Batarya Sorunu! Windows 7 ! (Pili değiştirmeniz yararlı olabilir )

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Bataryayı tamamen bitirme yöntemi...
Bilgisayarı fişten çekin... Cep telefonunu takın telefon laptop üzerinden şarj olsun bu esnada bilgisayar kapansa dahi telefon şarj çekmeye devam edecek ve batarya sonuna kadar boşalacaktır bilgisayarı açsanız dahi açılmayacaktır...

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Bataryayı tamamen bitirme yöntemi...
Bilgisayarı fişten çekin... Cep telefonunu takın telefon laptop üzerinden şarj olsun bu esnada bilgisayar kapansa dahi telefon şarj çekmeye devam edecek ve batarya sonuna kadar boşalacaktır bilgisayarı açsanız dahi açılmayacaktır...

Verdik artık :) ve ikinci bir batarya almaya karar verdim şu an :) 95dolar sıfır fiyatlı ürünü az kullanılmıs olarak 70tl ye alacağım.

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Az kullanılmış batarya ve laptop cantası ikisini 80 TL alıyorum sizce nasıl fiyat uygun mudur :)

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Az kullanılmış batarya ve laptop cantası ikisini 80 TL alıyorum sizce nasıl fiyat uygun mudur :)
Ne kadar az kullanılmış :D Laptop çantası en ucuzu 20 Tl desek 60 Tl ye batarya gelir. Cep telefonu bataryaları bile orjinal en ucuzu 35 Tl. Bataryanın özelliğine göre değişir bu konu tabi ki de

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Ne kadar az kullanılmış :D Laptop çantası en ucuzu 20 Tl desek 60 Tl ye batarya gelir. Cep telefonu bataryaları bile orjinal en ucuzu 35 Tl. Bataryanın özelliğine göre değişir bu konu tabi ki de

Batarya şu an benim servise gönderdiğim bataryanın aynısı adam sahibnden de satıyor su dökülmüş cihaza ve batarya çantaya ben talip oldm :) 3 saat sürdüğünü söylüyor batarya süresinin ama o da güç tasarrufunda led ekranın aydınlatmasının düşürülmesiyle falandır :) ben yedek olsun diye alacağım sıfıı 95 dolar buda sıfır ayarında bozulan bataryada sıfır gelecek haftaya bu ikinci eli kullanır sıfır gelenide yedek yaparım diyorum :) Çantayıda yanında hediye gibi işte 70 e bataryayı alacaktım 10 lirayada çantayı ver dedim :D

Mta

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Batarya şu an benim servise gönderdiğim bataryanın aynısı adam sahibnden de satıyor su dökülmüş cihaza ve batarya çantaya ben talip oldm :) 3 saat sürdüğünü söylüyor batarya süresinin ama o da güç tasarrufunda led ekranın aydınlatmasının düşürülmesiyle falandır :) ben yedek olsun diye alacağım sıfıı 95 dolar buda sıfır ayarında bozulan bataryada sıfır gelecek haftaya bu ikinci eli kullanır sıfır gelenide yedek yaparım diyorum :) Çantayıda yanında hediye gibi işte 70 e bataryayı alacaktım 10 lirayada çantayı ver dedim :D

O zaman hayırlı olsun . Sen yinede batarya gelince bi test et kargodan teslim almadan.

serkanbb06

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
31
O zaman hayırlı olsun . Sen yinede batarya gelince bi test et kargodan teslim almadan.

