bellek (ram) sorunu

Bu konuyu okuyanlar

ybaskin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
bilgisayarımda bellek miktarı durup dururken yükseliyor. bellek miktarı %90 'lara kadar çıkıyor.

hâl böyle olunca pc'de kasmalar yavaşlamalar oluyor , hâlbuki pc yeni ve oyun mâkinası.

bu problemi nasıl düzeltebilirim yardımcı olabilir misiniz ?

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Temiz format at düzelir.

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
BF4 oynarken oluyordu benim bilgisayarımda da. Sebebi oyundandı. Hatta ekran kartı olan hd6850dendi. Çok alakasız ama olabiliyo. Sistemini ve ne zaman olduğunu yazarsan belki çözebiliriz. Belkide sadece virüstür

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Virüs olma ihtimalinin çok yüksek olduğundan format at diyorum.

ybaskin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
BF4 oynarken oluyordu benim bilgisayarımda da. Sebebi oyundandı. Hatta ekran kartı olan hd6850dendi. Çok alakasız ama olabiliyo. Sistemini ve ne zaman olduğunu yazarsan belki çözebiliriz. Belkide sadece virüstür

Sistemimim :

İntel Core i7 4790K 4.00GHz
16 GB RAM
Galax Nvidia GeForce GTX 970 ( 4 GB )
2 TB HDD + 128 GB SSD
Windows 10 Home Single Language

Problem bikaç gündür ortaya çıktı.

Egosiesta

Doçent
Reaksiyon puanı
70
Sistemimim :

İntel Core i7 4790K 4.00GHz
16 GB RAM
Galax Nvidia GeForce GTX 970 ( 4 GB )
2 TB HDD + 128 GB SSD
Windows 10 Home Single Language

Problem bikaç gündür ortaya çıktı.
Virüs olabilir sistem de herhangi bir anti virus e tarattin mı ?

ybaskin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Virüs olabilir sistem de herhangi bir anti virus e tarattin mı ?

tam değil diyelim :D :D daha öncede harddisk falan doluydu bu kadar bellek harcamıyordu.. Hocam çözüm olarak ne yapmam gerekiyor ve problem tam olarak neyden kaynaklanıyor ?

Alecont

Müdavim
Reaksiyon puanı
509
Arkaplanda çok uygulama açıktır diyeceğimde 16 GB RAM i tam kullanabilmek için onlarca uygulama açık olması lazım. Ben virüs olduğunu düşünüyorum Kaspersky ile bir tarattır. Olmadı format at.

ybaskin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkaplanda çok uygulama açıktır diyeceğimde 16 GB RAM i tam kullanabilmek için onlarca uygulama açık olması lazım. Ben virüs olduğunu düşünüyorum Kaspersky ile bir tarattır. Olmadı format at.

format dışında başka çözüm yok mu ? Çünkü belgeleri yedekleyecek ne harddiskim ne de flashdiskim var..Başka çözüm öneririniz var mı ?

ybaskin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Görev yöneticisinden ram i neyin kullandığını görebiliyor musun?

rM7Ngm.png

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Biraz araştırdım.

Windows 10 ile birlikte gelen bir özellik, diske SWAP yapmak yerine eğer hafızada yer var ise, swap etmek yerine dosyalar sıkıştırılarak hafızada saklanıyor. Hiç gözükmesin isteniyorsa bilgisayarda açık olan program sayısını azaltmak ya da RAM miktarını arttırmak tavsiye ediliyor.
Index'i kapatmak index çok hafıza harcayabilen bir işlem olduğu için elbette düzeltme sağlayabilir ama bilgisayarın daha düzgün çalışmasını sağlayan bir özellik olduğu için çok da fazla kafayı takmamak gerekiyor, eğer ayrıca performansta bir kötüleme gözükmüyorsa...

Index'in açık kalıp kalmaması gerekliliği ise ayrı mesele. Bana sorarsanız derdiniz performansı arttırmak ise kapatmanız tavsiye olunur. Ama kapatsanız da, System and compressed memory yüksek yer kaplıyor olabilir, direk bağlantılı değil çünkü.

