Bazı Sorunlar

Bu konuyu okuyanlar

undefiniteduser

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi Günler.
1-Bilgisayarımda Radeon HD 6470M ekran kartı var. Ancak hangi en son catalyst sürümlerini yükleyip yükleyemeyeceğimi merak ediyorum. Uyumsuz sürümü yüklemenin ne gibi sorunlar yarattığını daha önce Toshiba laptopta tecrübe ettim. ASUS All-In-One ET2400IGTS kullanmaktayım. Asus'un sitesinde yer alan driverler biraz güncel değil. Hangi catalyst sürümünü yüklemeliyim ? ATI'nın sayfasındaki otomatik tespit programını çalıştırdım fakat indirdiği driverı kurmaya çalıştığımda uyumlu donanım bulunamadı diyor.

2-Ekran kartımının biosunu güncellemenin zor olduğunu duymuştum. Bios güncellemelerini yapmak kolay mı ? En son bios sürümünü nereden bulabilirim ? GPU-Z kullanarak bios numarasını buldum fakat GPU-Z nin sitesinde yer alan bioslar yetersiz.

3- Renesas Electronics USB 3.0 Donanımı var. Ancak model numarasını nasıl tespit edeceğimi bilemiyorum. Bir driver sitesinden firmware ve driver güncellemelerini bulup yükledim. Sürücü : 2.1.19.0 Firmware : 3028. Geçen günlerde 4. sürümün çıktığını gördüm. O siteden indirdim fakat yükleme esnasında bilgisayar kilitlendi. Ve yüklemeyi kapatmak zorunda kaldım. 4. sürümün belli bir model için olduğu yazıyordu bir sitede. Ancak bendeki hangi model bulamıyorum. Bunu bulmamın bir yolu yok mu ?

4- Transcend marka bir usb bellek almıştım. Fakat bilgisayara taktığımda windows gezgini ile göremedim. Bilgisayar bir harf atayamamış. Ancak donanım ekle kaldırdan transced usb donanımını görebiliyorum. Driverlerde herhangi bir sorun yok. Disk yönetimine girerek bir harf atamak istedim. Ancak bir uyarı belirdi. Aşağıya resmini ekledim. Yenileye basmak da fayda etmedi. Yalnız yenileye bastığımda 39 mb lık EFI Bölümünün gidip geldiğini gördüm. (Çok az bir süre ile) Bu bölüm ne işe yarar ? Soruna o sebep olmuş olabilir mi ? USB başka bilgisayarlarda sorunsuz bir şekilde çalışmakta. Bilgisayarın tüm usb portlarını denedim.

5- Bios'a girdiğimde Donanımlar kısmında Realtek OPX ROM gibi bir şeyin disabled olduğunu gördüm. Bu ne işe yarar ? Herhangi bir performans artışı sağlar mı ?

6- Intel Virtualization Technology sadece Microsoft Virtual PC veya Virtual Box gibi programlarda mı işe yarar ? Onun dışında bilgisayarın performansına bir etkisi var mı ? Açıp kapatılması bir değişiklik yaratır mı ?

7- Windows'un puanlama sisteminde skor 5.0 çıktı. Bundan daha eski donanımlara sahip Laptop'un puanı 5.2 Her ikisinde de alt puan Grafikler : Masaüstü Aero Performansında. Laptopta HD 3650 512 MB ekran kartı var. Bilgisayarda HD 6470M 1 GB ekran kartı var. PC deki ekran kartının puanının neden bu kadar düşük çıktığını merak ediyorum. Her ikisinde de en son Directx versiyonu mevcut. Diğer puanlamalarda herhangi bir sorun yok. (İşlemci 7,4 Ram 7,5 Oyun grafikleri 6,3 HDD 5,9) ATI modellerinin sonlarında bulunan 50-60-70 gibi numaralardan hangisi iyi bir performansı işaret ediyor ? Örneğin HD 6470 mi daha iyi HD 6450 mi ?

8- Bir diğer sorum ise Ready Boost ile ilgili. Elimde 5 senelik ortalama performanslı 1 GB lık bir Kingston usb bellek var. Daha önceleri ready boost kısmına girdiğimde donanımının yeterli olmadığını söylüyordu. Ancak şu anda ready boost özelliğini kullanabiliyorum. Ready Boost bilgisayarlarda gözle görülür bir performans artışı sağlar mı ? Daha önce desteklemediğini söylediği halde şimdi niye destekliyor diyor ?

9- Bir diğer sorum ise Laptop ile ilgili. Laptop'un ekran kartı fanını temizlemek istiyordum biraz toz birikmişti. Fakat bu işin o kadar kolay olmadığını gördüm. Laptobun açılması pek kolay değilmiş. (Toshiba laptoplarda kasanın nasıl açıldığı ile ilgili videoları gördüm) Bilgisayara zarar vermeden bu fanı nasıl temizleyebilirim ?

10- Bilgisayarımı kullanırken bazen programları kapattıktan sonra tam kapanmadığını görüyorum. Örneğin Speecy 'i açtım kapattım ancak işlemler kısmında halen çalıştığını gördüm. Görevi sonlandıra bastım fakat herhangi bir tepki alamadım. Bilgisayarı yeniden başlatıncaya kadar bu durum devam ediyor. Bazen de Zone Alarm Firewall'ı açmaya çalıştığımda ne yaparsam yapayım ekrana gelmiyor. Herhangi bir donanımsal problem mi var acaba ? Bilgisayarda tüm programlar güncel olup sıkı güvenlik önlemleri alınmıştır. Birçok kez de tarama yaptım ancak yazılımsal herhangi bir sorun yok gibi gözüküyor. Bu takılmalara ne sebep oluyor ?

PC: ASUS ET2400IGTS- Intel 2nd Gen i5-2400S 2.50Ghz - Radeon HD6470M 1 GB- 4 GB RAM- 1 TB Seagate HDD - Win 7 Home Premium 64 Bit SP1- Tüm programlar güncel

Şimdiden teşekkür ederim.

18jiiv.jpg

voy52a.jpg

orh_an

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
maşallah az soru sormuşsunuz,bildiğim kadarına cevap vermek gerekirse,ekran kartı driverını sadece kartın üretici firmasının sitesinden yükleyin,sizinde dediğiniz gibi ati'nin sitesinden indirdiğiniz uyum sağlamayabilir,çünkü aynı sorunu bende yaşıyorum. Bios güncellemesi de yapmanızı önermem,istemediğiniz sorunlar yaşayabilirsiniz. Ekran kartınızdan memnun değilsiniz ama yapacak bir şeyiniz yok çünkü ekran kartınız düşük özellikte ve bunu ne yapsanız güçlü bir karta dönüştüremezsiniz.Hd6470 ve hd6450 ikisi de benzer özellikleri taşımaktadır ve ikisi de iyi bir kart değildir.1 gb.lık ekran kartı olması yetmiyor anlıyacağınız.Ekran kartında ön belleğinden çok "bit,çekirdek ve hafıza gibi diğer özelliklerine de bakmalısınız. Her iki kart 64 bittir,en azından 128 bit olsa sizi daha tatmin ederdi. Usb sorunu için de aygıt yöneticisinde evrensel seri yol denetleyicisi kısmındaki usb ile ilgili bütün bileşenleri sağ tık yaparak kaldırın ve bilgisayarı yeniden başlatın bilgisayar açıldığında usb bileşenleri tekrar kendisi yükleyecektir,usb belleğinizi tekrar deneyin.Diğer sorularınız ve eksiklikler için başka arkadaşlarda yardımcı olacaktır,kolay gelsin.

Son mesajlar