Baltalanan Girişimcilik ve Fikirler

Bu konuyu okuyanlar

AlpErTr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Hemen herkesin hayata geçirmek istediği bir projesi vardır. Ve herkes projesinin muhteşem bir şekilde tutacağına inanır. Bende bunlardanım. Ama benim projelerim para kazanmak yerine sosyal sorumluluk üzerine kurulu projeler olduğu için çok zengin olacağım hayallerim yok. Aksine benden para çıkacak :) Ben benden çok para çıkmaz umarım diyorum :) :)

Bu projelerden bir tanesini lokomotif olarak seçip kendime ekip arkadaşı arama girişimlerim oldu bir zamanlar. Ekip arkadaşı aradım çünkü benim işim kod yazmak veya apk hazırlamak değil. İstesem de yapamam çünkü bilgim ve tecrübem buna yetmez. Zaten ekibi de ekip yapan güçleri birleştirmek değil midir? Yıllar süren uğraşlarım sonucunda gördüm ki herkes fikir baltalıyor veya projede yer almak yerine ciddi paralar istiyor.

Bir ara o kadar çok kızdım ki "ben öğreneyim" dedim bu işi. 40 yaşındayım ve 2 farklı asli işim var. Birincisi bir baba ve eş olarak aileme karşı görevim, diğeri de zihinsel engelliler öğretmenliğim. Bu iki asli işim arasında "ben öğreneyim"e çok fazla zaman ayıramadım maalesef. Zaten ayırsam da olmazdı. Tecrübe ayrı bir meziyet. Öğretmenlikte ki tecrübemden yola çıkarak yazılımda tecrübem olmadan nasıl başarı sahibi olurdum ki? Olamazdım. Bu eşyanın tabiatına aykırı. Haddimi bildim ve ekip arkadaşı aramaya devam ettim ve hala da arıyorum. Acelem de yok.

Buraya bu yazıyı yazma gerekçeme gelince. Genç arkadaşlardan bazıları muhteşem fikirlerle geliyorlar. Bazıları gerçekten ekip arkadaşı arıyor. Bazıları da olumlu eleştiri bekliyor. Ne olur eleştirilerinizin bir sınırı olsun. Kaş yapayım derken göz çıkartmayın lütfen. Size aptalca gelebilir belki ama lütfen heves kırarak eleştirmeyin. Aptalca bir fikir diyebileceğiniz ama muhteşem başarılar elde etmiş bir sürü proje var. Benim hevesim kırılmadı. O noktaya çok yaklaştım ama her defasında sıkı sıkı tutunabildim. Herkes o kadar sıkı tutunamayabilir. Daha yolun başında olan gencecik insanlara bunu yapmayın lütfen.

Umarım kimseyi kırmamışımdır ve umarım birileri bu yazdıklarımdan olumlu sonuç çıkartır.

PowerKing

Asistan
Reaksiyon puanı
76
Abim, çok güzel yazmışsın. Yıllardır tek başıma birkaç foum açtım. Kimse katılmak istemedi. Hep ben hep benciler ve her şeye para olarak bakanlar yüzünden, iş hayatımdan dolayı da tek başıma ilerleyemedim. Projelerimi hep kapatmak zorunda kaldım. Türkiye'de ki ilk site olarak Dünya'da ki tüm hayvanların geniş açıklamasını, özelliklerini yazdığım blog sitemi bile kapatmak zorunda kaldım. Son bir ümit dileğiyle bir projem daha var, aynı sebeplerle ekip arkadaşı bulamıyorum.

AlpErTr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
Abim, çok güzel yazmışsın. Yıllardır tek başıma birkaç foum açtım. Kimse katılmak istemedi. Hep ben hep benciler ve her şeye para olarak bakanlar yüzünden, iş hayatımdan dolayı da tek başıma ilerleyemedim. Projelerimi hep kapatmak zorunda kaldım. Türkiye'de ki ilk site olarak Dünya'da ki tüm hayvanların geniş açıklamasını, özelliklerini yazdığım blog sitemi bile kapatmak zorunda kaldım. Son bir ümit dileğiyle bir projem daha var, aynı sebeplerle ekip arkadaşı bulamıyorum.
Senin de yolun açık olsun. Umarım ekip arkadaşı bulursun. Ve umarım o zamana kadar da içindeki heyecanı kaybetmezsin

Son mesajlar