Başkan Erdoğan, Ayasofya'nın camiye çevrilmesi için talimat verdi: Milletimiz karar vermeli

Bu konuyu okuyanlar

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762

Hafiyye-iAbdülhamid-iSani

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,170
Yunan menşeli yapı olduğunu şimdi öğrendim.
Vay bee 537 yılına kadar gidiyormuş.

Ama Cami olarakta halka çok uzun zaman açık kalmış anlaşılan. Bence Açık kalmalıydı ama yeni kararları göreceğiz.
Peygamber Efendimiz Hz MUHAMMED MUSTAFA SALLAHU ALEYHİ VESSELAM Konstantinye derken İstanbul'u kast ediyordu. Orada bildiğin gibi Bizans diğer adıyla Doğu Roma vardı. Doğu Roma şu an Yunan işte

Bartuc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Burası kilise olarak inşa edilen bir yapı. Yani çok eskiden cami olarak yapılmış olur ve müzeye çevrilmiş olur, o zaman tamam ibadete açılsın diye düşünülebilir ama ilk yapılışı kilise olan bir yapı. Sonrasında camiye çevrilip çok uzun zaman kullanılmış. Şu anda ise müze.

Buranın ibadete açılması kadar saçma birşey olamaz. Tarihi bir yapı ve müze olarak kalmalı.

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,170
Burası kilise olarak inşa edilen bir yapı. Yani çok eskiden cami olarak yapılmış olur ve müzeye çevrilmiş olur, o zaman tamam ibadete açılsın diye düşünülebilir ama ilk yapılışı kilise olan bir yapı. Sonrasında camiye çevrilip çok uzun zaman kullanılmış. Şu anda ise müze.

Buranın ibadete açılması kadar saçma birşey olamaz. Tarihi bir yapı ve müze olarak kalmalı.
Fatih boşuna yeniden yapmıyor burayı. Tarihi bir yer de neden namaz kılınmasın? Müze olarak kalması çok saçma bir şey bence. O kadar güzel gözüken bir yer müze olarak durması mantıksız.

Bartuc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Fatih boşuna yeniden yapmıyor burayı. Tarihi bir yer de neden namaz kılınmasın? Müze olarak kalması çok saçma bir şey bence. O kadar güzel gözüken bir yer müze olarak durması mantıksız.

Sebebi çok basit.

Burada namaz kılınca ekstra sevap alınmıyor. Ülkede namaz kılacak fazlasıyla yer var.

Burası deli gibi turist çeken bir müze, ve öyle kalmalı. Zaten ülkede ne üretim var ne birşey, 3 kuruş turizm ile dönmeye çalışıyor ülke, turist çeken bir müzeyi niye ibadethaneye çevirsinler ki? İhtiyaç var mı?

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,170
Sebebi çok basit.

Burada namaz kılınca ekstra sevap alınmıyor. Ülkede namaz kılacak fazlasıyla yer var.

Burası deli gibi turist çeken bir müze, ve öyle kalmalı. Zaten ülkede ne üretim var ne birşey, 3 kuruş turizm ile dönmeye çalışıyor ülke, turist çeken bir müzeyi niye ibadethaneye çevirsinler ki? İhtiyaç var mı?
Ülkeyi oradan alınan para mı kalkindirilacak? Ekstra sevap için kilinmiyor zaten namaz. ALLAH A OLAN BORCUMUZ O. Ona en güzel yerde ibadet etmek varken niye müze kalsın? Müzeler fazlasıyla var ülkede. Atamın yadigarı müze olarak kalmamalı

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Sebebi çok basit.

Diğer taraftan da bakınca düşünceni beğendim. ? ? ?

