[Başarılı Kurulum] Windows Vista RTM(SP'siz) UEFI Kurulum

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Abi tartışma gidiyor ya Fat 32 bir usb bellekle sadece ve Gpt yani Uefi kurulum yapabiliniyor diye.

Ben Format usb belleğini NTFS olarak hazırlamışım. henüz UEFİ ve normal Legacy formatta bir sıkıntı çıkarmamış.

Yoksa yanlışım var mı bu konuda?
Bende senin dediğini diyordum zaten. :) Onu geçtim, MBR diske kurulup UEFI olarak bile kullanabiliyorsun. Hatta ESP bölümüde açabiliyorsun MBR'da. ESP bölümüne bile ihtiyacı yok. :) Direkt C: ya da D:'ye atıp boot edebilir. NTFS desteği var ise UEFI BIOS'Unun tabii.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Bende senin dediğini diyordum zaten. :) Onu geçtim, MBR diske kurulup UEFI olarak bile kullanabiliyorsun. Hatta ESP bölümüde açabiliyorsun MBR'da. ESP bölümüne bile ihtiyacı yok. :) Direkt C: ya da D:'ye atıp boot edebilir. NTFS desteği var ise UEFI BIOS'Unun tabii.
O zaman Eski core 2 duo sistemlere UEFİ kurulumu yapılabiliyor demek istiyorsun yani?
:D

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
O zaman Eski core 2 duo sistemlere UEFİ kurulumu yapılabiliyor demek istiyorsun yani?
:D
Herhalde hayır. UEFI'li PLGA775 ve LGA775 anakartlar var. Intel DP35DP gibi. Alıp kurabilirsin. :)

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Herhalde hayır. UEFI'li PLGA775 ve LGA775 anakartlar var. Intel DP35DP gibi. Alıp kurabilirsin. :)
MBR diske kurabiliyorsun dedikte o anlamı çıkardım. Neyse....
Tebrik ederim güzel iş çıkarmışsın.

Aslında Linux sistemlerde de kendin diskte EFİ bölümü filan oluşturuyorsun.
MBR disklere kurma dedin bu yöntem aklıma girdi.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
MBR diske kurabiliyorsun dedikte o anlamı çıkardım. Neyse....
Tebrik ederim güzel iş çıkarmışsın.

Aslında Linux sistemlerde de kendin diskte EFİ bölümü filan oluşturuyorsun.
MBR disklere kurma dedin bu yöntem aklıma girdi.
Windows XP X86 sürümlerde Longhorn dosyaları ile UEFI Olarak kullanılabiliyor. Ve disk MBR kalıyor. Ayrıca ESP vs. de olmuyor. Direkt C: nin içine dosyaları atıyorsun. BOOTICE gibi programlar ile NVRAM'e ekliyorsun BOOT(X64 ya da IA32 yi).EFI'yi. Bu kadar.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Windows XP X86 sürümlerde Longhorn dosyaları ile UEFI Olarak kullanılabiliyor. Ve disk MBR kalıyor. Ayrıca ESP vs. de olmuyor. Direkt C: nin içine dosyaları atıyorsun. BOOTICE gibi programlar ile NVRAM'e ekliyorsun BOOT(X64 ya da IA32 yi).EFI'yi. Bu kadar.
Bu hızla gidersen Ekran kartına UEFİ kurulum yapıcaksın. İşlemciyi direk çöpe:D

ArthurMarston

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese selamlar. Microsoft'un yalan söylediğini ortaya çıkardım. Dünyada ilk olabilir belki RTM'de UEFI kuran. Başta İspanyolca, Yunanca, İngilizce ve Türkçe ISO'ların içine baktım ve "bootmgr.efi" ve "EFI" klasörünü görünce olabileceğini gördüm. Daha sonra install.wim in içini 7-zip ile açtım. \Windows\Boot\EFI dizinin olduğunu gördüm ve bütün klasörü aldım:
Ekli dosyayı görüntüle 88837
(İçi 2006 dışı 2007 fakat RTM tam olarak 2007'de satışa çıktı. 2006 deme sebebi sadece belirli kişilere dağıtlmış olması.)

Daha sonra USB'ye "efi" klasörünün içine "Boot" klasörü oluşturdum. Daha sonra sağ kısımdaki yerden (\Windows\Boot\EFI) her şeyi aldım. Daha sonra "Boot" klasörüne yapıştırdım. "bootmgfw.efi" adlı dosyanın ismini bootx64.efi yaptım.(Bootx64 oluyor. Açılımı ise Boot Manager Firmware'dir.)

Sonuç:

Ekli dosyayı görüntüle 88838

Microsoft nedense saklıyor. docs.microsoft.com'da da SP1 ve üzeri yazıyor. Anlam veremiyorum neden sakladıklarına.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnanmayanlar için:
Ekli dosyayı görüntüle 88839
Hocam bunun rehberini başka bir forumda yapabilir miyim ?