Soru Bana en uygun Linux dağıtımı ne?

Reaksiyon puanı
43
Merhaba ben Selahaddin Doğan ben uzun süredir Linux kullanıyorum bir çok dağıtım denedim ama hepsinde kişileştirme çok az dı ben her detayına kadar kişileştirilenebilen bir dağıtım istiyorum ve çok fazla gereksiz dağıtım kurulmasın istiyorum ve Debain ya da Ubuntu tabanlı olsun istiyorum bana ne önerilsiniz?

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
Merhaba,

Hangi distroları denediniz bilmiyorum ama çokta fark etmez emin olun. Zira, Linux Kişiselleştirme ve modifikasyon açısından diğer işletim sistemlerine göre daha zengindir. Yani şusu busu aklınıza ne geliyorsa değiştirip düzenleyebilirsiniz kendi zevkinize göre. Elementary OS'u deneyebilirsiniz, Debian tabanlıdır ve görsel açıdan tatmin edicidir. Aynı zamanda stabil ve son kullanıcıya gayet rahat hitap eder.

Kurulum adımları ve diğer detaylı bilgiler için hazırladığım rehberden ayrıca faydalanabilirsiniz;

eOS Installation Guide (Kurulum Kılavuzu)

İyi forumlar.

Reaksiyon puanı
43
Merhaba,

Hangi distroları denediniz bilmiyorum ama çokta fark etmez emin olun. Zira, Linux Kişiselleştirme ve modifikasyon açısından diğer işletim sistemlerine göre daha zengindir. Yani şusu busu aklınıza ne geliyorsa değiştirip düzenleyebilirsiniz kendi zevkinize göre. Elementary OS'u deneyebilirsiniz, Debian tabanlıdır ve görsel açıdan tatmin edicidir. Aynı zamanda stabil ve son kullanıcıya gayet rahat hitap eder.

Kurulum adımları ve diğer detaylı bilgiler için hazırladığım rehberden ayrıca faydalanabilirsiniz;

eOS Installation Guide (Kurulum Kılavuzu)

İyi forumlar.
Linux kurmayı biliyorum en az 50 kere kurdum terminal bilgimde var biraz ve kişileştirme derken ben aşırı kişileştirme diyorum az değil mesela baba Linux Mint Cinnam veLinyx Mint Xfce deki kişileştirme az geldi bunlardan 3 kat fazla kişileştirme istiyorum.

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
Linux kurmayı biliyorum en az 50 kere kurdum terminal bilgimde var biraz ve kişileştirme derken ben aşırı kişileştirme diyorum az değil mesela baba Linux Mint Cinnam veLinyx Mint Xfce deki kişileştirme az geldi bunlardan 3 kat fazla kişileştirme istiyorum.
Evet, kişiselleştirme kısmından da bahsettim yukarıdaki mesajımda.

Reaksiyon puanı
43

erengore

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kişiselleştirme ve tema açısından bana kalırsa en rahatı GNOME. Bence GNOME ve temalarına bakmalısınız.

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
Merhaba ben Selahaddin Doğan ben uzun süredir Linux kullanıyorum bir çok dağıtım denedim ama hepsinde kişileştirme çok az dı ben her detayına kadar kişileştirilenebilen bir dağıtım istiyorum ve çok fazla gereksiz dağıtım kurulmasın istiyorum ve Debain ya da Ubuntu tabanlı olsun istiyorum bana ne önerilsiniz?
KDE kişiselleştirme de harikadır. İstediğiniz Debian tabanlı bir dağıtıma, KDE masaüstü ortamını kurabilirsiniz. Debian haricinde Manjaro minimal güzeldir. Archa nispeten daha stabil.

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Kişiselleştirmenin en zengin olduğu masaüstü ortamı şu an KDE. Debian tabanlı olsun da diyorsan Debian'ın direkt kendi KDE'sini kurabilirsin eğer yok dersen Kubuntu veya KDE Neon olabilir.

Reaksiyon puanı
43
Kişiselleştirmenin en zengin olduğu masaüstü ortamı şu an KDE. Debian tabanlı olsun da diyorsan Debian'ın direkt kendi KDE'sini kurabilirsin eğer yok dersen Kubuntu veya KDE Neon olabilir.
Dağıtımında az da olsa etkisi var ya eklenti temalar falan.

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
MXLinux'ta mı KDE Neon mu Debian Plasma mı yoksa manjaro plasma da mı? daha çok kişileştirme var?
Hepsi birbirine yakın aralarında uçurum beklemek olmaz. Aralarında taban farkı var. Hangi tabana daha yatkınsanız ona göre seçim yapmalısınız.

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,555
MXLinux'ta mı KDE Neon mu Debian Plasma mı yoksa manjaro plasma da mı? daha çok kişileştirme var?
Kişiselleştirme açısından çok fark yok plasmada. Mint ve Pardusa KDE kurdum güzel çalışmıştı (Mint KDE desteğini kesti.)
Burada önemli olan dağıtım seçimi. Ben debian kullanmazdım mesela. Eski güncel olmayan paketler beni delirtiyor. Sid kullanmakta mantıksız geliyor. Gider Arch kullanırım daha iyi.