[Başarılı Kurulum] Windows Vista RTM(SP'siz) UEFI Kurulum

Bu konuyu okuyanlar

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
Herkese selamlar. Microsoft'un yalan söylediğini ortaya çıkardım. Dünyada ilk olabilir belki RTM'de UEFI kuran. Başta İspanyolca, Yunanca, İngilizce ve Türkçe ISO'ların içine baktım ve "bootmgr.efi" ve "EFI" klasörünü görünce olabileceğini gördüm. Daha sonra install.wim in içini 7-zip ile açtım. \Windows\Boot\EFI dizinin olduğunu gördüm ve bütün klasörü aldım:
Untitled.jpg

(İçi 2006 dışı 2007 fakat RTM tam olarak 2007'de satışa çıktı. 2006 deme sebebi sadece belirli kişilere dağıtlmış olması.)

Daha sonra USB'ye "efi" klasörünün içine "Boot" klasörü oluşturdum. Daha sonra sağ kısımdaki yerden (\Windows\Boot\EFI) her şeyi aldım. Daha sonra "Boot" klasörüne yapıştırdım. "bootmgfw.efi" adlı dosyanın ismini bootx64.efi yaptım.(Bootx64 oluyor. Açılımı ise Boot Manager Firmware'dir.)

Sonuç:

20200301_083359[1]-min.jpg

Microsoft nedense saklıyor. docs.microsoft.com'da da SP1 ve üzeri yazıyor. Anlam veremiyorum neden sakladıklarına.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnanmayanlar için:
Untitled.jpg

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
@Yandere Windows XP de bazı kişiler (Sadece IA-64 sürümünde) UEFI olabileceğine dair referans bulmuşlar. Ancak Server 2003 ve Server 2003 R2 IA-64 de kesin olarak UEFI var. O da bir XP yani var. Windows Longhorn x64 UEFI NTLDR ile UEFI Windows XP X64 kullanmak mümkün.

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
Peki aşağıdakiler de olur mu?
  • Windows 2000
  • Windows ME (Millennium)
  • Windows 98
  • Windows 95
  • MS-DOS
Bence yakında bunlar da UEFI olarak kurulmaya başlanabilir. ?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
  • Windows 2000
  • Windows 98
  • Windows 95
  • MS-DOS
Windows 2000'in resmî olarak IA-64 sürümünde UEFI var. XP nin I386 ve AMD64 sürümlerine Longhorn Server Beta dan VGAMODE vs. .EFI dosyaları alınarak UEFI olarak kurulup kullanılıyor.

• Windows 2000
  • Windows 98
  • Windows 95
  • MS-DOS
2000 in altı imkansızdır.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
  • Windows 2000
  • Windows 98
  • Windows 95
  • MS-DOS
MS-DOS, Windows 9x gibi işletim sistemlerinin zaten EFI gibi teknolojilerin destekleyeceğini pek zannetmiyorum.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
Son düzenleme:

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
@EFI Shell, @Allah'ın Kulu
Bir de size özel bir tane Windows 10 beta sürümü buldum. Bu sürüm UEFI olarak yüklenebiliyor, fakat BIOS olarak yüklenemiyor:
UEFI demişken araştırınca buldum. Benim biraz Windows 10 beta sürümü indirmem lazım. Çünkü nedense sadece 4 tane ISO indirmişim Windows 10 beta sürümlerinden.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
@EFI Shell, @Allah'ın Kulu
Bir de size özel bir tane Windows 10 beta sürümü buldum. Bu sürüm UEFI olarak yüklenebiliyor, fakat BIOS olarak yüklenemiyor:
UEFI demişken araştırınca buldum. Benim biraz Windows 10 beta sürümü indirmem lazım. Çünkü nedense sadece 4 tane ISO indirmişim Windows 10 beta sürümlerinden.
İçinden .COM dosyalarını silmiş olabilirler. İndirdip bakacağım bugün. :)

YouTube da gördüm şimdi. Rus birisi Vmware de denemiş Legacy olarak. Boot Loop a giriyormuş meğerse. Bende eksik dosya var sanıyordum.