Bende de 16 GB RAM var, ve ben de aynı miktarda RAM'in kullanıldığını görüyorum. Özetle problem değil.

NOT: Arkadaşım araştırın, İngilizce'niz varsa İngilizce google'layın, yoksa, Türkçe sitelere bakın, birşey bulamazsanız ama işkembeden sallamayın:
http://lifehacker.com/why-is-windows-10s-system-process-using-so-much-ram-1725076206
Why is "System and compressed memory" using so much CPU?? SB, th2, all updated and indexing done. • /r/Surface
http://superuser.com/questions/1020...system-and-compressed-memory-in-windo/1020948

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Biraz daha araştırdım.
Kendi bilgisayarımda da test ettim.
Bilgisayarında Facebook uygulaması (Modern uygulama) yüklü ise kaldırabilir misin.

Kaldırdıktan sonra bilgisayarını restart edip duruma tekrar bak.

Teşekkürler,

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Format atmak.
Bilgisayarı sıfırlamak.

Çözüm değildir.

Gelin buyrun benim bilgisayarı sıfırlayın. Kurulu hale getirmek günler sürer.

ybaskin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bunu görmüştüm fakat işe yaramadı buda.
Biraz araştırdım.

Windows 10 ile birlikte gelen bir özellik, diske SWAP yapmak yerine eğer hafızada yer var ise, swap etmek yerine dosyalar sıkıştırılarak hafızada saklanıyor. Hiç gözükmesin isteniyorsa bilgisayarda açık olan program sayısını azaltmak ya da RAM miktarını arttırmak tavsiye ediliyor.
Index'i kapatmak index çok hafıza harcayabilen bir işlem olduğu için elbette düzeltme sağlayabilir ama bilgisayarın daha düzgün çalışmasını sağlayan bir özellik olduğu için çok da fazla kafayı takmamak gerekiyor, eğer ayrıca performansta bir kötüleme gözükmüyorsa...

Index'in açık kalıp kalmaması gerekliliği ise ayrı mesele. Bana sorarsanız derdiniz performansı arttırmak ise kapatmanız tavsiye olunur. Ama kapatsanız da, System and compressed memory yüksek yer kaplıyor olabilir, direk bağlantılı değil çünkü.

Bende de 16 GB RAM var, ve ben de aynı miktarda RAM'in kullanıldığını görüyorum. Özetle problem değil.

NOT: Arkadaşım araştırın, İngilizce'niz varsa İngilizce google'layın, yoksa, Türkçe sitelere bakın, birşey bulamazsanız ama işkembeden sallamayın:
http://lifehacker.com/why-is-windows-10s-system-process-using-so-much-ram-1725076206
Why is "System and compressed memory" using so much CPU?? SB, th2, all updated and indexing done. • /r/Surface
What is the cause of a high CPU usage of 'system and compressed memory' in Windows 10?
Bellek sorunu problem çıkarıyor.Gittikçe yükseliyor düşüş zor oluyor ve yükseldikçe kasmalar yavaşlamalar oluyor.Bazen %90'lara kadar bile çıkıyor.Eskiden kasmayan donmayan oyunlarda şuan kasmalar donmalar oluyor.Başka ne yapılabilir ?
Biraz daha araştırdım.
Kendi bilgisayarımda da test ettim.
Bilgisayarında Facebook uygulaması (Modern uygulama) yüklü ise kaldırabilir misin.

Kaldırdıktan sonra bilgisayarını restart edip duruma tekrar bak.

Teşekkürler,
Hayır böyle bi uygulama kullanmıyor. Kaynak başka bişey ya :(
Sıfırlama dışında önerin yok mu hocam ya?

ybaskin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Format atmak.
Bilgisayarı sıfırlamak.

Çözüm değildir.

Gelin buyrun benim bilgisayarı sıfırlayın. Kurulu hale getirmek günler sürer.

hocam senin önerin nedir ? Nasıl bi çözüm yolu izleyebilirim ?

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Niye debelenip duruyorsun, sıfırla geç. :D
Dosyaların kaybolmayacak, sıfırladıktan sonra sürücüler otomatik güncelleme ile yeniden yükleniyor.

