Bahçeli: Ayasofya’dan çan sesi değil, Allah’ın izniyle ezan sesi yükselecektir

Bu konuyu okuyanlar

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Ayasofya'da Fetih suresinin okunmasından sonra tartışmalar yaşanmış Yunanistan'da duruma tepki göstermişti. Bahçeli de konuyla ilgili açıklamalar yaptı:
"Ayasofya Müslüman Türk milletinin fetih camisidir. Bu hakikat değişmeyecektir. Herkes hesabını buna göre yapmalıdır. Ayasofya’dan çan sesi değil, Allah’ın izniyle ezan sesi yükselecektir. Uzun bir süredir milli ve manevi değerlerimiz seri ve sistematik şekilde istismara uğramaktadır."
Sizce Ayasofya müze olarak mı kalmalı yoksa cami mi olmalı?

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569
Bugün haberlerde gördüm Camiye Bizans bayrağı asmışlar yanış hatırlamadıysam.
Bizde Osmanlı bayrağı asalım bence akılları başlarına gelsin. İyice kaşınıyor bu yunan denizin tuzunu özledi heralde

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Bugün haberlerde gördüm Camiye Bizans bayrağı asmışlar yanış hatırlamadıysam.
Bizde Osmanlı bayrağı asalım bence akılları başlarına gelsin. İyice kaşınıyor bu yunan denizin tuzunu özledi heralde
Komik bir çaba içindeler sürekli tek dertleri biziz

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Seçim vaadi olarak kullanıldığını düşünenler de var?

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Erken seçim çanları. :)

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569
Ben Cami yapılması taraftarıyım. Türklerin kılıç hakkıdır Ayasofya. Kaç Türk ve Müslüman oradan ezan sesi duyulması için şehit oldu.

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
İlber Ortaylı konuyla ilgili açıklama yaptı:
"Caminin bir bölümünde namaz vakitlerinde ezan okunuyor, cuma namazı da kılınıyor. Çocuk oyuncağı değildir, politika aracı yapılmamalıdır, tehlikelidir. Müzeciler ve tarihçiler buna dikkat etmeli. Cumhuriyet yönetiminin 1934 yılındaki kararına itaat etmeliyiz."

M

Murat Burç

SDN Okuru
Ayasofya kılıç hakkıdır. Ayasofya hakkındaki karar konusunda hiçkimse Fatih Sultan Mehmet'den daha büyük değil ama bu işin sırası da değil. Millet aç onu halletsinler önce.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Gönül ister ne onlar bizim camilere saygısızlık etsin nede biz ortak değer haline gelmiş Ayasofyayı tamamen cami yapalım. İlla kavga, agresiflik, hırs. Barış iki inançtada yok. Hep atışma. Buluşsun siyasiler uzlaşsın ama nerde.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Gönül ister ne onlar bizim camilere saygısızlık etsin nede biz ortak değer haline gelmiş Ayasofyayı tamamen cami yapalım. İlla kavga, agresiflik, hırs. Barış iki inançtada yok. Hep atışma. Buluşsun siyasiler uzlaşsın ama nerde.
Gönül isterki diye birşey yok. Ayasofya camiidir. Avrupada bir kaç camii kapatılacak diye Ayasofya'dan taviz verilemez. Kimsenin gönlüne bırakılacak bir iş de edeğildir.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Niye her inançta birbirine tam saygı duysun ve uzlaşsın kavga olmasın istemiyorsun?
Ne saygısı? Avrupada menşei osmanlı olan yapıldığında da cami olarak yapılan bir çok yer kiliseye çevrildi.

İstanbul savaşarak alınmasaydı ayasofya kilise olarak kalacaktı. Savaşarak alındı Ayasofya camiye çevrildi. Ayasofya Kabe ve Mescidi aksadan sonra İslam aleminin en büyük ve en önemli ibadethanesidir. Türkiye'nin dee en önemlisidir.

Kimsenin dini benim umrumda değil benim dinim de onların umrunda değil. Ayasofya camidir tekrar da cami olacaktır. İtirazınızı Fatih Sultan Mehmet'e yapabilirsiniz.

