Soru Benden ekonomist olur mu?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
133
Selamlar arkadaşlar, benden ekonomist olur mu? Bu sene LGS senem ve artık bir meslek seçimi yapma vaktinin geldiğini düşünüyorum. Yani, para işlerini severim. 9 yaşımdan beri paramı Türk Lirası olarak çok tutmam. Annem anlatmıştı bir ara, hiç hatırlamıyorum, ben 5 yaşlarında hava yağmurlu iken otobüse binmişiz ve ben otobüsün cirosunu hesaplamış, hatta hava yağmurlu diye daha fazla kişi gelir falan demişim. Sizce ekonomi okumalı mıyım? Bana göre bir meslek midir?

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,888
Tabii ki bu seçimi yapmak bize değil, kesinlikle sana düşüyor. Sen 10 yıl sonra kendini hangi işte görmek istiyorsan hedefini o yap, gelecekte kendini ne görüyorsan o ol. Eğer bu işte iyi olacağını düşünüyorsan ve gerçekten bu işi de istiyorsan hedefini bilerek ilerleyebilirsin. Bu sene sınava girecek ve bir liseye gireceksin, lise seçimini yaparken hedefinin senin için taşıdığı önem çok önemli.

Reaksiyon puanı
133
Tabii ki bu seçimi yapmak bize değil, kesinlikle sana düşüyor. Sen 10 yıl sonra kendini hangi işte görmek istiyorsan hedefini o yap, gelecekte kendini ne görüyorsan o ol. Eğer bu işte iyi olacağını düşünüyorsan ve gerçekten bu işi de istiyorsan hedefini bilerek ilerleyebilirsin. Bu sene sınava girecek ve bir liseye gireceksin, lise seçimini yaparken hedefinin senin için taşıdığı önem çok önemli.
Teşekkürler ? Benim de içimden ilerde ekonomi yazmak geçiyor ama yine de bi sorayım dedim

Son düzenleyen moderatör:

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,888
Teşekkürler ? Benim de içimden ilerde ekonomi yazmak geçiyor ama yine de bi sorayım dedim
Ne demek, şimdiden bir hedef belirlemiş olman çok güzel. Fakat unutma ki daha önünde kocaman bir yol var, olur da hedefinden vazgeçecek olursan önünde vakit bol. Bu yüzden hiçbir zaman moralini bozma, zeki olduğuna şüphe yok. :)

Son düzenleyen moderatör:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,969
Ekonomist olmanızı önermem. Olsanız bile mâlum yeni dünya düzeni yıkılmadıkça ekonomist olmanızın bir etkisi yok ülkeye. Öğretmenliği de bitirmeyi planlıyorlar. Okulun gerekli olup olmadığını tartışmaya başlayacaklar en geç 2030'a kadar sanırsam.

Reaksiyon puanı
133
Ekonomist olmanızı önermem. Olsanız bile mâlum yeni dünya düzeni yıkılmadıkça ekonomist olmanızın bir etkisi yok ülkeye. Öğretmenliği de bitirmeyi planlıyorlar. Okulun gerekli olup olmadığını tartışmaya başlayacaklar en geç 2030'a kadar sanırsam.
Ama ben ilerde ekonomi iktisat ile ilgili bi bölüm seçmek istiyordum?

moideen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
36
Selamlar arkadaşlar benden ekonomist olurmu bu sene lgs senem ve artık bi meslek seçimi yapma vaktinin geldiğini düşünürüm yani para işlerini severim bi 9 yaşımdan beri paramı tl olarak çok tutmam annem anlattı bi ara hiç hatırlamıyorum ben 5 yaşlarında hava yağmurlu iken otobüse binmişiz ben otobüsün cirosunu hesaplamış hatta hava yağmurlu diye daha fazla kişi gelir falan demişim sizce ekonomi okumalımıyım bana göre bi meslekmidir
Yarın gel Merkez Bankası başkanı olarak işe başla. Dışarıdan borç alıp piyasaya dolar pompalar, basın toplantılarında kem küm eder, allah nasip ederse falan der maaşını alırsın.

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
Reaksiyon puanı
685
4 yıl KATÜ + 2 yıl oxford yüksek lisans ile ekonomistim ama mesleğimi yapmıyor kendi şirketimi yönetiyorum…

Bir defa ekonomist olacaksan kesinlikle yüksek lisans yap ki büyük firmalarda yönetime girebilesin ekonomi güvenilir ve donanımlı kişilere teslim edilir.

4 yıl okunup yaparsan büyük gelirler bekleme haberin olsun pastayı yüksek lisans yapan yiyor…

Ben bir yere girsem aylığım 300 bin TL mesela ama kendi şirketim ile çok daha fazla kazandığım için mesleğimi sadece kendi şirketimde yapıyorum

Reaksiyon puanı
133
4 yıl KATÜ + 2 yıl oxford yüksek lisans ile ekonomistim ama mesleğimi yapmıyor kendi şirketimi yönetiyorum…

Bir defa ekonomist olacaksan kesinlikle yüksek lisans yap ki büyük firmalarda yönetime girebilesin ekonomi güvenilir ve donanımlı kişilere teslim edilir.