Aynen onu kesin yapacağım sonuçta su değmiş cihaza bataryada soruna yol açmış olabilir denerim öyle alırım.

matrax1907

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
asus n serisi bilgisayarım. aynı sorunu bugün ben de yaşadım. 1 yıldır düzenli bir kullanımım vardı. sık sık deşarj ediyordum daha dün geceye kadar dengeli modda 3 buçuk saat giderken bu sabah hata aldım ve 10 dakkada dolup 10 dakkada boşalmaya başladı. internette araştırdım ve ilkel de olsa deşarj edip tekrar denenmesi yönündeydi ama defalarca denemem fayda etmedi.. ve kuzenimin de aynı bilgisayardan olmasının aklıma gelmesiyle başka bir türk mantığı kullanıp bataryaları değiştirmeye karar verdim. daha az önce %1 şarj gösterip kapanan bataryam diğer bilgisayarda %65'ten başladı.. ve ikimizin batarayları da birbirimizde hata vermedi.. akşama kadar şarjları fulleyip boşaltmak suretiyle deşarj işlemi yaptım ve tekrar bataryaları yer değiştirdim. sonuç olumlu.. dengeli modda ve %85'e düşen şarjım 2 buçuk saate yakın süre gösteriyor. bunun sonucu neye bağlamak gerekir bilmiyorum ama umarım birdaha başıma gelmez ve de umarım başka hiçbir kişinin başına gelmez.. :)

Regionella

Profesör
Reaksiyon puanı
7
bende de aynı sorun oluştu. tam olarak ne yapmamız gerekiyor...

Regionella

Profesör
Reaksiyon puanı
7
ise yaramadi hicbisey malesef. 40dkda bitio laptobun sarji.

Regionella

Profesör
Reaksiyon puanı
7
şu an geri düzeldi hiçbişey yapmadığım halde umarım sorun çıkmaz tekrar :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar ben denedim oldu. ilk önce güc tasarufuna alın ve sonra bilgisayarınızı 24 saat kapalı kalsın şars olsun olmasa daha uzun süre tutun ama olur 100\100

Regionella

Profesör
Reaksiyon puanı
7
peki yüksek performansta kaç dk gidiyor simdi sarjin?

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Laptop unuzun markası nedir acaba?

Ben Dell Inspiron 1520 kullanıyorum. 2008 ağustos da alındı.
İçinde Hackintosh yüklü olduğu dönemde haftalarca aylarca laptopum kapanmadı öyle bir çalışma temposu ile kullanıldı düşünün yani.

Bugun fişten çekiyim, power save modunda 2 saat masada şarjı gider (w7 premium ile ):)
Normal kullanma 720p film/dizi izlemede 1-1.5 saat arası dayanıyor.
Vakti zamanında 2000TL para verdim ama kuruşuna kadar helal olsun adamlara.

Bu arada hemen hemen her laptop un 6 ay batarya garantisi mecburidir.
Bazı özel modellerde, workstation larda o süre 1 yıla kadar uzar.

Laptop unuzun pilinin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız en az 15 günde bir fişten çekip bitene kadar kullanın.
Sonra tekrar şarj edin. Ben 7/24 şarjda tutuyorum ama 15-20 günde bir mutlaka deşarj işlemini yaparım.

unutulmazx

Doçent
Reaksiyon puanı
14
batarya dolunca fişten çekmeniz gerek yoksa ömrü hemen bitiyor eğer laptopu fişe takma imkanınız varsa bataryayı çıkarın öyle takın bataryanın şarjı azsa bataryayı çıkarmadan dolana kadar şarj edin sonra çıkarın benim de laptobum hep şarjdaydı 2 yıl dayandı batarya sonra bu yüntemi uyguladım 3 yıldır bir sorun yok

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar, 2-3 gün önce laptopta pil sorunuyla karşılaştım. Pil durumuyla ilgili bilgi veren simgede çarpı işareti vardı ve "Pili Değiştirmeniz Yararlı Olabilir" yazıyordu ve detayında pili değiştirmezseniz bilgisayar her an kapanabilir gibisinden birşey yazıyordu.