Bundan 20 yıl sonra müzeye çevrilme kararının nasıl şaibeli olduğu da konuşalacak. Atatürk'ün imzasına bile sahte diyenler var.

Ama bunlar iktidarın çöp ekonimiyi gözden kaçırmak için yaptığı gündem değiştirme çabaları, guruldayan karın başka bir şey düşünmez bunu pek dikkate almıyorlar.

M

Murat Burç

SDN Okuru
İlk postumu okursanız her iki inancında bunu yapmaması ve uzlaşılması taraftarı olduğumu söyledim. Agresiflik yerine uzlaşıcı olunmalı. Onlarda bizim camiilerimizi kilise yapmasın bizlerde aynı şekilde. Ayrıca mutlaka bizde ufak tefek kiliseleri camiiye dönüştürdüğümüz olmuştur ama Ayasofya dediğiniz gibi fazla önem taşımakta olup iki inancın uzlaşması konusunda sembol olabilecek potansiyele fazlasıyla sahiptir.
Ayasofya konusunda taviz yok. Daha fazla tartışmayacağım. İyi günler

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Müze olarak kalmalı, neden bozuyorsun sen o değeri..

Her yer cami oldu zaten bunun din ile bir alakası yok bırak azcık başka şeyler ile ilgilen, nedir bu cami takıntısı ?

Toprak Kokusu

Profesör
Reaksiyon puanı
6,063
vakfiye1-1.jpg

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Caresizce gundem degistirme hamleleri, milletin alim gucu ciddi oranda dustu, insanlar ac kaldi, calisanlar da bu ezilmenin etkisiyle kolelige doğru yol alıyor, ekonomi iyiyken yapsalardi bir miktar oy kazanabilirlerdi, akıllarinca bu hamleyi sona sakladilar ama is işten gecti artik insanlarin colugunu cocugunu geçindirme, yaşam kurma, gelecek hazirlama gibi cok ciddi dertleri var.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bence sen haddini bil artislik yapma , çok fazla sesin çıkmasın , çakma youtuber,karşındak ile tartışma yapacaksan seviyene takıl yoksa bende senin seviyene takılırım , öyle klavye başında havalanma ile olmaz bu işler , bir sorunun varsa gel özele konuşalım , burada beğeni alacağım diye millete oyuncak olma klavye delikanlısı.

Neden daha önce olmuyor da şimdi oluyor ? Fethi şimdi mi oluyor , neden 2020 ? boş muhabbet yapmayın mantıklı düşünün azcık ,ülkenin durumuna bakın herkesi kendiniz gibi sanmayın , milyonlarca kötü hayat yaşayan insan var ortada , bunun sırası şimdi değil.
Yahu söyleyecek lafın yok benim yaptığım işe dil uzatıyorsun. Acizlik akıyor. :D ben en başta millet aç yazdım haberin yok.

Ayasofya müze olarak kalamaz nokta. Ayasofya normal bir cami değil fethin simgesi.

Seviye meviye geveleme haddini bil. Sesimi çıkarıp çıkarmayacağıma da senin gibi bir düşük profile sormayacağım muhaliflerin yüz karası.

Dnadik sdn forumda beğeni ile uğraşmam ben beğeniye uğraşsam şuan listenin zirvesindeydim zaten.

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Müze olarak kalmalı, neden bozuyorsun sen o değeri..

Her yer cami oldu zaten bunun din ile bir alakası yok bırak azcık başka şeyler ile ilgilen, nedir bu cami takıntısı ?
Eskiden müze olmadığının bilincindesin değil mi ? Tarihte din ve savaşlar konulu bir eğitim aldın mı acaba? Daha doğrusu tarih eğitimi de yeterli olacaktır.