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
İçinden .COM dosyalarını silmiş olabilirler. İndirdip bakacağım bugün. :)

YouTube da gördüm şimdi. Rus birisi Vmware de denemiş Legacy olarak. Boot Loop a giriyormuş meğerse. Bende eksik dosya var sanıyordum.
Yalnız şöyle bir sıkıntı var. O ISO dosyasını bulmak çok ama çok zor. Ben O ISO dosyasını BetaArchive FTP'den başka yerde görmedim. Ayrıca merak ettim senin FTP ne oldu diye. Ona yardım ediyordum. :)
@Allah'ın Kulu, ayrıca sana da FTP konusunda yardım edebilirim o ISO dosyalarına erişmek istiyorsan. Orada her yayınlanmış Windows sürümünün beta sürümü mevcut. Windows 7 olsun, 8 olsun, 8.1 olsun, 10 olsun, Server olsun hepsi var orada.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Yalnız şöyle bir sıkıntı var. O ISO dosyasını bulmak çok ama çok zor. Ben O ISO dosyasını BetaArchive FTP'den başka yerde görmedim. Ayrıca merak ettim senin FTP ne oldu diye. Ona yardım ediyordum. :)
@Allah'ın Kulu, ayrıca sana da FTP konusunda yardım edebilirim o ISO dosyalarına erişmek istiyorsan. Orada her yayınlanmış Windows sürümünün beta sürümü mevcut. Windows 7 olsun, 8 olsun, 8.1 olsun, 10 olsun, Server olsun hepsi var orada.
Sanırsam o tanıdık geliyor, atabilirsin.

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Arkadaşlar işletim sistemlerine ait ISO arşivi yayınlasak forumda nasıl olur sizce. Nedense birden aklıma geldi. Bende de Windows 98'den itibaren orijinal kurulum dosyaları mevcut.

Bir index yaratabiliriz.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
Arkadaşlar işletim sistemlerine ait ISO arşivi yayınlasak forumda nasıl olur sizce. Nedense birden aklıma geldi. Bende de Windows 98'den itibaren orijinal kurulum dosyaları mevcut.

Bir index yaratabiliriz.
Çok iyi olur. Bir FTP açıp Beta sürümler dahil upload edip sabit bir konu altında paylaşırsınız.

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Herkese selamlar. Microsoft'un yalan söylediğini ortaya çıkardım. Dünyada ilk olabilir belki RTM'de UEFI kuran. Başta İspanyolca, Yunanca, İngilizce ve Türkçe ISO'ların içine baktım ve "bootmgr.efi" ve "EFI" klasörünü görünce olabileceğini gördüm. Daha sonra install.wim in içini 7-zip ile açtım. \Windows\Boot\EFI dizinin olduğunu gördüm ve bütün klasörü aldım:
Ekli dosyayı görüntüle 88837
(İçi 2006 dışı 2007 fakat RTM tam olarak 2007'de satışa çıktı. 2006 deme sebebi sadece belirli kişilere dağıtlmış olması.)

Daha sonra USB'ye "efi" klasörünün içine "Boot" klasörü oluşturdum. Daha sonra sağ kısımdaki yerden (\Windows\Boot\EFI) her şeyi aldım. Daha sonra "Boot" klasörüne yapıştırdım. "bootmgfw.efi" adlı dosyanın ismini bootx64.efi yaptım.(Bootx64 oluyor. Açılımı ise Boot Manager Firmware'dir.)

Sonuç:

Ekli dosyayı görüntüle 88838

Microsoft nedense saklıyor. docs.microsoft.com'da da SP1 ve üzeri yazıyor. Anlam veremiyorum neden sakladıklarına.

İnanmayanlar için:
Ekli dosyayı görüntüle 88839
Sizde'de mavi ekran veriyor mu ? UEFI'olarak ?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
Hata ayıklama modunu seçmen lazım. Bunu deneyerek buldum seçenekleri ve nedense hata ayıklama modu yani Debug mode'yi seçince açılıyor kullanabilirsiniz. Not: PrintScreen'e basarsanız güvenli moddaki gibi bilgisayar kilitleniyor.

Bu ISO'da Mavi ekrarn sorun yok ama UEFI olarak kurulduğunda:

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Hata ayıklama modunu seçmen lazım. Bunu deneyerek buldum seçenekleri ve nedense hata ayıklama modu yani Debug mode'yi seçince açılıyor kullanabilirsiniz. Not: PrintScreen'e basarsanız güvenli moddaki gibi bilgisayar kilitleniyor.
Seçmiştim.Dediğin gibi PS basınca kilitleniyor sistem :(

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Aşağıdaki linkte de tüm office ve windows sürümleri mevcut. Crackli kesinlikle değiller. Orijinal windows anahtarınız varsa aktif edebileceğiniz tüm deneme sürümleridir. Ben ihtiyacım olunca buradan indiriyorum.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
Aşağıdaki linkte de tüm office ve windows sürümleri mevcut. Crackli kesinlikle değiller. Orijinal windows anahtarınız varsa aktif edebileceğiniz tüm deneme sürümleridir. Ben ihtiyacım olunca buradan indiriyorum.

lisans.website'mı yoksa Windows Office ISO Downloader'mı?

Dünyada bunun ilk olması imkansız bu arada. Olabilir demem bile hataydı. :(