Bende çözümünü buldum. Son derece kolay bir çözümü varmış. Pili sonuna kadar bitirmeniz gerekiyor. Laptopun şarjını çıkarın ve kapanıncaya kadar kullanın. Kapandıktan sonra yeniden açın ve pilin daha da az kalmasını sağlayın. Kapanınca yeniden aynı işlemi tekrarlayın. Hiç açılmayacak hale gelene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Hiç açılmayacak hale geldiğinde şarjı prize takıp bilgisayarı yeniden başlatın. Uyarının kalktığını göreceksiniz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar bi çıkarın pili 5dk felan bekleyin sonra takın belki düzelir..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben bataryayı çıkardığım zaman bilgisayarımın saati felan sıfırlanıyor birde bataryayı çıkarıp prize takılı kullanamıyorum çünkü bilgisayarım o şekilde yavaş ve kısa sürede donup kalıyor. Bunun nedeni ne olabilir acaba bios piliyle alakalı bişeyler olabilir mi ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ayni Sorun Bendede Vcar :( Su 16 Saat Konusunu Bi Deneyinde Bizede Haber Verin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar ben bataryayı tamamen windows üzerinde deşarj ettim sonra kritik pil dediğinde yeniden başlatıp biosa girdim yaklaşık 30dk. burada deşarj yaptıktan sonra pc kapandı. Bataryayı çıkarıp buzdolabı poşetine koydum derin dondurucu da 1.5 saat beklettim. Şarja taktım 16 saat pc kapalı bekledim açıldıktan sonra şarjdan çıkarttım batarya kullanım süresi 3 saat 50dk dedi yaklaşık 2.5 saatte gitti hiç gitmeyen batarya, ama o uyarı kalmadı oradan, sonra yine deşarj ettim bu sefer bataryanın + ve - sine 12v fan bağlayıp 30dk. çalıştırdım tekrar bataryayı buzdolabı poşetine koyup derin dondurucuda 3 saat beklettim çıkarttıktan sonra da 12 saat civarı oda sıcaklığına koydum pc ye takıp yine 16 saat kapalı şarj ettim açtığımda 8 saat 15 dakika yazıyordu, bitirisiye kadar canım çıktı arkadaşlar 6 saati geçti batarya süresi, 0 aldığımda bile 4 saati geçmiyordum batarya yıpranması ilk aldığımda %13 dü şimdi %0 ve en az 6 saati geçiyor. Size son önerim ortalama 3 haftadır böyle kullanıyorum kesinlikle bir sorun yok. Yapacağınız tek şey pili cihaz tamam bitesiye kadar şarj edin, kriitik pil uyarısı verdiğinde bios ekranını açıp orada tamamen deşarj olmasını sağlayın kapanınca imkanınız varsa 12v fan takıp minimum 15dk. maksimum 45dk. bekletip fanı çıkartın. Sonra bataryayı 30dk. kenara koyun dinlensin. Buzdolabı poşetine koyup sıkı sıkı kapatın ve derin dondurucu da 3 saat felan bekletin bataryayı çıkartıp 6 saat civarı da kenarda tutun sonra şarja takıp pc kapalı iken 16 saat şarja takın şarj tamamlanınca şarjı tamamen bitesiye kadar kullanın cihazı sonra bu işlemleri tekrar yapın. Ben 6 kere yaptım bu işlemi artık yapmıyorum tamamen bitirip geri takıyorum ilk şarjdan çıkarttığımda 14 saat yazıyor ortalama da 7 saat şarjı gidiyor. 30 dk şarjı gitmeyen pc şimdi 7 saatin altına düşmüyor arkadaşlar tarafımdan denenmiş ve kesinlikle benim deneyimlerim sonucu bulunmuştur, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

