Basit bir iletişim formu lazım. ASP.NET VB dili

yasir1453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
başlıktaki gibi çok basit birşey lazım vb dilinde olmalı nasıl yapıldığını anlatırsanız sevinirim. smtp üzerinden oluyor galiba. yani ben hotmail adresime gelmesini istiyorum php de yaptım ama asp.nette yapamadım. sadece ad ve soyad, e-posta, mesaj ve gönder butonu olacak. yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim şimdiden.

hokumus

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Selamlar,

Daha önce C#' ta mail gönderme ile ilgili bir kod paylaşmıştım. Vb.Net' te de tamamen işlem aynı. Sadece Syntax farklı. Birde internette bir çok sitede mail gönderme ile ilgili kod paylaşımında bulunulmuş. Fakat genel olarak bir satır eksik anlatmışlar. Eğer mail gönderme sırasında mail gönderme fonksiyonu size güvenli bir bağlantı gerektirir gibi bir hata döndürüyorsa kodumuza

Server.EnableSsl = True

satırını eklememiz gerekmektedir.

VB.Net ile mail gönderme işlemini ilgili alanlara kendi bilgilerini doldurarak gerçekleştirebilirsin.

Private Sub MailGonder()
Dim Mail As New System.Net.Mail.MailMessage
Dim MailGonderen As New MailAddress("Gönderecek olan mail adresi")
Mail.From = MailGonderen
Mail.To.Add("Gönderilecek olan mail adresi")
Mail.Subject = "Mail başlığı"
Mail.Body = "Mail içeriği"

Dim Server As New SmtpClient
Server.Host = "smtp.gmail.com" 'Ben gmail ile gönderdim. Siz ilgili mail' in hostunu gireceksiniz.
Server.Port = "587" 'İlgili mail' in portu
Server.EnableSsl = True
Server.Credentials = New Net.NetworkCredential("Mail gönderecek adres", "Mail gönderecek adresin şifresi")
Server.Send(Mail)
End Sub

Kolay gelsin.

yasir1453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ama ben internet üzerinden göndericem yani. bu konuda daha yeniyim. bu verdiğiniz kodu nereye yapıştırıcam acaba?

şimdi denedim Dim MailGonderen As New MailAddress("kidilyasir@gmail.com") bu kodda hata verdi

hokumus

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Elbette internet üzerinden göndereceksin zaten.
Yukarıda bulunan fonksiyonu bir button' un içinden çağırman yeterlidir.

Sen ilgili alanları fonksiyon içerisinde dolduracaksın ya da fonksiyona parametre gireceksin fonksiyonu çağırdığın yerde içeriğini dolduracaksın.

Yukarıdaiki örnekte ben fonksiyon içerisinde alanları doldurdum. Sende kendine göre düzenlemelerini yap. Daha sonra istediğin yerden sadece

MailGonder()

olarak çağırman yeterli olacaktır.

Kolay gelsin.

ama ben internet üzerinden göndericem yani. bu konuda daha yeniyim. bu verdiğiniz kodu nereye yapıştırıcam acaba?

şimdi denedim Dim MailGonderen As New MailAddress("kidilyasir@gmail.com") bu kodda hata verdi

Eğer burada hata verdi ise Mail sınıfını import etmemişsindir. 2 şekilde kullanabilirsin.

1. Imports System.Net.Mail ifadesi ile sınıfı eklemek
2. Dim MailGonderen As New System.Net.Mail.MailAddress gibi sınıf adının tamamını yazarak kullanmak.

Yukarıdaki örneğe göre

Dim MailGonderen As New System.Net.Mail.MailAddress

kullanırsan sorunun giderilmiş olur.