Bernard Shaw’dan 12 Düşündürücü Söz

Gökçe Asena

Profesör
Bernard Shaw’dan 12 Düşündürücü Söz

Öncelikle İrlandalı yazarı biraz tanıyalım. Sıradışı zekasına yakışır sıradışı bir yaşamın da sahibi kendisi. Sosyalist olarak bilinen Bernard Shaw aynı zamanda kadın hakları savunucusudur. İslam dinine karşı sempatisi de bilinmektedir.(Bombay’dan geçerken The Light isimli gazeteye İslamiyetle ilgili düşüncelerini dile getirir ve Hz.Muhammed’in dinine karşı eskiden beri büyük bir hürmet beslediğini belirtir.) Shaw, hem Nobel hem de Oscar kazanabilen ilk ve tek insan olma özelliğini hala koruyor. 1925’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü, 1938’de ise Pygmalion oyunu ile Oscar ödülünü kazandı. Yirminci yüzyılın Shakespeare’i olarak anılan Shaw, altmıştan fazla oyuna imza atmıştır. Hayatı boyunca alkol ve sigaradan uzak duran Shaw aynı zamanda sıkı bir vejeteryan olarak bilinmektedir. 94 yaşına kadar yaşamasını da belki bu sağlıklı yaşam tarzına borçludur.

Ekran-Resmi-2018-08-29-17.44.28-1068x689.png


Shaw’ın 12 değerli sözü:

1. Bazı insanlarla yüzleşmek zordur, mutlaka sen haksız çıkarsın. Çünkü onların galip gelecekleri ikinci bir yüzleri daha vardır.


2. Eğer yürüdüğün yolda engeller yoksa o yol seni bir yere götürmez.

3. Attığınız tokada karşılık vermeyen kişiden sakının: o hem sizi bağışlamaz hem de kendinizi bağışlamanıza olanak bırakmaz.

4. Yaşlandığımız için oyun oynamayı bırakmayız, oyun oynamayı bıraktığımız için yaşlanırız

5. Biz iki hırsız arasında kendimizi ifade ederiz. Düne ait üzüntüler ve yarına ait korkular.

6. Bütün zekâmı, yeteneğimi, şöhretimi, eserlerimi akşam eve zamanında gelip gelmeyeceğimi merak eden bir kadın için feda edebilirim!

7. Hiç düş kırıklığına uğramayanlar, hiç umut beslememiş olanlardır.

8. Unutmayın! Birisini tenkit etmek isterseniz en münasip yer aynanızın karşısıdır.

9. Köle gibi eğitilenler, köle gibi yönetilebilirler ancak.

10. İşleyebileceğiniz en büyük günah, başkasından nefret etmek değil, ona kayıtsız kalmaktır. İnsanlık dışı olmanın özü nefret değil kayıtsızlıktır.

11. Para açlığı giderir, mutsuzluğu değil, yemek mideyi doyurur, ruhu değil.

12. Nasılsa inanmak istediklerine inanacaklar, o yüzden kendin ol!
 

Son mesajlar

Üst