4 yıl okunup yaparsan büyük gelirler bekleme haberin olsun pastayı yüksek lisans yapan yiyor…

Ben bir yere girsem aylığım 300 bin TL mesela ama kendi şirketim ile çok daha fazla kazandığım için mesleğimi sadece kendi şirketimde yapıyorum
Hocam ben Sabancı üniversitesi düşünüyorum Özgür Demirtaşın öğrencisi olabilmek için :) yüksek lisansı Yurtdışında hangi üniversitede yapmam gerekir

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Hocam ben Sabancı üniversitesi düşünüyorum Özgür Demirtaşın öğrencisi olabilmek için :) yüksek lisansı Yurtdışında hangi üniversitede yapmam gerekir
Ben Oxford’da yaptım…
Şirketler kimin öğrencisi olduğuna bakmazlar…Ben para ve şirket yönetimi dersindeki özel eğitimimi Doğuş holdingin sahibi Ferit beyden aldım…

Ama hiçbir zaman Ferit beyin ismi geçmedi…Onlar senin üniversitelerdeki başarılarına bunun tekrarına görüşlere ve yüksek lisansına bakarlar…

Ben 68 yıllık şirketimizi babamdan bundan 8 yıl evvel aldım…Aldığım gün ile bugün arasında 20 kat fark var süreklilik yani…

Benim arkadaşım kripto para uzmanı öyle özel birinden ders görmedi daha 28’inde adam normal şubeden TEB genel merkezine yükselip kitap yazdı…

Torpil falanda yok zaten durumu olmayan bir ailenin çocuğu okul sonrası çalışıyordu ilkokuldan beri

Ekonomide başarının sürekliliği önemli ona bakarlar

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
133
Ben Oxford’da yaptım…
Şirketler kimin öğrencisi olduğuna bakmazlar…Ben para ve şirket yönetimi dersindeki özel eğitimimi Doğuş holdingin sahibi Ferit beyden aldım…

Ama hiçbir zaman Ferit beyin ismi geçmedi…Onlar senin üniversitelerdeki başarılarına bunun tekrarına görüşlere ve yüksek lisansına bakarlar…

Ben 68 yıllık şirketimizi babamdan bundan 8 yıl evvel aldım…Aldığım gün ile bugün arasında 20 kat fark var süreklilik yani…

Benim arkadaşım kripto para uzmanı öyle özel birinden ders görmedi daha 28’inde adam normal şubeden TEB genel merkezine yükselip kitap yazdı…

Torpil falanda yok zaten durumu olmayan bir ailenin çocuğu okul sonrası çalışıyordu ilkokuldan beri

Ekonomide başarının sürekliliği önemli ona bakarlar
Teşekkürler ?

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Rica ederim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence naçizane kariyerini şirketlerde normal maaşlı yönetici olarak çalışma üzerine değilde…

1 - Maaşlı çalışmayı planlıyorsan Kripto para üzerine özel şahsi şirketler yerine…

Özel banka veya devlet bankalarında başlaman kariyerin açısından güzel bir seçim olabilir…

2 - Eğer paran varsa kendi şirketini kur
Böylece birçok şirkete ekonomik danışmanlık hizmeti verebilirsin ve büyüyerek kendini kripto borsasında bulabilirsin ama ?

O soru işaretinin anlamı şu : Şirketi açacak paran varsa; Önemli olan kazandığın parayı nerede değerlendireceğin…

Burada örnek bizim 68 yolluk şirkette babam 60 Şenede yaptıkları neden benim 8 yolda yaptıklarımın 20/1’i kadar kaldı ?

Bu şirket kendi öz sermayesi ile borçsuz dönen kat karşılığı iş almayan sadece kendi arsasını alıp yapan bir inşaat şirketi böyle bir şirketi mutlaka farklı noktalardan gelirlerle beslemen gerekir…1 yada 2 noktadan gelen gelir ile yerinde sayarsın…

Ben sadece ev yapıp satmadım ve kira gelirleri ile iş yürütmedim benim yaptığım

1 İnşaatları yapıp sattım (ama topraktan satışı kaldırarak çünkü topraktan ucuza giden daireyi dolarizasyon yediği için babam büyümedi…Onun yerine ben bitirip iskanı aldım ve dönemin parasına sattım)

2 yatırım amaçlı arsa alımı yaptım

3 kira gelirleri

4 Çek defteri aldım param olduğu halde çek yazarak 1 ay fazladan para çalıştırdım…

5 depolar aldım ve inşaat başlayınca malzemeleri toptan fiyatına alıp fatura kestirip maliyeye işletip inşaatta kullandım…
Böylece toptancıdan fiyatına mal alıp aradan aracıyı kaldırarak hem kaliteli malzeme aldım hemde uygun fiyata aldım…
(Mesela Şubat ayında peşin aldığım 137 palet 150 tonluk seramik dün Bilecik’teki seramik fabrikasından 5 Tır ile gelip İstanbul’daki inşaatlarıma indi)