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,170
Ayasofya çamii değil kilise. Eğer bu şekilde insanların milli değerleriyle oynarsak gün gelir onlarda bizim değerlerimizle oynar.
Biz kimsenin milli değeriyle oynamıyoruz. Kilise değil şu an. İlk yapımı kilise idi, sonra Camii, sonra da müze oldu. Hala Camii görevi görüyor ve mükemmel görüşüne sahip ELHAMDÜLİLLAH
Camii olarak açılmalı

Merchrior

Asistan
Reaksiyon puanı
160
Doğruluğundan emin miyiz çünkü imkansız gibi geliyor
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, 1934'te Danıştay kararıyla müze yapılan Ayasofya'nın statüsünün değiştirilmesi için talimat verdiği öğrenildi. Erdoğan, “Ayasofya cami olarak turistler tarafından ziyaret edilmeye devam edilebilir. Sultanahmet'te olduğu gibi. Buna milletimiz karar vermeli” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, 1934'te Danıştay kararıyla müze yapılan Ayasofya'nın statüsünün değiştirilmesi için talimat verdiği öğrenildi. Erdoğan, “Ayasofya cami olarak turistler tarafından ziyaret edilmeye devam edilebilir. Sultanahmet'te olduğu gibi. Buna milletimiz karar vermeli” dedi.

Ayasofya’nın camiiye çevrilmesi sadece manevi yönden değerli değil bu dış ülkelere de bir güç gösterisidir. Yerimizin sağlam, attığımız adımların emin olduğuna dair göndermedir.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Cami olmasının çıkar yönünden bir artısı yok. Dış politikaya zarar verecek. Müze olarak kalması en mantıklı olan. Empatide yapmak gerek Sultan Ahmed Camii başka devletin topraklarında olsa ve kilise yapılsa haklı mı bulursunuz?
Yaptığın empati Ayasofyaya hiç uymuyor Mustafa.Demiral. Her şeyden önce Ayasofya bir kılıç hakkıdır ve bildiğim kadarıyla sadece üç kilise bu minvalde camiye tahvil edilmiştir. Diğerleri Kariye ve Zeyrek camileri olsa gerek. Bunun haricinde fethedilen İstanbul içinde Bizans'ın hiçbir ibadethanesine dokunulmamış, ibadetleri, dini özgürlükleri o çağın şartlarında en üst düzeyde sağlanmıştır. Karşı koyanlar dışında tek bir sivilin canına dokunulmamış, hiç kimsenin malına, mülküne zarar verilmediği gibi üstelik kendi devlet ve hükümetlerinden görmedikleri yarar ve çıkarlar bahşedilmiştir. Halbu ki devir ortaçağdı ve müslümanlar haricinde hangi ordu bir şehri istila ederse ibadethaneleri de dahil yakar yıkarlar, insanlara zulmederler, malını mülkünü kuruşuna kadar yağma ve talan ederlerdi. Ecdadın hala bugün bile batılıların ulaşamadığı bu insancıl ve uygar tavırları Hristiyan tebaa'nın, "Kardinal külahı görmektense, Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederim" demesine sebep olmuştur.

Ayasofyaya gelirsek, aslında çok önemli bir semboldür. Batı için Ayasofya'nın müze ya da cami olmasının menfaatleri açısından fazla bir önemi yoktur, ama vaktiyle bizi zayıf düşürdükleri bir dönemde baskıyla bize kapattırarak arkaik bir mesaj vermek istemişlerdi. "Size işte böyle diz çöktürürüz"dü bunun adı. Evet o gün için bunun kapatılmasını onaylayan -kim olursa olsun- hükümet erkanını anlamak mümkün. Ama batıdan korkacak bir durumumuz artık olmadığına ve ortadan kalktığına göre bu günküleri anlayabilmek mümkün olmaz, ve açmalarının da ülkemiz ve devletimiz için tehlike oluşturacak bir ortam yaratacağını hiç zannetmiyorum.

