Benzin bedava olsa bile vergisi 2,93 TL!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
benzin.jpg

Benzin, motorin ve LPG otogazdan alınan vergiler, Maliye’nin gelir kapısı oldu. Resmî verilere göre fiyatların serbest bırakıldığı 2005’te Maliye akaryakıt ürünlerinden yıllık toplam 23,1 milyar lira vergi (ÖTV, KDV) geliri elde ederken, bu rakam 7 yılda 43,5 milyar liraya yükseldi. 1 litre akaryakıt için ödenen paranın yarıdan fazlası vergiye gidiyor.

Son zamlarla benzinin litre fiyatı, yeniden 5 liraya çıktı. Benzer fiyat artışı, motorin ve LPG otogaz için de söz konusu. Bu fiyatlarla Türkiye, dünyada en pahalı akaryakıt satan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye’de benzin, motorin ve otogazda pahalılığın en önemli nedenlerinden birisi yüksek vergi. Litresi 4,93 liradan satılan benzinin 2,93 lirası Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile Katma Değer Vergisi (KDV) olarak Maliye’ye gidiyor. Verginin sürekli artması, bu çarpık yapıyı devam ettiren en önemli etken. Çünkü, 2005 yılına kadar akaryakıt fiyatları kamu eliyle belirleniyordu. Enerji Bakanlığı verilerine göre kamu, akaryakıt fiyatlarını en son 31 Aralık 2004 tarihinde belirledi. 1 Ocak 2005’ten itibaren ise fiyatların belirlenmesi, serbest bırakıldı. Kamunun son fiyat belirlediği 31 Aralık’ta 1 litre benzinden toplam 1,71 lira vergi (ÖTV, KDV) alınırken bu rakam Aralık 2013’te 2,93 liraya çıktı. Motorinde ise aynı dönem vergi 1,09 liradan 2,27 liraya çıktı. Akaryakıt şirketleri Türkiye’de benzini bedava verseler bile yüksek vergi nedeniyle sürücüler istasyonlarda 2,93 lira ödeyerek benzini alabilecek.

infobuyuk.jpg

rXJj5g7.jpg

Zaman

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Bu 23 milyar nereye harcandi diye bir soru sorar isek cevap gelirmi acaba.

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Milletin ayakkabi kutusu yokki , rahatca alsin.

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
Benzinden alınan 1 yıllık vergi ile ülkemizdeki tüm yollar tekrar yapılabiliyormuş.. Vergi dedim pardon, SOYGUN!

TsamV

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Haberin kaynaği çok enteresan :d. Hedef 2023! O zaman göreceğiz fiyati.

enable

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Olan da sallıyor olmayanda sallıyor.

Yav arkadaş bu benzini sen gelen fiyattan tut ki sattın sonuçları neler mi olacak
1. Araç kullanımı şuan ki duruma göre en az %50 artacaktır.
2. Çekilmeyen şehir trafikleri hep içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.
3. Enerjisinin %70'ini dışarıdan ithal eden Türkiye bunun iki katını veya daha fazlasını ithal etmek zorunda kalacaktır. Dolayısı ile 60 milyar $ ödediğimiz ücret 120 hatta 150 milyar $ 'a çıkacaktır.
4. Yine en başa dönücez bu gideri de karşılamak için devlet halka vergi olarak yansıtacaktır.

Daha bunun gibi yanlış nitelendirilecek bir sürü konu var sen vurmak istedikten sonra. He bunu söyledim diye belki burada bir çok arkadaş beni hedef alacak ama olay bu. Görmek isteyen görür nereden ve nasıl baktığın dır önemli olan. Şu günlerde öyle bir medya yargısı var ki "Her şey mubahtır." mantığı ile hareket ediliyor. Düşürelim de... Gerçi haberin kaynağıda manidar !.