Ayasofya fethimisin simgesidir. Evet, çok cami yapılmasına karşı olabilirsin, bu kadar devlet memuru olmasından şikayetçi olabilirsin, herşeyden şikayetçi olabilirsin. Bu fikirlerine katılabilirim. Lakin ayasofyayla bunları bağdaştırmamalısın. Her hareketi mazur gör ama bunu görme :)

Ata_

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Ayasofya'dan çan sesi gelmiyordu ki? Müze olarak kalsın sıkıntınız ne? Ne söylesek boş zaten kendi bildiğinizi yapın. Neden böyle şeylerle uğraşacağımıza başka şeylerle uğraşamıyoruz? Bize denmiyor mu Oku, araştır, sorgula diye hani nerede? Anca dinciyiz diye gezin ortalıkta. Biraz da camileri fethedeceğinize uzayı fethedin. Malum, adamlar öyle yapıyor çünkü. Araştırıyor, bilgilendiriyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eskiden müze olmadığının bilincindesin değil mi ? Tarihte din ve savaşlar konulu bir eğitim aldın mı acaba? Daha doğrusu tarih eğitimi de yeterli olacaktır.

Ayasofya fethimisin simgesidir. Evet, çok cami yapılmasına karşı olabilirsin, bu kadar devlet memuru olmasından şikayetçi olabilirsin, herşeyden şikayetçi olabilirsin. Bu fikirlerine katılabilirim. Lakin ayasofyayla bunları bağdaştırmamalısın. Her hareketi mazur gör ama bunu görme :)
Ayasofya 24 Kasım 1934'den beri müzedir.

Son düzenleme:

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Ayasofya'dan çan sesi gelmiyordu ki? Müze olarak kalsın sıkıntınız ne? Ne söylesek boş zaten kendi bildiğinizi yapın. Neden böyle şeylerle uğraşacağımıza başka şeylerle uğraşamıyoruz? Bize denmiyor mu Oku, araştır, sorgula diye hani nerede? Anca dinciyiz diye gezin ortalıkta. Biraz da camileri fethedeceğinize uzayı fethedin. Malum, adamlar öyle yapıyor çünkü. Araştırıyor, bilgilendiriyor.

Ayasofya 24 Kasım 1934'den beri müzedir.

Yahu ben siyasetçi değilim, bundan oy almayacağım, rant almayacağım. Tayyip bey ile mi kıyaslıyorsun beni =)
Hadi beni geçtim..... Peki ya sen nesin ? Hristiyan mısın ? Hadi tamam müslümansın. Kendi müslümanlığın sana; Benim dinimle alıp veremediğin ne ? Geliyorsun bana 1934te müze olduğundan bahsediyorsun. Müze olmadan önce orası neydi arkadaşım ? Biz burayı fethettik, fetheden kişi müslüman. Adam kendine göre fethini ilan ediyor. Hristiyan alemi karşı çıkıyor çünkü eski mabetleri, senin neyin oluyor da cami olmasına karşı çıkıyorsun ?

Başka şeylerle uğraşmadığımı ne biliyorsun ki beni yargılıyorsun ? 3 üniversite bitirdim ben, tamı tamamına 3. Birini babam bitirttiyse, diğerlerini yarı maaşa çalışarak, 1 liralık ne sucuğu olduğunu bilmediğim şeyleri yiyerek bitirdim. Şuan 8 12 çalışıyorum ve 4. lisans eğitimimi devam ettiriyorum tam puanla. Benim bunca emeğim bir yerde, sonra biri geliyor koskoca destan yazan, Türkiyeyi bizlere bugünlere emanet eden ( Atatürk gibi ) birinin o şanlı zaferini "müze orası, boş bina, hiçbir değeri yok " manası taşıyan cümlelerle tanımlayan, karşısındakinin eğitim hayatını bilmeden sadece yargılayan birinin kelimeleriyle mi değerlendiriyoruz ?

Arkadaşım ben tasarımcıyım. Bu devletin altında tasarım işi yapıyorum. İş kolum ve faaliyetini sürdürdüğüm şirket altında onlarca patent var. Devlet yaptığım tasarımların tamamının altına imza atıyor. Sigortamı, damga vergimi karşılıyor, ben gibi teknik adamları işe almasını tavsiye ediyor, bu kulvardan gidersen denetime tabi tutarak teşvik ediyor, çalışanlarını zorunlu olarak okutmaya yöneltiyor.

Şimdi sevgili arkadaşım; kullanıyor olduğun klavyenin bile hikayesini bilmeden, takır tukur artistik yaptığın kişi olarak Eğitim ne ?Bu dünyaya, özellikle bu devlete katkın ne ? Ben dünyanın her yerine tasarım gönderiyorken, ihracata destek katıyorken , Ata kullanıcı adını taşıyan senin değerin ne ?