Yani babam varken şirketin gelir kalemi 2 tane iken ben gelir gelmez yönetim şeklini değiştirerek bunu 5’e çıkardım

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
133
Rica ederim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence naçizane kariyerini şirketlerde normal maaşlı yönetici olarak çalışma üzerine değilde…

1 - Maaşlı çalışmayı planlıyorsan Kripto para üzerine özel şahsi şirketler yerine…

Özel banka veya devlet bankalarında başlaman kariyerin açısından güzel bir seçim olabilir…

2 - Eğer paran varsa kendi şirketini kur
Böylece birçok şirkete ekonomik danışmanlık hizmeti verebilirsin ve büyüyerek kendini kripto borsasında bulabilirsin ama ?

O soru işaretinin anlamı şu : Şirketi açacak paran varsa; Önemli olan kazandığın parayı nerede değerlendireceğin…

Burada örnek bizim 68 yolluk şirkette babam 60 Şenede yaptıkları neden benim 8 yolda yaptıklarımın 20/1’i kadar kaldı ?

Bu şirket kendi öz sermayesi ile borçsuz dönen kat karşılığı iş almayan sadece kendi arsasını alıp yapan bir inşaat şirketi böyle bir şirketi mutlaka farklı noktalardan gelirlerle beslemen gerekir…1 yada 2 noktadan gelen gelir ile yerinde sayarsın…

Ben sadece ev yapıp satmadım ve kira gelirleri ile iş yürütmedim benim yaptığım

1 İnşaatları yapıp sattım (ama topraktan satışı kaldırarak çünkü topraktan ucuza giden daireyi dolarizasyon yediği için babam büyümedi…Onun yerine ben bitirip iskanı aldım ve dönemin parasına sattım)

2 yatırım amaçlı arsa alımı yaptım

3 kira gelirleri

4 Çek defteri aldım param olduğu halde çek yazarak 1 ay fazladan para çalıştırdım…

5 depolar aldım ve inşaat başlayınca malzemeleri toptan fiyatına alıp fatura kestirip maliyeye işletip inşaatta kullandım…
Böylece toptancıdan fiyatına mal alıp aradan aracıyı kaldırarak hem kaliteli malzeme aldım hemde uygun fiyata aldım…
(Mesela Şubat ayında peşin aldığım 137 palet 150 tonluk seramik dün Bilecik’teki seramik fabrikasından 5 Tır ile gelip İstanbul’daki inşaatlarıma indi)

Yani babam varken şirketin gelir kalemi 2 tane iken ben gelir gelmez yönetim şeklini değiştirerek bunu 5’e çıkardım
Bol kazançlar hocam

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Bol kazançlar hocam
Teşekkür ederim

Sana bunu anlatma sebebim;

Ekonomi;

1 - mekanizma sever
2 - istikrar

Nereye gidersen git ekonomist olacaksan senin kendi mekanizman olmalı ve çarkları işletmelisin çünkü bir ekonomist genelde iyiyi değil kötüyü hesaplar zaten iyi olan vardır…Önemli olan iyi günde kötüye hesap yapmaktır

Yukarı anlattığım bir çarkın belli bir kısmıydı işi babamdan almışım kendi mekanizmamı kurmuşum…

Emlakçıya Birgün biri gidiyor ve iki arsa gösteriyor biri çap(yamuk) biri kitap gibi tam istediğim şekilde Yanyana babamı çağırmışlar babam çap olan ucuz diye kabul etmiş…Babam çıkmış adam arkadan iyi çapı bunlara verdik öbürünü pahalı satacam demiş..

Emlakçı diyor ki : Sen adama bakma şirketi oğlu yönetiyor önünde bi yönetim şekli var bu arsa döner ben diyim şimdi telefon çalar demiş…

Daha sonra geçiyor babam emlakçıyı arıyor : Oğlanla konuştum o arsayı tek başına almam yamuk ancak yanındaki düz arsayı da bize satarsa yamuğu ona birleştiririz diyor dedi…

Emlakçı telefonu kapatıyor arsa sahibine almaz dedim demiş…O adam yüksek lisanslı ekonomist bu adımı atmadan başına geleceği biliyor yamuk daireyi yapmaya çok para harcayıp ucuza satacağını biliyor yan arsa daha büyük olduğu için onu satarsa yamuğu onun yanında alırım diyor böylece hem iyi arsayı alacak hemde onun yanına yamuk olanı alıp kimseyi araya koymadan parseli komple kapatıp toplu inşaat yapıp her bütçeye daire çıkarıp müşteri kitlesine hitap edecek adam iyi düşünüyor demiş…

Yani bir ekonomist olacaksan hayatın boyunca 5 adım ötesini düşüneceksin kardeşim

Hayırlı forumlar