Bilgisayar açılmıyor, kasada kırmızı ışık sorunu...

Arpad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,

Başlık biraz saçma oldu ancak sorunumu nasıl ifade edeceğimi bilemedim. Kasa aniden çalışmamaya başladı, power tuşuna bastığımda ışık direkt olarak kırmızı yanıyor mavi yerine. Ekrana gelen giden bir şey yok, içeriden koku vesaire almıyorum yani yanık konusunda da bir emare yok.

Ramleri, ekran kartını, işlemciyi falan söküp taktım. İşlemci macununu yeniledim. Fakat ne yaptıysam bu sorunu aşamadım. Çok spesifik bir sorun, problemin kaynağı nedir bir tahminde yürütemedim, kasayı işin ehline kadar götürme zahmetine katlanmadan evvel gelip burada sorayım dedim.

boranztrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ramlerinizin anakarta oturttugunuz kismini tukurugunuzle temizleyip takin uzun sure temizlenmemis kasalarda karsilasilan problemlerden biridir bu fakat bu cozum yolu kesin ise yaricak diye bisi yok

mustafaaaaaaaa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynı kırmızı ışık bende de vardı. Ramleri çıkartıp takdım, anakartı temizledim olmadı. Zaten pc eskiydi kırdım attım. Bilgisayarcıya götür içinde önemli bilgilerin varsa kurtarsın.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,376
Power Supply de bşr sorun olabilir mi? Anakart yada fanlara elektrik gittiğinden eminmisiniz?
Bu kontrolleri yapmanızı öneririm. Power Supply den kaynaklanabilir. Yakın bir zamanda elektrik kesintisi oldu mu?

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Ramları kontrol et bence ?

Besonnen

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayar işlemci Fanı çalışmıyorsa Kesin Güç kaynağından kaynaklanıyor.Eğer çalışıyor görüntü vermiyorsa Ekran kartı..

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Anakart güç alıyor , fakat işlemci çalışmıyor demek olabilir bu.Düğmeye basınca ışık alıyorsanız , power supply çalışıyordur mutlaka.

Arpad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler arkadaşlar,

Cevaplara gelirsek, ramleri defalarca kontrol ettim. Sata, güç kablolarını söküp taktım hdd, dvd ve benzeri şeylerin. Ekran kartını söküp taktım. İşlemci fanında sorun yok, görünürde hiçbir sorun yok. Yanma kokusu alamıyorum. Powera basar basmaz kırmızı ışık alıyorum ve ekrana hiçbir şey gelmiyor, sorun burada.

Bu sorun yeni ortaya çıktığı zamanlarda bir defa olup, tekrar deneyince açılmıyordu. Sonraları hiç açılmamaya başladı.

Bilgisayarı nereden baksanız iki senedir kullanmıyorum, iki senedir bu halde. Bende bu süre içerisinde evden uzaktaydım, ilgilenme fırsatım olmadı yani. Sistem bayağı yeniydi 2010 yılında toplamıştım ve dönemine göre bayağı iyiydi. Hala az çok gideri var, miadı dolmadan bir süre daha kullanmak istiyorum açıkçası.

Statik elektrik birikmiş olabilir mi kasada sizce?