşılaşmadım.Yaklaşıl olarak 3-4 aydır bu şekilde kullanıyorum.Her zaman kapanma yapmıyor 3-5 saat kapanmadan gittiği oluyor.Teşekkür ederim ilgilendiğin için...

Güç kaynağıdanda kaynaklanabilir yeni bir güç kaynağı al dene olmazsa iade edersin

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Eğerki fişi söküp tekrar takınca düzeliyorsa BIOS pilinde problem olabilir. Kaç yıllık anakart ?

vamgi_54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güç kaynağı birisinden emanet alıp denemiştim.Sorun devam ediyor bios pili sıfır taktım takalı bir hafta felan oldu.Sorun halen devam etmekte..Önerileriniz için teşekkürler...

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
sorun anakartta oluşan soğuk lehim tabir edilen olay olabilir başka bir anakartla yada sizin anakartı servise vererek teste tabii tutturun (=