Regionella

Profesör
Reaksiyon puanı
7
arkadaşlar ben bataryayı tamamen windows üzerinde deşarj ettim sonra kritik pil dediğinde yeniden başlatıp biosa girdim yaklaşık 30dk. burada deşarj yaptıktan sonra pc kapandı. Bataryayı çıkarıp buzdolabı poşetine koydum derin dondurucu da 1.5 saat beklettim. Şarja taktım 16 saat pc kapalı bekledim açıldıktan sonra şarjdan çıkarttım batarya kullanım süresi 3 saat 50dk dedi yaklaşık 2.5 saatte gitti hiç gitmeyen batarya, ama o uyarı kalmadı oradan, sonra yine deşarj ettim bu sefer bataryanın + ve - sine 12v fan bağlayıp 30dk. çalıştırdım tekrar bataryayı buzdolabı poşetine koyup derin dondurucuda 3 saat beklettim çıkarttıktan sonra da 12 saat civarı oda sıcaklığına koydum pc ye takıp yine 16 saat kapalı şarj ettim açtığımda 8 saat 15 dakika yazıyordu, bitirisiye kadar canım çıktı arkadaşlar 6 saati geçti batarya süresi, 0 aldığımda bile 4 saati geçmiyordum batarya yıpranması ilk aldığımda %13 dü şimdi %0 ve en az 6 saati geçiyor. Size son önerim ortalama 3 haftadır böyle kullanıyorum kesinlikle bir sorun yok. Yapacağınız tek şey pili cihaz tamam bitesiye kadar şarj edin, kriitik pil uyarısı verdiğinde bios ekranını açıp orada tamamen deşarj olmasını sağlayın kapanınca imkanınız varsa 12v fan takıp minimum 15dk. maksimum 45dk. bekletip fanı çıkartın. Sonra bataryayı 30dk. kenara koyun dinlensin. Buzdolabı poşetine koyup sıkı sıkı kapatın ve derin dondurucu da 3 saat felan bekletin bataryayı çıkartıp 6 saat civarı da kenarda tutun sonra şarja takıp pc kapalı iken 16 saat şarja takın şarj tamamlanınca şarjı tamamen bitesiye kadar kullanın cihazı sonra bu işlemleri tekrar yapın. Ben 6 kere yaptım bu işlemi artık yapmıyorum tamamen bitirip geri takıyorum ilk şarjdan çıkarttığımda 14 saat yazıyor ortalama da 7 saat şarjı gidiyor. 30 dk şarjı gitmeyen pc şimdi 7 saatin altına düşmüyor arkadaşlar tarafımdan denenmiş ve kesinlikle benim deneyimlerim sonucu bulunmuştur, iyi günlerde kullanmanız dileğiyle.

yok artık literatüde böyle bir şey var mı :D
video önizleme koy 14 saat görünüyor mu bakalım :)

vurgac

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bakalım bende deneyeceğim. inşallah olur.. şu an derin dondurucuda pil:))

vurgac

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
valla inşallah olur yarın büyük sonucu açıklarım:)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim laptopumda 2009 da aldık ama şimdi %30 olunca bilgisayar anında kapanıyor önceden %10 olunca bilgisayarı fişe takın diyordu şimdi demiyor birde şu var bozuk batarya elektirik faturasını da etkilermi yani elektrik faturası bozuk bataryadan daha fazla katlanırmı lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler:)

Edirneli

Profesör
Reaksiyon puanı
15
benim laptopumda 2009 da aldık ama şimdi %30 olunca bilgisayar anında kapanıyor önceden %10 olunca bilgisayarı fişe takın diyordu şimdi demiyor birde şu var bozuk batarya elektirik faturasını da etkilermi yani elektrik faturası bozuk bataryadan daha fazla katlanırmı lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler:)

Düşük pil düzeyi ayarlarına bi bakın normalde yüzde 10 falan olması gerekirken belki yüzde 10 20 falan olmuştur.

vurgac

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bataryam 3 saat gitmeye başladı desem inanmayın:))

hiçbir işe yaramadı yaa sağlık olsun:)

wolkhy1903

Profesör
Reaksiyon puanı
79
aynı sıkıntı bende de var 16 saat olayı mantıklı gelıyor...ama yuzde 5 kaldıgı zaman pc acılır mı onu bılmıyorum tam bosaltmak ıcın ...deneyelım ..