Batarya Ömrünü Kısaltan Faktörler

Peki siz bu gibi durumlarla karşılaştınız mı?


  • Kullanılan toplam oy
    2
Şüphesiz hepimizin yaşadığı sorunlardan bir tanesi, cihazımızın şarjının çabuk tükenmesi ve sürekli bizi batarya değişimine mecbur bırakması olmakta. Peki batarya ömrünü kısaltan faktörler neler? Işte bu sorunum cevabını hep beraber görelim.

1- Cihazın bataryası tam dolmadan şarjdan cıkarmak.

2- Cihazın şarj olduğu esnada cihazla uğraşmak. (oyun oynamak, müzik dinlemek, video izlemek, görüşme yapmak vb.)

3- Cihazı gereksiz yere şarja etmek.

4- Cihazı batarya tam dolmadan, sürekli şarj takıp çıkarmak.

Evet batarya ömrünü kısaltan faktörlerin 4 tanesini listeledik. Peki batarya önrü tükenmek üzere ve artık şarj dayanmıyor ne yapmalıyım. Bu durumda bize pek seçenek düşmüyor. Ya bataryayı değişmek ya da yenibşr cihaz satın almak gibi sadece 2 seçeneğimiz var.
 
Son düzenleme:

Seyhoo

Dekan
Yasaklı
Yeni nesil Li-polymer pillerde artık bu gibi sıkıntılar tarihe karıştı. Cihazı istediğiniz şekilde şarj edebilirsiniz ve telefon şarjda iken cihazı kullanmanın pil için bir zararı olmadığını bizzat pil üreticileri açıkladı.
 

kmurat

Dekan
Pil'in ömrü belirli bir şarj tekrarı ile sınırlı. Eski telefonumda bu 2000 kez ile sınırlıydı ve doldu. Yenisi de piyasada yoktu. Sık şarj, kullanım süresini kısaltırr. Ama bir çok kişi pil ömrü bitmeden yeni bir cihaz satın aldığından, herkes için çok önemli olmayabilir.
 

SwateR

Rektör
Pili tam olarak bitirmek de zararlı diye biliyorum.

Okuduğum bir çok forum ve makale de yeni nesil telefon olsalar bile kesinlikle şarja tam olarak kapanmadan takmayı öneriyorlar.
 

Seyhoo

Dekan
Yasaklı
Pili tam olarak bitirmek de zararlı diye biliyorum.

Okuduğum bir çok forum ve makale de yeni nesil telefon olsalar bile kesinlikle şarja tam olarak kapanmadan takmayı öneriyorlar.
Evet bu bilgi doğru %5'e kadar şarj seviyesini düşürüp cihaz kapalı bir şekilde %100 seviyesine kadar şarj etmek en doğrusu. Pil enerji düzeyi %0'a indiğinde pillerin ilk şarj alması zorlaşmakta hele ki batarya yeni alınmışsa bu işlemler çok önemli. Açtığım konuda zaten yeni nesil piller için tüm bilgiler mevcut ha laptop pili ha telefon pili aynı.

https://forum.shiftdelete.net/threads/dizustu-cihazlarin-pil-sagligi-nasil-korunur.425556/
 

...Görkem...

Profesör
Merhaba,

Cihazlarin sarj esnasinda kullanilmamasi gerektigi uyarisi kutu icerisinden cikan kullanma klavuzunda yer alan bir bilgi. Her ne kadar kimse o kitapcigi okumasada :) Fakat bu uyarinin sebebi belirtilmemektedir kitapcikta.

Cihazi sarj esnasinda kullanilmamasi gerektigi uyarisinin sebebi pil tabanli degildir. Gunumiz cihazlari eski nesildeki gibi trafolu sarj adaptorleri ile degil switch mod diye tabir edilen smps adaptorler ile sarj edilmektedir. Bu smps'ler yuksek akim cikislarina da imkan saglamakta. Yuksek akim ve gunumuz islemcilerinin hizli sarj teknolojisi sayesinde urunler cok kisa surelerde iyi pil seviyelerine ulasiyor. Hizli sarj teknolojisi yuzunden bu adpatorler sabit cikis akimi vermezler. Adaptor uzerinde output ifadesi karsisinda belirtilen degerler maksimum degerleri belirtir ama sarj esnasinda adaptorden telefona akan akim ve gerilim degeri degisiklik gosterir ve sabit kalmaz. Cunku hizli sarj teknolijisi ile islemci sarj icin gerekli gordugu gerilim ve akim degerini kendisi ayarlar ve adaptor'de cihaz ne isterse onu veriyor. Simdi sarj esnasinda cihazi neden kullanmamak gerekiyor onu belirtelim. Sarj esnasinda sizin her mudahaleniz, gerek her dokunmaniz, yapmaya calistiginiz her islemini basta en cok akim ceken ekran olmak uzere gereksinim duyulan akimi arttirir. Oyun video web de gezinti gibi islerde surekli ekran ve islemci akimi degistigi icin sarj esnasinda akim dalgalanmasi olusur. Bu durum elektronik komponent'in sevmedigi sıkıntılı bir durumdur. Heleki ekran isigini kisma, acma islemleri de gerilim degerlerini degistirdigi icin sarj sirasinda istenmeyen bir durumdur. Cihaz etkilendigi kadar pilde adptorde olusan akim/gerilim degisimlerinde kismende sa etkilenir. Ama bu onu sagligi acisindan degil sarj olma suresini etkiler. Onun disinde cok buyuk bir yan etkisi yoktur pile. Ozetle sarj esnasinda cihazin kullanilmamasi cihazin elektonik komponentini koruma amacli yapilan bir uyaridir.
 

Uber

Profesör
o maddelerin bir çoğu eski piller için geçerli şimdiki piller min. 2 yıl çıkartacak düzeyde bana göre şarjı tam bitirsenizde %50 de şarja da taksanız 1 döngü olarak sayılır
 

Bloother

Rektör
Bu maddeler abartılmadıkça sorun çıkarmaz ama abartılırsa illa ki uzun vadede ömrü etkiler. Telefonu şarjda kullanmanın zararlarından biri de telefonun aşırı ısınmasıdır. Sıcaklık ise donanımın en büyük düşmanlarından biridir.
 

Son mesajlar

Üst