Bu milletin sorunu da bu. Bilgi yok ama düşünce var. Oturduğun yerden, dayandığın masadan sallayarak bir yere varamıyorsun.

Son düzenleme:

Ata_

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Ata benim ismim kardeşim bundan da gurur duyuyorum. Benim çevremde çok çalışkan, profesör, emekli öğretmen büyüklerim var. Ben sana bir şey demedim Ayasofya müze değildir dedin, ben ona cevap verdim. Senin eğitim durumuna bir şey demedim. Din hakkında konuşmayacağım. Dine karşı bir tavrım yok, karşı da değilim. Sadece artık fazla abartıldığını düşünüyorum ve benim gibi düşünen milyonlarca insan var. Bizim ülke sadece dine bağlı. Atatürk'ün askerleriyiz yazılıyor karşı taraftan ben Fatih Sultan Mehmet'in askeriyim diyor. Bir videoda hangisini seviyorsun diyor seçeneklerde yok ama Peygamberimizi ve Allah'ı söylüyor, videoya alet ediyor kötü bir şey bu. Atatürk'ün çocuklarıyız yazılıyor ben Adem ve Havva'nın çocuğuyum diyor. Bakın KARŞI değilim! Ben de Müslümanım. Ama "onlara göre" karşı tarafı ezme peşinde, yanlış söylediğini söyleme peşinde. Bu gerçek Müslümanlık değildir bana göre. Yorumlarda sinir krizi geçirmemek mümkün değil. Ben bu tip insanları sevmiyorum hiçbir bilgisi olmayan, ona anneden, babadan ne aktarıldıysa onu söyleyen, araştırmayan insanlara söylüyorum. Senlik bir durumum yok. Genel söyledim. İyi iş yapıyorsun devam et işte. Ne güzel. Geçen 1.8 Milyarlık şirket satıldı ama sevinenler var. Ne olur bizde kalsa, geliştirsek, daha da iyileştirip üretsek. Konu saptı ama özet bu.

Obenfuhrer

Asistan
Reaksiyon puanı
286
Ayasofya'dan çan sesi mi yükseliyor ?
Cumhurbaşkanının yaptığı açıklama belli, "Daha yanı başında ki Sultan Ahmed'i dolduramıyoruz bir de Ayasofya'yı açalım diyorsunuz.."
Siyaseti her şeye alet etmeyi huy haline getirmiş millet.

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Ayasofya çok detaylı ve ince çizgili bir konu. Başka bir devletle restleşiyorsun diye cami yapılacaksa hiç gereği yok. Orasının değeri bence böyle küçük siyasi olaylara konu edilecek birşey değil. Al papazı / Ver papazı olayında olduğu gibi geri adım atma potansiyelin varsa rest çekmeyeceksin, rest çekeceksen de bunu güce bağlaman gerekir. Güçsüzsen yerini bileceksin, yoksa dolar bu şekilde tepe noktada kalmaya devam edecektir. Ne yazık ki siyasilerin, ekonomik gücü fazla olduğu için kendileri oluşturdukları krizde yüzde olarak daha az etkilendikleri için kısaca değil çuvaldız, iğne kendilerine birşey batmadığı için empatisiz hiçbirşeyi kavrayamayacak durumdalar.

Öte yandan senin düşüncende milyon tane insan olabilir. Fakat senin de fark ettiğin gibi senin tanımına göre "sana karşıt olan görüş" te var. Atatürk'ün çocuğuyuz kelimesi, Atatürkü seven biri için bir değerdir lakin dinine bağlı bir insan Atatürk'ten çok Peygamberini sevebilir. Tıpkı Atatürke sevgisini lanse eden gibi, ankette olmasa dahi Peygamberini sevdiğini yazabilir. Yazamaz diye kaide mi var ? Yok. Sen Atatürkçülüğünle övünüyorsan o zaman Atatürkün peşinden giderek çağdaş ülke yolunda katkın olmalı, Peygamber yolunda giden de dinini belirttiği şekilde yaşamaya çalışmalı. Sen caka satabiliyorsan o niye satamasın ? Peygamberi sevmek suç değil. Bu adam gelip sonuçta Atatürk'ü peygamber düşmanı diye de tanımlamıyor belirttiğine göre, peygamberi de Atatürk düşmanı diye tanımlamıyor.