Unutmayın hepimiz aynı gemideyiz.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Benzin hiçbir zaman bedava olmayacağına göre konu kapanabilir aslında:)
O yolları yapsınlar ama en çok metro yapsınlar, olmadı bir de demir yollarını genişletsinler, o zaman bişey yaptık densin.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Yav arkadaş bu benzini sen gelen fiyattan tut ki sattın sonuçları neler mi olacak
3. Enerjisinin %70'ini dışarıdan ithal eden Türkiye bunun iki katını veya daha fazlasını ithal etmek zorunda kalacaktır. Dolayısı ile 60 milyar $ ödediğimiz ücret 120 hatta 150 milyar $ 'a çıkacaktır.
4. Yine en başa dönücez bu gideri de karşılamak için devlet halka vergi olarak yansıtacaktır.

Daha bunun gibi yanlış nitelendirilecek bir sürü konu var sen vurmak istedikten sonra. He bunu söyledim diye belki burada bir çok arkadaş beni hedef alacak ama olay bu. Görmek isteyen görür nereden ve nasıl baktığın dır önemli olan. Şu günlerde öyle bir medya yargısı var ki "Her şey mubahtır." mantığı ile hareket ediliyor. Düşürelim de... Gerçi haberin kaynağıda manidar !.

Sadece ihtiyaç fazlası olan kendi ürettiğimiz benzini ülkeye soksalar yine dedikleriniz olur.
Bizim millet ucuz benzini duyunca araba almaktan çekinmeyeceği için gayet kolay şekilde batar gideriz.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Kaynağı görünce okumaya değmez dedim.
Zira Bedduacı ve saz gurubunun amacı belli.
Devam edin edin.
Son Çırpınışlarınız Bunlar...!

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Doğru söyleyen dokuz köyden kovulur ki bu sadece yakıttan alınan vergi bir de diğer vergiler soylense görürüz gerçi ogrensek neye yarar nasıl olsa nerelere harcandığı hiçbiri zaman açıklanmayacak .

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
dur bakalım bızde cıkarmaya basladık bı etkısı olacak mı cok merak edıyorum

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Kaynaklar Enerji bakanlığı , Maliye , EPDK ; Energy AB 27 istatistikleri
yeterince açık sanırsam. Savunduğumdan değil ama habercilik böyle yapılır...bakalım 2014 nasıl geçecek ?

Birde arkadaş demiş ki yok enerji tükekimi şöyle olacak böyle olacak herkes araba alacak trafik olacak felan fişman ;
abi yapsın benzini 3TL yine ödeyelim vergi , sonra başka birşeye vergi ihtiyaç doğarsa onuda ödeyelim ..
Ama insanı kazıklar gibi hatayda benzin 5TL iken hemen suriyede benzinin bu kadar ucuz olması ne kadar düşündürücü?¿

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Forumda siyaset yasak ise neden siyasete yönelten konular açılıyor acaba?

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Doğru her yerde doğrudur. Konunun kaynağı önemli değil. Sonuç olarak halkını sömüren bir zihniyet gerçeği var. Bu ülke ne kadar gelişmeye müsait bir ülke gibi görülse de bence en gerici en berbat ülkelerden biri. Vatan millet Sakarya filan geçmişte kaldı. İmkanım olsa 1 dk durmam şu ülkede. Vergiler-Kadına Şiddet-Terör olayları-Tecavüzler-Adaletsiz Hukuk Sistemi-Ayakkabı kutuları ve daha niceleri.

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Türkiye'de neden petrol aranmıyor ?
Aranıyor tabi de yılda kaç kuyu açılıyor ? Diğer ülkelere oranla kaça kaç oranlar ?
Daha düne kadar şehir efsanesi olan ama bugünlerde tekrar açılmaya çalışılan beton dökülen kuyu adedi kaç ?
Yabancı şirketlerin elinde bulunan alanlarda neden kuyu açılmıyor ?

1. ağızdan duyduğum bugünün şehir efsaneleri(bazılarını duymuşsunuzdur mutlaka) gerçekse ?
Yıllar yıllar önce gazeteye dahi yansıyan malum haber,bir vatandaşın arama izninin iptali ve ekipmanına el konulması ?

Bu soruların cevapları önemli değil aslında,hemen hemen herkes biliyor.