Bu arada Sultan Ahmet falan derken, batı dünyasında sanat merkezi, müze, otel vb. olarak kullanılan yüzlerce cami olduğunu da unutmamanı arzu ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayasofya’nın camiiye çevrilmesi sadece manevi yönden değerli değil bu dış ülkelere de bir güç gösterisidir. Yerimizin sağlam, attığımız adımların emin olduğuna dair göndermedir.
Allah razı olsun kardeşim, bütün mesele budur. Türk tarihini bilmeyen, milletinin geçmişine aşina olmayan, hatta bunu umursamayan... Milli ve manevi duyguları dumura uğramışların bunu anlamasını beklemiyorum zaten. Üç-beş turistin bırakacağı üç-beş kuruşu ülkesinin onur ve prestiji ile telfik eden nâdanlara ise hiçbir sözüm yok.

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
5,172
Biz kimsenin milli değeriyle oynamıyoruz. Kilise değil şu an. İlk yapımı kilise idi, sonra Camii, sonra da müze oldu. Hala Camii görevi görüyor ve mükemmel görüşüne sahip ELHAMDÜLİLLAH
Camii olarak açılmalı
Haklısın milli değil manevi değerlerle oynamak bu.

Mescid-i Aksa bizim için neyse Ayasofya da hristiyanlar için o.

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,170
Haklısın milli değil manevi değerlerle oynamak bu.

Mescid-i Aksa bizim için neyse Ayasofya da hristiyanlar için o.
Ya ama biz hakkımızla aldık. Kiliseyi yıktı Fatih. Adamlar geri almaya çalışabilirdi. Zaten Bizansin halki bile kendisinden bikmisti. Seyyah abim benden daha bilgili tarihte benim ki bir yere kadar

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Yaptığın empati Ayasofyaya hiç uymuyor Mustafa.Demiral. Her şeyden önce Ayasofya bir kılıç hakkıdır ve bildiğim kadarıyla sadece üç kilise bu minvalde camiye tahvil edilmiştir. Diğerleri Kariye ve Zeyrek camileri olsa gerek. Bunun haricinde fethedilen İstanbul içinde Bizans'ın hiçbir ibadethanesine dokunulmamış, ibadetleri, dini özgürlükleri o çağın şartlarında en üst düzeyde sağlanmıştır. Karşı koyanlar dışında tek bir sivilin canına dokunulmamış, hiç kimsenin malına, mülküne zarar verilmediği gibi üstelik kendi devlet ve hükümetlerinden görmedikleri yarar ve çıkarlar bahşedilmiştir. Halbu ki devir ortaçağdı ve müslümanlar haricinde hangi ordu bir şehri istila ederse ibadethaneleri de dahil yakar yıkarlar, insanlara zulmederler, malını mülkünü kuruşuna kadar yağma ve talan ederlerdi. Ecdadın hala bugün bile batılıların ulaşamadığı bu insancıl ve uygar tavırları Hristiyan tebaa'nın, "Kardinal külahı görmektense, Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederim" demesine sebep olmuştur.

Ayasofyaya gelirsek, aslında çok önemli bir semboldür. Batı için Ayasofya'nın müze ya da cami olmasının menfaatleri açısından fazla bir önemi yoktur, ama vaktiyle bizi zayıf düşürdükleri bir dönemde baskıyla bize kapattırarak arkaik bir mesaj vermek istemişlerdi. "Size işte böyle diz çöktürürüz"dü bunun adı. Evet o gün için bunun kapatılmasını onaylayan -kim olursa olsun- hükümet erkanını anlamak mümkün. Ama batıdan korkacak bir durumumuz artık olmadığına ve ortadan kalktığına göre bu günküleri anlayabilmek mümkün olmaz, ve açmalarının da ülkemiz ve devletimiz için tehlike oluşturacak bir ortam yaratacağını hiç zannetmiyorum.