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
hocam senin önerin nedir ? Nasıl bi çözüm yolu izleyebilirim ?
Bilgisayarı açıp kapadıktan sonra Sistem ve Sıkıştırılmış Bellek alanının kullandığı hafıza hala çok gözüküyor mu? Yukarıda yazdığım gibi bu sorun var, anlamına gelmeyebilir. Modern uygulamalar yüklü mü bilgisayarında, onları azaltma şansın var mı?

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Zaman ayırıp 1 saat araştırma yaptım, adam akıllı çözüm bulamadım.
Sende kurulu programların ve oyunların kurulum(setup) dosyaları yok mu?
Oyun kayıtlırı(save) onları kopyala.

Son düzenleme:

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Şimdi özet olarak.
Kendim de 16 GB RAM kullanıyorum. Sistem ve Sıkıştırılmış Bellek alanının artması bir bug ya da problem değil. Sadece bilgisayarının hafızayı fazla kullandığı anlamına geliyor.
1. Windows 10 az kullanılan uygulamaları cache'lemek için swap diske atılacak dosyaları bunun yerine sıkıştırıyor. Virtual Memory'yi tamamiyle kapatıp, bu şekilde bilgisayarı çalıştırmayı deneeyebilirsin. 16 GB RAM ile bu durumda bir sıkıntı yaşaman beklenmez. Ama aynı anda 30-40 tabda browser ve üstüne de oyun açarsan, hafıza bitti hataları alabilirsin.
2. Farklı browser dene
3. Nvidia kullanıyorsan Geforge Experience'ı kaldır. Bende belli sıkıntılar yapmıştı. Driverları değil, ama mesela 3D kullanmıyorsan ilgili driverları yükleme.
4. Gereksiz ve bilgisayar açılırken yüklenen programları Startup'tan kaldır ya da sil.
5. Lüzumsuz kullanmadığın servisleri kapat.
6. Kullandığın browser'ı kapatıp yeniden kur.

ybaskin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Zaman ayırıp 1 saat araştırma yaptım, adam akıllı çözüm bulamadım.
Sende kurulu programların ve oyunların kurulum(setup) dosyaları yok mu?
Oyun kayıtlırı(save) onları kopyala.
Dediğin İşlemi yaparımda fakat içinde oyunlar , program vs çok var kurulum baya zaman alıyor. Başka çözüm lazım.
Şimdi özet olarak.
Kendim de 16 GB RAM kullanıyorum. Sistem ve Sıkıştırılmış Bellek alanının artması bir bug ya da problem değil. Sadece bilgisayarının hafızayı fazla kullandığı anlamına geliyor.
1. Windows 10 az kullanılan uygulamaları cache'lemek için swap diske atılacak dosyaları bunun yerine sıkıştırıyor. Virtual Memory'yi tamamiyle kapatıp, bu şekilde bilgisayarı çalıştırmayı deneeyebilirsin. 16 GB RAM ile bu durumda bir sıkıntı yaşaman beklenmez. Ama aynı anda 30-40 tabda browser ve üstüne de oyun açarsan, hafıza bitti hataları alabilirsin.
2. Farklı browser dene
3. Nvidia kullanıyorsan Geforge Experience'ı kaldır. Bende belli sıkıntılar yapmıştı. Driverları değil, ama mesela 3D kullanmıyorsan ilgili driverları yükleme.
4. Gereksiz ve bilgisayar açılırken yüklenen programları Startup'tan kaldır ya da sil.
5. Lüzumsuz kullanmadığın servisleri kapat.
6. Kullandığın browser'ı kapatıp yeniden kur.
Hocam öncelikle cevabın için teşekkür ederim fakat daha önceleride baya bişeyler yüklüydü fakat böyle sorunlar yoktu bellek fazla kullanılmıyordu oyunlar programlarda kasmalar yavaşlamalar falan olmuyordu. Yeni böyle oldu. :( Daha önce bikaç sefer dosyaları saklayarak ve tümünü silerek sıfırlama yapmıştım..
Acaba donanımsal bişeyden mi kaynaklanıyor ? Ya da başka bi problem mi var acaba pc'de ?

