Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
Bedelli askerlik yasasında kritik bir haftaya giriliyor. Meclis'ten geçen yasa, bu hafta Cumhurbaşkanlığı'na gönderilecek, onayın ardından da yürürlüğe girecek.
Bedelli yasası Meclis'ten geçti. Şimdi onay sürecinin tamamlanması bekleniyor. Onayın ardından ise 3 aylık başvuru süresi başlayacak. Milli Savunma Bakanlığı gerekli hazırlıkları tamamladı.

5b594fbc66a97cdd599760e7

Yasa ile eş zamanlı olarak bir uygulama emri çıkarılacak. Böylece askerlik şubeleri ve konsolosluklara talimat gidecek, vatandaşlara da başvuru koşulları ilan edilmiş olacak. Kimin nerede, ne zaman temel eğitime alınacağı da üç aylık sürenin bitiminden sonra kesinleşecek.
Birliklerin ihtiyaçlarına göre yer ve zaman tespiti yapılacak. Isparta, Amasya, Manisa, Burdur, İzmir, Konya ve Erzincan eğitim birliklerinin bulunduğu yerler. Beklenti bu illerde temel eğitim verilmesi...
Zamanlama tamamen başvuruya göre planlanacak. Bedelli askerler belli aralıklarla silah altına alınacak. Başvuru 300 binin üzerine çıkarsa, temel eğitim bir yıl sonraya kalabilecek.
Temel eğitimde önce yanaşık düzen gibi talim eğitimi, ardından silahı tanıma, takıp sökme ve atış bilgileri verilecek. Daha sonra atış talimi yapılacak. Ayrıca milli güvenlikle ilgili teorik dersler de verilecek.
21 günlük temel eğitimde çarşı izni olmayacak. Bedelli askerler eğitimin sonunda yemin edip terhis olacak.
Peki askere gitmek üzere tüm işlemlerini tamamlamış olanlar ne yapacak? Sülüsünü alanlar askere gitmek zorunda mı? Bu sorulara yetkililer kesin ifadelerle yanıt veriyor.
Hangi belgeyi almış olursa olsunlar, kışlanın kapısından adımını atmamış olanlar bedelliden yararlanacak. Son anda askere gitmekten vazgeçip bedelliden yararlananlar hakkındaki yasal işlemler de durdurulacak.
Tecilliler, bakaya ve yoklama kaçakları yasadan yararlanırken, firar edenler yararlanamayacak.

Kaynak: HaberTÜRK

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Birçok ülke asker olacak genci bırakın yaşlı bile bulamazken Türkiye'mizde bolluk var :D Ne güzel bir olgu, tabi yasası da çıkınca herkes daha çok memnun olacak, yeni askerlik kanununu diyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
21 günde gitmek istemen var işten atılırım korkusundan...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
askere giderken işten çıkartıyorlar bütün şirketler öyle ...

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
21 gün olayıda kalkmalı bence. Bedelli askerlik yapmak isteyen zaten işten atılmamak için yapmak istiyor. İnanıyorum ki çok az bir kısmı korktuğundan ve tembelliğinden yapmak istemiyor. Çoğunluk işinden ayrılmamak için olduğuna kendimce eminim. Bazı yerlerde bazı şahıslar bedelli askerlik yapanları korkak olarak görsede. Askere giden her genç devletin sırtına yük olmaktan öteye geçemiyor. Devlet için çatışmadığı veya önemli bir operasyona katılmadığı sürece devlet boşu boşuna 6 ay veya 12 ay karınlarını doyurup kaza sigortası yaptırıyor. Hem bu şekilde devletin kasasıda dolacaktır. Bedelli askerlik milletimiz için hayırlı olacaktır.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
21 gün olayıda kalkmalı bence. Bedelli askerlik yapmak isteyen zaten işten atılmamak için yapmak istiyor. İnanıyorum ki çok az bir kısmı korktuğundan ve tembelliğinden yapmak istemiyor. Çoğunluk işinden ayrılmamak için olduğuna kendimce eminim. Bazı yerlerde bazı şahıslar bedelli askerlik yapanları korkak olarak görsede. Askere giden her genç devletin sırtına yük olmaktan öteye geçemiyor. Devlet için çatışmadığı veya önemli bir operasyona katılmadığı sürece devlet boşu boşuna 6 ay veya 12 ay karınlarını doyurup kaza sigortası yaptırıyor. Hem bu şekilde devletin kasasıda dolacaktır. Bedelli askerlik milletimiz için hayırlı olacaktır.
Aynen 21 gün kaldırılmalı hem 15k para ödeniyor hem de 21 gün askerlik yapıyorsun.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
değişmicek 21güne düştü daha düşürülmez...
ilkinde 60 gün yapmışlar...

Vieenx

Asistan
Reaksiyon puanı
21
60 gün daha da kötüymüş. 21 gün işe gitmesen kovulursun %100 net
bazen öyle değil benim tanıdığım vardı patronu rizeliydi asker kaçağıydı tanıdığım patronu ailesine bakmaya bile razı olduğunu söyledi ama gitmedi
zaten cezasını çekiyor

themorgan

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Kısa dönemler için mantıksız zaten izin kullanmassa 5 ay yapacak 21 günü de yaptıktan sonra geriye 4 ay civarı kalıyor onun için 15 bin verilmez