Bu arada Sultan Ahmet falan derken, batı dünyasında sanat merkezi, müze, otel vb. olarak kullanılan yüzlerce cami olduğunu da unutmamanı arzu ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Allah razı olsun kardeşim, bütün mesele budur. Türk tarihini bilmeyen, milletinin geçmişine aşina olmayan, hatta bunu umursamayan... Milli ve manevi duyguları dumura uğramışların bunu anlamasını beklemiyorum zaten. Üç-beş turistin bırakacağı üç-beş kuruşu ülkesinin onur ve prestiji ile telfik eden nâdanlara ise hiçbir sözüm yok.
Yıllarca kilise yıllarca cami olmuş son olarak müze haline gelmiş bir kutsal mekanın her inanca saygı için müze olarak kalması en mantıklısıdır. Türkiye'nin itibar veya güç gösterisini hem bu konuda her inanca saygı göstererek hemde ekonomi, sosyal sorunlar, vatandaşların yaşam kalitesi ve üretim konusunda göstermesini bekleriz. Ayasofya'nın cami yapılması itibar elde etmek için yapılırsa çok ilkelce olur.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Mustafa.Demiral, belli ki sen bu işlere mantık ve ideoloji gözüyle bakıyorsun. Da, işler o kadar basit olmuyor işte. Bu şehri fetheden adamın bu eser hakkındaki vasiyetini hiçe sayıyorsan zaten seninle konuşulacak tek bir söz kalmamış demektir.

"Allah'ın yarattıklarından Allah'a ve O'nun rüyetine iman eden, ahirete ve onun heybetine inanan hiçbir kimse için, sultan olsun melik olsun, vezir olsun bey olsun, şevket ve kudret sahibi biri olsun hâkim veya mütegallib (zâlim ve diktatör) olsun, özellikle zâlim ve diktatör idareciler tarafından tayin olunan, fâsid bir tahakküm ve bâtıl bir nezâret ile vakıflara nâzır ve mütevelli olanlar olsun ve kısaca insanlardan hiçbir kimse için, bu vakıfları eksiltmek, bozmak, değiştirmek, tağyir ve tebdil eylemek, vakfı ihmal edip kendi haline bırakmak ve fonksiyonlarını ortadan kaldırmak asla helal değildir!

Kim ki, bozuk teviller, hurafe ve dedikodudan öteye geçmeyen bâtıl gerekçelerle, bu vakfın şartlarından birini değiştirirse veya kanun ve kurallarından birini tağyir ederse; vakfın tebdili ve iptali için gayret gösterirse; vakfın ortadan kalkmasına veya maksadından ve gayesinden başka bir gayeye çevrilmesine kast ederse, vakfın temel hayır müesseselerinden birinin yerine başka bir kurum ikame eylemek (temel müesseselerden birinden taviz vermek) ve vakfın bölümlerinden birine itiraz etmek dilerse veya bu manada yapılacak değişiklik veya itirazlara yardımcı olur yahut yol gösterirse; veya şer'i şerife aykırı olarak vakıfta tasarruf etmeye azm eylerse, mesela şeriata ve vakfiyeye aykırı ferman, berat, tomar veya talik yazarsa veyahut tevliyet hakkı resmi yahut takrir hakkı resmi ve benzeri bir şey talep ederse, kısaca batıl tasarruflardan birini işler yahut bu tür tasarrufları tamamen geçersiz olan yazılı kayıtlara ve defterlere kaydeder ve bu tür haksız işlemlerini yalanlar yumağı olan hesaplarına ilhak ederse, açıkça büyük bir haramı işlemiş olur, günahı gerektiren bir fiili irtikâb eylemiş olur. Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların la'neti üzerlerine olsun. "Ebeddiyyen Cehennemde kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebeddiyyen merhamet olunmasın. Kim bunları duyup gördükten sonra değiştirirse, vebali ve günahı bunu değiştirenlerin üzerine olsun. Hiç şüphe yok ki, Allah her şeyi işitir ve her şeyi bilir."