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Dediğin İşlemi yaparımda fakat içinde oyunlar , program vs çok var kurulum baya zaman alıyor. Başka çözüm lazım.

Hocam öncelikle cevabın için teşekkür ederim fakat daha önceleride baya bişeyler yüklüydü fakat böyle sorunlar yoktu bellek fazla kullanılmıyordu oyunlar programlarda kasmalar yavaşlamalar falan olmuyordu. Yeni böyle oldu. :( Daha önce bikaç sefer dosyaları saklayarak ve tümünü silerek sıfırlama yapmıştım..
Acaba donanımsal bişeyden mi kaynaklanıyor ? Ya da başka bi problem mi var acaba pc'de ?
Bir de Kaynak izleyicisinden bellek bölümünün durumunu atabilir misin?

falcon291

Müdavim
Reaksiyon puanı
45
Bilgisayarı boşuna tekrar kurma. 1993 senesinde aldığım ilk PC'den beri, bir iki istisna hariç, bilgisayarı hiç formatlayıp yeniden kurmadım.

Bir sorun var ise, nedeni vardır, düzeltmenin %90 yolu da vardır. Bilgisayarı sıfırlamak ya da baştan kurmak ancak son çaredir.

Özeldeki mesajına istinaden, ekran kartı driverını ve ilgili programları uninstall edip yeniden kuraiblir misin.

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Sorun virüs ise çözümü nasıl olacak, formattan başka. Zaten şimdiye kadar bol bol araştırma yaptın, çözümler denedin ama fayda yok, zamanını zaten kaybettin. Dahada kaybetmen sorunun çözümüne en fazla yaklaştırır. Sıfırlamaktan bu kadarda erinme, sanki yüzlerce programı yeniden kuracaksın. Elinde kurulu programların setup dosyaları mevcut ise, yeniden kurması ne kadar zamanını alabilir, boşuna debeleniyorsun. Oyun kayıt dosyalarını kaybetmemek için kopyala yapıştır yapacaksın. Hatta sıfırlarken kurulu oyunların kaybolmaması için o oyunları da kopyalamak yeterli.

ybaskin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sorun virüs ise çözümü nasıl olacak, formattan başka. Zaten şimdiye kadar bol bol araştırma yaptın, çözümler denedin ama fayda yok, zamanını zaten kaybettin. Dahada kaybetmen sorunun çözümüne en fazla yaklaştırır. Sıfırlamaktan bu kadarda erinme, sanki yüzlerce programı yeniden kuracaksın. Elinde kurulu programların setup dosyaları mevcut ise, yeniden kurması ne kadar zamanını alabilir, boşuna debeleniyorsun. Oyun kayıt dosyalarını kaybetmemek için kopyala yapıştır yapacaksın. Hatta sıfırlarken kurulu oyunların kaybolmaması için o oyunları da kopyalamak yeterli.

kardeş haklısında yer yok zaten harddiskte extra setup'tan çıkan dosyaları kopyalarsam hiç yer olmayacak. Ve baya bişey var ve zahmetli iş çünkü daha önce aynısını yapmıştım bikaç günümü aldı. Bide daha önce daha fazla yük vardı pc'de bu kadar hata yavaşlama donma vs. şeyler olmuyordu.. Kaynak başka olabilir mi donanım gibi ?

GCN

Asistan
Reaksiyon puanı
28
Öncelikle Windows 10 orijinal mi? Lisanslı virüs programı kullanıyor musun?

Kardeşim ben senin derdini anlıyorum ama buna başka çare düşünemiyorum bulamadım da zaten. Yıllardır bizde bilgisayar kullanıyoruz ve her sorunda format atan biri deyilim. Her sorunda araştırma sonucu çözmüşlüğüm çok var. Fakat 2 defa asla çözemediğim sorunlar ile karşılaştım sorun virüstü. Genelde program kurarken yada eklenti kurarken o dosyaların içindeki virüsler musallat oluyor. Hadi araştır bul bulabilirsen artık, bulamayacaksın çözümü.