Atatürkçü bir içeriğin altında Mehmet sevgisini lanse eden, Mehmet konulu bir içerik altında da Atatürk sevgisi yazılabilir. Bunu konu edip, tartışmaya maal vermenin ne amacı olabilir ki ? Bu kişiler aynı devlet için çalışmış, bu kişiler aynı devlet için temel atmış ve bizde bu temel üzerinde oturuyoruz. İş güç yokta sanki bu ikisi düşmanmış gibi bunların altında yazan yorumlarda kötü amaç niye arıyoruz ? Aynı soydan gelen insanları neden taraf ediyoruz ?

Müslümanlığın merkezinde zaten her birey kendine bakmalı. Kendini düzeltmeli. Benim ailemin bir tarafı sağ görüşlü bir kesitte, diğeri de sol. Annem beni vaktinde kendilerini zorla götürüldüğü gibi kurslara yurtlara götürmedi. Kendileri eğitti, okuttu(kuran'ı da okulu da), öğretti. Evet annem belki, annesinin ona baba zoruyla taktığı türban yüzünden küçük yaşta okuldan atılmak zorunda bırakıldı. Halbuki dinde zorlama yok değil mi ? Dedem 90 yaşında ve zamanında gördüğünü yapmasını konu edinemem. Yinede annem beni yetiştirdi. Aile insanı bir yere kadar yetiştirir arkadaşım. Benim ailem benim içime imân ateşini bıraktı. Yeter.

Öte yandan 1.8 milyarlık şirket dediğin yer nedir, ne değildir bilmem. Zan kuramam. Bildiğim şey sadece tecrübedir, ve tecrübeyle kesindir. Bu konuda bilgim; Sanayi bakanlığı ihracat ve ithalat da daha sosyal ve titiz davranmalıdır. Teşviklerle daha çok destek vermeli, denetim mekanizmaları ile süreklilik sağlamalıdır. Aksi halde eldeki güç her daim yanlış kullanılacaktır. Devletin bir çok kurumu özelliştirmesi benim milliyetçilik ilkelerimle kesinlikle bağdaşmayan birşeydir ve kabul edilemez. Çalışanların düzgün ve verimli çalışmaması, içerideki kadrolaşma, kötüye kullanım gibi durumlarda elden çıkarma bir çözüm değildir. Asıl olan milli gücü, milli duyguları ayakta ve canlı tutarak yaşatmaya çalışmaktır.

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Dilara, Hakkı abi'nin de youtube de dediği gibi (kapatılan başlıklarınızı görmedim ama) forumda çok hit alacak, insanları tartışmaya çekecek konuları çok iyi görüyor, tam da bam telini konu içeriği ediyorsunuz.
Siyasetin foruma gelmesini istemeyen, red verenlerden biri olarak; forum yönetimi hep uzak kalmıştı konulardan. Siz niye siyasete giriyorsunuz sorabilir miyim acaba ?

Gerçekten siyaset mi yapmak istiyorsunuz ? Yoksa foruma diğer bir hit kazandırma taktiği mi bu yaptığınız ?

Dilara Kaya

Profesör
Reaksiyon puanı
3,756
Dilara, Hakkı abi'nin de youtube de dediği gibi (kapatılan başlıklarınızı görmedim ama) forumda çok hit alacak, insanları tartışmaya çekecek konuları çok iyi görüyor, tam da bam telini konu içeriği ediyorsunuz.
Siyasetin foruma gelmesini istemeyen, red verenlerden biri olarak; forum yönetimi hep uzak kalmıştı konulardan. Siz niye siyasete giriyorsunuz sorabilir miyim acaba ?

Gerçekten siyaset mi yapmak istiyorsunuz ? Yoksa foruma diğer bir hit kazandırma taktiği mi bu yaptığınız ?
Taktik falan yapmıyorum gündemde ne varsa onu uygun konu başlığı altında paylaşıyorum siz niye rahatsız oldunuz ki?