Reaksiyon puanı
5,172
Ya ama biz hakkımızla aldık. Kiliseyi yıktı Fatih. Adamlar geri almaya çalışabilirdi. Zaten Bizansin halki bile kendisinden bikmisti. Seyyah abim benden daha bilgili tarihte benim ki bir yere kadar
Biz nasıl kanla aldıysak şuan İsrail'de kanla alıyor. Tabi şuan 21.yy da olduğumuzda unutmamak gerek. Bu yy da nasıl İsrail'in yaptığı yanlışsa bizimde ayasofyaya dokunmamız yanlış.

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,170
Biz nasıl kanla aldıysak şuan İsrail'de kanla alıyor. Tabi şuan 21.yy da olduğumuzda unutmamak gerek. Bu yy da nasıl İsrail'in yaptığı yanlışsa bizimde ayasofyaya dokunmamız yanlış.
Abi biz kimseyi kestigimiz yok. Bak seyyah abinin dediğine ? Karşı çıkanların dinini veya kutsal inancını her hangi bir şeyle yıkmadık. Ama İsrail ilk kabemiz olan Kudüs'ü işgal ediyor.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Administraktör, her zaman makul ve mantıklı yorumlarına aşina olduğum, sevdiğim bir arkadaşımızsın. Lakin şu yazdıklarının senden südur etmiş olması gerçekten kahretti beni. Sen kalkıp kaatil ve zalimlerle kendi ülkeni, milletini, tarihini bir tutabiliyorsan ben seni çok yanlış tanımışım demektir.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Seçime yakın açar şöylee ohh bir gaz alır aynı tanzim çadırları gibi sonra baktı işler yürümüyor 70 liraya yine açar :D ahahaha

Reaksiyon puanı
5,172
Administraktör, her zaman makul ve mantıklı yorumlarına aşina olduğum, sevdiğim bir arkadaşımızsın. Lakin şu yazdıklarının senden südur etmiş olması gerçekten kahretti beni. Sen kalkıp kaatil ve zalimlerle kendi ülkeni, milletini, tarihini bir tutabiliyorsan ben seni çok yanlış tanımışım demektir.
Abi ben öyle bişey yapmıyorum. Benim yaptığım kıyaslama aysofya nın cami yapılması ile Mescid-i Aksa ya yapılan müdahalelerin benzerliğini daha iyi anlatabilmek için.

Empati yaptığımda nasıl bizler için mescidi aksa değerli ise onlar içinde Ayasofya değerli düşüncesindeyim haksız mıyım?

İsrail zulüm yapmadan mescidi aksayı başka bir şeye dönüştürse biz ne hissederiz? Tamda vurgulamak istediğim nokta bu. Kendimi yanlış ifade ettiysem affola.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Abi biz kimseyi kestigimiz yok. Bak seyyah abinin dediğine ? Karşı çıkanların dinini veya kutsal inancını her hangi bir şeyle yıkmadık. Ama İsrail ilk kabemiz olan Kudüs'ü işgal ediyor.

Kudüs israilliler için çok çok daha eski kutsal bir yer. Orayı savaş olmadan müslümanlarla beraber kutsal mekan olarak saygı duyulması ve iki tarafında kan dökmemesi en uygunudur. Ama Müslümanlarda istiyor israillilerde. Ayasofyada iki inanç için önemli. Saygı çerçevesinde iki inançta burayı anma ve dünya mirası olarak kullanabilir.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Ya abi gerçekten soruyorum bak ben bugün 2 poşet doldurdum 450 lira para ödedim ne aldın diye sor hiç bir şey! Ya ülke ateş pahası her şey almış başını gidiyor biz oturmuşuz ayasofya açılsınmış filan ya bunlar siyasi hamleler ancak bize zarar verir. Sizde iyi biliyorsunuz ki bu ülkede tartışılmak için öncelik verilecek konu bu değil. Ekonomi konuşalım doları konuşalım gençleri konuşalım işsizlikten intihar edenleri sisteme küfür edip kendini asanları yakanları millet vekilliği düşürülenleri ya gümden zaten dolu. Bunlara sonra sıra gelir.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Mesela, ne gibi bir yanlıştan bahsediyoruz?
Yorumları okuyunca anlaşılıyor. Ülkede bana cami mi lazım millet aç kafasında olan bir yüzde 20-25 lik kısım var. Sonra orasını Mustafa Kemal Atatürk müze yaptı ise öyle kalacak tillahı gelse değiştiremez kafasında olan bir yüzde 20-25 var. Birde dini inançları yüksek elin gavuruna haddini bildirelim ve bizim olası kan ile aldık ve tekrar geri alıp orayı cami yapalım düşüncesinde olan yüzde 30-40 var. Geriye kalan yüzde 10 da banane isterse cami olsun isterse kilise isterse müze kafasında.

