Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
2105251_620x410.jpg

Son dakika haberi... Akaryakıta bugünden itibaren ÖTV zammı geldi. Benzin ve motorinde pompa fiyatı yüzde 9 artacak. Buna göre benzin 50 kuruş, motorin 45 kuruş ve LPG de 30 kuruş zamlandı. KDV ile birlikte pompaya yansıyan zam benzinde 59 kuruş, motorinde 54 kuruş ve LPG'de 34 kuruş oldu. İstanbul'da benzinin litre fiyatı böylelikle 6.80 - 6.85 TL aralığına çıktı. Motorin 6.20, LPG ise 3.80 civarından satılacak. Bugün yayımlanan karara göre 95 oktan kurşunsuz benzin için daha önce litre başına 1.4920 TL olarak uygulanan özel tüketim vergisi 1.9944 TL'ye yükseltildi. Aynı kararla motorinde ÖTV litre başına 0.9049 TL'den 1.3610 TL'ye yükseltildi. Öte yandan, eşel mobil sistemde ise değişiklik yapılmayacak. Bundan sonra gelecek zamlar ÖTV'den indirilmeye devam edecek. Devletin eşel sistemle feragat ettiği vergi 5 Ağustos itibarıyla 1.75 milyar TL olmuştu
Akaryakıta bugünden itibaren ÖTV zammı geldi. Benzin ve motorinde pompa fiyatı yüzde 9 artacak. ÖTVye gelen zam benzinde 50, motorinde 45, LPG'de 30 kuruş oldu.
Habertürk'ten Olcay Aydilek'e göre eklenecek yüzde 18 kdv ile birlikte benzinin litre fiyatı 59 kuruş, motorinin litre fiyatı 54 kuruş ve LPG'nin litre fiyatı da 34 kuruş zamlandı. Eşel sistemin bayram sonrası yeniden gözden geçirileceği de gelen bilgiler arasında.
EPGİS'ten yapılan açıklamada zammın Tüpraş çıkış fiyatlarında meydana gelen yükseliş nedeniyle yapıldığı açıklandı.
Yeni fiyatlara göre İstanbul'da benzinin litresi 6.80 - 6.85 TL, motorinin litresi 6.20 - 6.25 TL, LPG'nin litresi ise 3.80 TL civarından satılacak.
Bugün yayımlanan karara göre 95 oktan kurşunsuz benzin için daha önce litre başına 1.4920 TL olarak uygulanan özel tüketim vergisi 1.9944 TL'ye yükseltildi. Aynı kararla motorinde ÖTV litre başına 0.9049 TL'den 1.3610 TL'ye yükseltildi.

Akaryakıt fiyatlarındaki eşel mobil sistem ise devam edecek. ÖTV'ye yapılan bu zamdan sonra fiyatlarda meydana gelecek ilave değişiklikler pompaya yansıtılmayacak.
Hatırlanacağı üzere mayıs ayında akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde ( ÖTV) eşel mobil sistemine geçilmiş ve Maliye Eski Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamada sistemi şöyle anlatmıştı;

"Bu sistemle petrol fiyatlarında ve kurda meydana gelebilecek değişimler karşısında vergi miktarları, değişimin yönüne bağlı olarak ters orantılı çalışacak. Herhangi bir şekilde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurları yukarı giderse ve bu nedenle akaryakıta zam yapılması gerekirse bu miktar kadar vergi indirimi gerçekleştirilecek."

EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, 5 ağustos itibarıyla eşel mobil sisteminin başlangıcından bu yana devletin 1 milyar 750 milyon liralık vergiden feragat ettiğini söylemişti.
Akaryakıt fiyatlarında son olarak 13 Ağustos tarihinde benzine 46, motorine 58 kuruş, LPG'de 37 kuruş zam yapılmış ancak artış ÖTV'den karşılandığı için pompa fiyatlarına yansıtılmamıştı.

Kaynak: HT

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Özel tüketim vergisi nedir ya...