Soru Çiftlik Taksicilik Yapmaz (Fabl)

• Konuyu başlatan Deleted member 6644497
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Çiftlik Taksicilik Yapmaz

Badem ve Tarçın adında Sealand ülkesinde yaşayan iki hayvan vardı. Badem bir girişimciydi, fikirleri vardı. Badem elektrikli arabasıyla taksicilik yapmak istiyordu. Fakat o da neydi? Karşısında kilometre başına 3 liraya taksicilik yapan bir çiftlik şirketi vardı. Badem, terzilik yapan arkadaşı Tarçın'ın yanına gitti ve bu durumu anlattı. Tarçın "Bu taksicilik hizmeti çok ucuz, bu da demek oluyor ki çok güzel!" dedi. Badem "Hayır sevgili Tarçın, bu fikri ben gerçekleştiriyordum ama çiftlikle rekabet edemem, çünkü onlar vergilerimizi kullanıyor. Bu sayede ücretleri istedikleri kadar düşürebilir ve hatta bedava yapabilirler. Kimse benim taksime binmek istemez." dedi.

Tarçın "Bedava olmasının neresi kötü?" diye sordu. Badem, "Aslında bedava diye bir şey yok; Bedava olursa bizim cebimizden daha fazla vergi çıkmış olacak. Fakat bunu doğrudan bir kişi ödemediği için bedava olduğunu düşüneceksin. Ama aslında herkese biraz daha vergi yükü getirilmiş olacak." dedi.

Tarçın "Sen de bu işi yapmayıver." dedi. Badem, Tarçın'ın alık olduğunu düşünmeye başlamıştı. Oradan koşarak uzaklaşmaya başladı. Evine gittiğinde yazıp çizdiği proje kâğıtlarının üzerinde çalışırken uyuyakaldı.

Gel zaman git zaman Badem bu fikrini geliştirdi ve Amerika kuruluşlu bir şirketle paylaştı. Şirket yöneticisi, Badem'in bir dâhi olduğunu düşünerek ona sponsor oldu.

Badem Amerika'da yaşarken çiftliğin kendi terzi dükkânını açtığını öğrendi. Tarçın, Badem'i arayarak durumu anlattı ve "Kimse benden kumaş almıyor." dedi. Badem "Sen de bu işi yapmayıver." diyerek telefonu kapattı.

Badem bundan sonra Amerika'da güzel bir hayat yaşayacaktı. Tarçın ise Sealand ülkesinde "ekonomi çok kötü" diyerek "Her Çiftlik Beyi'ne bir hizmetçi" atanırsa ekonominin düzeleceğini düşünecekti...

SON

Soru: Arkadaşlar fabl nasıl olmuş?

Son düzenleyen moderatör:

Son mesajlar