Yani işin özeti kavga dövüşe ve kutuplaşmaya neden olur gene. İktidar bu sene cami yapar. Muhalefet her zaman ki tam tersini iddia edip biz iktidar olursak tekrar müzeye çevirecez der.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Ya abi gerçekten soruyorum bak ben bugün 2 poşet doldurdum 450 lira para ödedim ne aldın diye sor hiç bir şey! Ya ülke ateş pahası her şey almış başını gidiyor biz oturmuşuz ayasofya açılsınmış filan ya bunlar siyasi hamleler ancak bize zarar verir. Sizde iyi biliyorsunuz ki bu ülkede tartışılmak için öncelik verilecek konu bu değil. Ekonomi konuşalım doları konuşalım gençleri konuşalım işsizlikten intihar edenleri sisteme küfür edip kendini asanları yakanları millet vekilliği düşürülenleri ya gümden zaten dolu. Bunlara sonra sıra gelir.
Sonra Ben yaznca --- Başkan önce kendi ülkesinin sorunlarını çözmeye odaklanmalı --- az kalsın beni forumdan sopayla kovalasınlar bazı kullanıcılar.
Daha Kuran okuma yarışması olacak mı irelide onu oturup tartışıyordur Erdoğan başkanımız bence. Neyse ben dahada ileriye gitmiyim zaman göstericek ülke ÜzüYukarı mı yoksa üzüaşağı mı gidiyor.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Dış siyasette (özellikle Helen Cumhuriyeti ile) sorun teşkil etmekte fakat yapılması gereken bir adım, sembolik anlamı büyük ve ibadete açılması İslam alemi için çok büyük bir önem arzediyor. Türkiye için ise ''Ben istediğimi istediğim zaman yaparım.'' anlamı taşıyacağı için geri adım atılması çok büyük bir soruna imza atılması demek olur.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Dış siyasette (özellikle Helen Cumhuriyeti ile) sorun teşkil etmekte fakat yapılması gereken bir adım, sembolik anlamı büyük ve ibadete açılması İslam alemi için çok büyük bir önem arzediyor. Türkiye için ise ''Ben istediğimi istediğim zaman yaparım.'' anlamı taşıyacağı için geri adım atılması çok büyük bir soruna imza atılması demek olur.
Çok doğru söylediniz. Camiye ihtiyacımızın olup olmamasının hiçbir önemi yok. Lakin sembol bir mana taşıyacağı için mutlaka olmasını çok isterim. Ülkesini sadece ekmek yedikleri bir kapı olarak görenlerin bunu anlamasını beklemiyorum. Hala Mescid-i Aksa ile mukayese eden arkadaşlara da sadece esef ediyorum.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Üzüldüm. On kişiden beşinin Yunanlıyı, haçlıyı sevindirmiş olması, onların arzusu istikametinde tercih kullanması bu ülkenin, bu milletin kaybıdır.
Aslında bu normaldir ülkemizde, halkımızın hiç azımsanmayacak bir kısmı İslamiyet'in dışında bir dini/felsefeyi benimsiyor ve onlar için Ayasofya'nın tek özelliği içerisinde dünya üzerinde en fazla inanana sahip iki farklı dinin simgelerini taşıyor olması. Sembolik anlamı daha çok biz Müslüman alemi için önemli.