Ülkenin kontrolünü halk çok uzun zaman önce kaybetti.
Ve yakın gelecekte de alacak gibi görünmüyor.
Muhalefet iktidara, iktidar muhalefete bir gün saldırıyor bir gün sarılıyor.
Çoğumuz hala kendini kandırıyor.Bizim mecliste milletvekili sayısı ya 4 yada 5'tir.Gerisi hep tiyatrocu,oyuncu.
Düne kadar dokunulmazlıklar kalsın diyen ve iktidara yönelik bir yolsuzluk operasyonu varken dokunulmazlıkların arttırılmasına destek veren aynı muhalefet.
Halkçıyız derken milletvekili maaşlarına astronomik zamma destek olan aynı muhalefet.
Kendi yasa tasarısını sırf muhalefet destek veriyor diye geçirmeyen aynı iktidar.
Dün hapiste olmalı dediklerini çıkartmanın yollarını arayan aynı iktidar.

Körler sağırlar birbirini ağırlar.
Ton farkı hariç hepsi aynı renk. A gitse B gelse aynı şey.
Halk olarak kendi H'mizi kendimiz çıkarmadıktan sonra, eski tas eski hamam olacak tekrar tekrar.

Enerji konusuna da girmeyin artık.
10 nükleer santral gücünde rüzgar türbini kurulacak alan var.
1 nükleer santral gücünü 5'de 1 maliyetle İstanbul boğazından sağlayabilecek imkan var.
1 HES'in işgal ettiği alanın yarısı kadarını işgal etmeden aynı gücü sağlayabileceğimiz güneş paneli gibi bir alternatif var.
Çöpten,dalgadan elde edebileceğimiz enerji var.

Alkışlamak isteyen alkışlar.
Ama daha az maliyetle,daha az çevreye zararla aynı oranda hatta daha fazla kazanabilecekken kazanamıyorsak alkışlamam.

Sayfalarca daha yazarım, işkembe-i kübradan da değil üstelik.
Ama dilinize dolamışsınız ya "enerji ithal ediyoruz" lafını, anlamamakta ısrar edeceksiniz.
En büyük kozunuzun yerle bir olduğunu kabullenmemek için direneceksiniz direnebildiğiniz kadar.
Size Kolay gele.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
[MENTION=139621]BERVA[/MENTION] benim dile getiremediklerimi fazlasıyla dile getirmişsin eline diline yorumuna sağlık

berkcombil

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
0

Gözümüzü açtığın için teşekkür ederiz.Desene devlet bu kadar faiş vergilendirmeyi kendi yönetiminin başarısızlıklarını telafi etmek için değil de bizim rahatımız için alıyormuş,vay canına.Öyleyse tüm eğitim kurumlarına da zorunlu eğitim katkı payı koysun,şöyle en pahalısından da herkes okula gidemesin.Böylelikle okula gidenlerde trafiğe pardon sınıflardaki kalabalığa takılmasın.Sınıf mevcutları azalsın hatta bu yolla okul sayıları da azalır devletin sırtındaki yük de azalır.O kadar okul elektrik,su,yakacak yakıyor.Öğretmenlere verilen maaşlarda cabası.Değil mi ama?

Şehaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ülke yönetimi vergiler ile ayakta duruyor. Tabi bizimkiler vergiler ile ayakta durmak dışında uçmaya da çalıştığı için bu olanlar oluyor. Dünyanın en pahalı benzinini kullanmak kolay bir şey değil tabi. Normal bir gelir ile yaşayabilme imkanı kalmasın diye uğraşıyorlardır belkide. Hırsızlığa teşvik ediyorlar diyeceğimde. Hırsızlık yapmayın hükümet rekabetten hoşlanmaz diye boşuna dememişler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Girdiğiniz Muhabbet Çok Boş Bi Muhabbet adam demiş benzinden alınan vergiyle türkiyenin tüm yolları yenileniyo bide diyolar bu para nere gidiyo soygunmuş geçin abi bu işleri bu ülkenin kaç milyon memuru var doktoru var belediye giderleri var yeni yapılan yapıcak olan projeler var bunlar nasıl ödeniyo sanıyorsunuz bide bu yönden düşünün akıl büyük bir nimettir..birde düşünsene adam demiş hatayda 5 lira iken süriyede daha ucuz hadi diyelim ucuz oldu ne olucak herkesin ama herkesin arabası olucak uşak beşik yollarda trafik her ilde sıkışacak bu sefer yollardan dem vuracaksın yapmıyoda etmiyoda geçin abi bu işleri yolu yapıcak vergimi kaldı çok boş muhabbet bakış açınızı genişletin az..

