Azerbaycan Ermenistan Anlaşması hakkında bir kaç soru

Bu konuyu okuyanlar

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Merhabalar Arkadaşlar Muzaffer Azerbaycan ordusu işgal altındaki topraklarını kurtarma savaşını kazandı ve sonucunda Ermenistan ile anlaşma yaptı ve işgal altındaki topraklarını geri alacak. Bazı konularda kafama şunlar takıldı
1) Hocalı ve Hocavend Azerbaycan'a verilecek mi ( zaten Azerbaycan Toprağı)
2) Rus dışişleri bakanı Lavrov Türk Askeri Karabağ'da olmayacak dedi. Bu doğru mu?
3) Kelbecer'i bosaltması gereken Ermenistan boşaltmadı bu oyalama olarak algılanmalı mı?

Bu biraz konu dışı olacak Azerbaycan Kuzey Kıbrıs'ı Dağlık Karabağ yüzüne tanımıyordu bütün topraklarına kavuşunca Kuzey Kıbrıs'ı tanıyacak mı?
Bilgili olanlar ve Azerbaycan Türk'ü Arkadaşlarımız bilgilendirebilir mi?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bu anlaşma daha çok su kaldıracak gibime geliyor benim. Paşinyan dışındaki neredeyse bütün muhalefet savaşa devam etmek istiyor. Bu anlaşmayı ben imzalayacam diyor ama meclisten geçecek mi şüpheli...
Bu arada dün mesela Paşinyana suikas girişimi olmuş onu bir şekilde öldürürseler ne olacak şüpheli. Lakin orada Putin'in imzası olması anlaşmayı bozmaları şansını zorlaştırıyor...

Açıkçası Azerbaycan baya güzel bir anlaşma imzalamış görünüyor şuan için. Hem Nahçivan ile yol hakkı kazanıyor hep işgal edilen bütün topraklarını alıyor hemde eskiden kendi içinde özerk olan Dağlık Karabağ bölümü statü flan verilmeden veya özerkliği olmadan direk Azerbaycan'a katılıyor. Bu hayal gibi bir anlaşma Azerbaycan için istediğinden fazlası.

Türk askeri olacak mı konusuna gelirsek benim anladığım Türk askeri Dağlık Karabağ bölümünde olmayacak. Yoksa diğer bölgelerde Karabağda veya herhangi biryerde olabilir. Geçenlerde Rusya ile konferans ile bizimkilerde antlaşma imzaladı çünkü.

Kuzey Kıbrıs meselesine gelirsek bence Tanımaz. Avrupa birliği ve Amerikayı karşısına almış olmuş. Anlamsız bir şekilde. Hadi tanıdı diyelim kim takar Azerbaycan'ın tanımasını dünya basınında :(

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
@OzkanK. Hocam hangi siteden bakmıştım hatırlamıyorum lavrov'un açıklamasını okumuştum. Hürriyet'in sitesinde Hocalı ve Hocavend verilecek mi diyince kafam karıştı zaten Ermenistan bütün işgal ettiği toprakları vermeyecek mi? Demiryolu ve karayolu ile bağlanması anlaşmanın en önemli kısmı. Rusların Azerbaycan'da bulunması bence gereksiz. Pasinyan'ın karısı Türklere verecek toprağımız yok diye mesaj atıyordu.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
@OzkanK. Hocam hangi siteden bakmıştım hatırlamıyorum lavrov'un açıklamasını okumuştum. Hürriyet'in sitesinde Hocalı ve Hocavend verilecek mi diyince kafam karıştı zaten Ermenistan bütün işgal ettiği toprakları vermeyecek mi? Demiryolu ve karayolu ile bağlanması anlaşmanın en önemli kısmı. Rusların Azerbaycan'da bulunması bence gereksiz. Pasinyan'ın karısı Türklere verecek toprağımız yok diye mesaj atıyordu.

Geçenlerde CNN-Türk'te eski bir emekli paşa anlatıyordu. Bazı maddeler Ermeniler ürkmesin diye açık açık konuşulmaz diyordu.
O sırada yayına bağlanan Azerbaycan milletvekilide Türkler burada olacak diyordu. Ayrıca Azerbaycan devlet başkanıda sürekli söylüyor. Rusya Ermeniler onlara çok kızmasın diye bazı şeyleri açık açık söylemiyor olabilir.

Ve bir ülkede askerinin olup olmaması sadece o anlaşamya bağlı değil ya. Orası Azerbaycan toprağı olduktan sonra Türkiye ile ayrı bir anlaşma imzalar ve askerimiz gider onlar kolay şeyler. Sonuçta Azerbaycanın şahsi malı olduktan sonra kime ne kim karışacak.

Yeter ki Azerbaycan bütün topraklarını alsın ve Nahçivan ile yani dolaylı yolda Türkiye ile karabağlantısını kazansında gerisi önemli değil.

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,764
Merhabalar Arkadaşlar Muzaffer Azerbaycan ordusu işgal altındaki topraklarını kurtarma savaşını kazandı ve sonucunda Ermenistan ile anlaşma yaptı ve işgal altındaki topraklarını geri alacak. Bazı konularda kafama şunlar takıldı
1) Hocalı ve Hocavend Azerbaycan'a verilecek mi ( zaten Azerbaycan Toprağı)
2) Rus dışişleri bakanı Lavrov Türk Askeri Karabağ'da olmayacak dedi. Bu doğru mu?
3) Kelbecer'i bosaltması gereken Ermenistan boşaltmadı bu oyalama olarak algılanmalı mı?

Bu biraz konu dışı olacak Azerbaycan Kuzey Kıbrıs'ı Dağlık Karabağ yüzüne tanımıyordu bütün topraklarına kavuşunca Kuzey Kıbrıs'ı tanıyacak mı?
Bilgili olanlar ve Azerbaycan Türk'ü Arkadaşlarımız bilgilendirebilir mi?
Rusya'ya yaradı Azerbaycan'ımızın zaferine çöktü yerleşti oraya. Yine de Ermenilerin elinde olmasındansa şimdilik olumlu bir gelişme.
Hocalı vs konusu 5 yıl sonra çözüme kavuşacak gibi duruyor; zira şu anda ateşkes hakim ve henüz barış yapılmadı