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Dünyanın en pahalılarından biriyiz
internette
benzinde
vergilerde

hala yok efendim şöyle olur böyle olur bak iyi yapmışlar diyen körler var. İlla en pahalıyı mı kullanmamız gerekiyor. En ucuz asgari ücret ve en ucuz insan hayatı neden bizde o zaman? Neden hala okumak isteyen, sağlık hizmeti almak isteyenler para ödüyor? Hala neyin körlüğündesiniz?
Beter olun beter. Daha beter olun. En beteri olun.

Açık bi okuyun Osmanlı tarihini. İstanbul'un fethinde ne diyor?
Bizans halkı ağır vergiler altında inim inim inliyordu. Çareyi osmanlı sarığında görüyordu. Aradan geçmiş kaç sene şimdi biz inliyoruz. Bu halk yakında çareyi nerede görecek Allah bilir. Allah aklımızı muhafaza etsin

enable

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Gözümüzü açtığın için teşekkür ederiz.Desene devlet bu kadar faiş vergilendirmeyi kendi yönetiminin başarısızlıklarını telafi etmek için değil de bizim rahatımız için alıyormuş,vay canına.Öyleyse tüm eğitim kurumlarına da zorunlu eğitim katkı payı koysun,şöyle en pahalısından da herkes okula gidemesin.Böylelikle okula gidenlerde trafiğe pardon sınıflardaki kalabalığa takılmasın.Sınıf mevcutları azalsın hatta bu yolla okul sayıları da azalır devletin sırtındaki yük de azalır.O kadar okul elektrik,su,yakacak yakıyor.Öğretmenlere verilen maaşlarda cabası.Değil mi ama?
[MENTION=253601]berkcombil[/MENTION] senin ütopyan da nasıl bir devlet yapısı var bilmiyorum ama, biz bizden önceki sorumsuz devlet başkanlarının yanlışlarının cezasını çekiyoruz. Eğer bugün yapılan değişimler kaybettiğimiz 50 yılda yapılsaydı biz bunları konuşuyor olmazdık emin ol.

vimjunon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
İnsana zorla hükümet savundurtuyorsunuz. Yunanistan gibi devlet kanalının bile elden çıkarıldığı bir ülke olabilirdik. Avrupa ülkeleri gibi gelirinin %85i oranında borcu olan bir ülke olabilirdik. Sistemde sıkıntı elbette var, benzine vergi elbette çok yüksek, başka türlü enerji yöntemleri gerektiği kadar aranmıyor, yapılmıyor eyvallah! Yapılsa çok daha iyi olacak, kabul! Yapılmıyor diye bu kadar da vurmak olmaz azıcık da olsa hakkı teslim edin be kardeşim.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Arkadaş topaç gibi dönen insanlar var.
- Koy zammı, az geldi bunlara.

haldunaksoz

Asistan
Reaksiyon puanı
1

Vatandaşımızın rahatça araç kullanabilmesine neden bu kadar karşısınız ki? İhtiyacı olupta alamayan, alıpta yakıt yetiştiremeyen o kadar çok insan tanıyorum ki bu yazdıklarınızı gördükten sonra çok üzüldüm. Enerjisinin %70 ini dışarıdan ithal etmek vatandaşın değil devletin kusurudur. Rüzgar enerjisini kullanamayan , güneş enerjisini kullanamayan (yeterince) bir ülke zaten enerji ithal etmek zorunda kalacaktır. Bunun sonucunu vatandaşa yüklemek ise kolaycılık olmaktadır. Devlet vatandaşını yaşatmak zorundadır, ticari işletme gibi değil de koruyucu kollayıcı destekleyici çözümlere ihtiyaç vardır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...