Aynı Anda 2 Işletim Sistemi Kurmak

Bu konuyu okuyanlar

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,494
Eski laptopumda Windows 10 yüklü. Ben bununla aynı anda windows 10 aynı anda linux kullanmak istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü?

quentin61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Eski laptopumda Windows 10 yüklü. Ben bununla aynı anda windows 10 aynı anda linux kullanmak istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü?
Aga geçen yanlışlıkla öyle bi şey yaptım format atarken.işletim sisteminde 2 tane windows 10 ibaresi var. Bence biostan 2 farklı os boot manage den yaparsan olabilir. Ama inanki ben de bunu yanlışlıkla yaptım :)))
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aga geçen yanlışlıkla öyle bi şey yaptım format atarken.işletim sisteminde 2 tane windows 10 ibaresi var. Bence biostan 2 farklı os boot manage den yaparsan olabilir. Ama inanki ben de bunu yanlışlıkla yaptım :)))
Pc başlarken elle hangi boottan açılması gerektiğini manuel olarak seçersin

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,494
nasıl yapıcağımı baştan anlatır mısın? ayrıca bunu yaparken bilgisayara zarar verme imkanım var mı?

quentin61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Çay Perisi

Müdavim
Reaksiyon puanı
938
Normal Linux kurulumunda Dual Boot olarak seçeceksin, gerisinde o yönlendirir seni.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Çok kolay. Bu işlemi yapmak için 2 disk yolu var. İlki windows olan disk veya kullanılmakta olan disk, ikincisi en kolayı boş disk. İlki için windows üzerinden disk bölümleme uygulamasını açmanız gerek. Adını hatırlayamadım. Bölmek istediğiniz diskin alanını küçültüp boşluk açmanız gerekli. O kısma kurabilirsiniz. Linux yüklerken de sistem seçimini linuxun önyükleme efisi seçim yaptırıyor. Linuxu kuruyorsunuz uefili veya değil. Biosdan da boot ilk disk linux seçili olmalı. Ben de mac OS, windows kullanıyorum. Bende de opencore seçili.

S

SDN Anonim 320986

SDN Okuru
Windows yanına, Linux işletim sistemini kurma aşamaları:
1. Windows 10 disk yöneticisine girerek, orn: C:\ diskine sağtıklayıp küçültme yoluyla minimum 50 GB veya üzeri disk alanı oluşturun. Alan oluştuysa artık bu alanı linux kurmak için hazırladınız.
2. Usb disk'e yazdırılmış olan linux işletim sistemini,donanımınızın izin verdiği şekilde, boot yönergeleriyle usbdiski ön yükleme sıralamasından başlatarak linux sistemini live olarak başlatın masaüstü gelene kadar bekleyin. ( Bu işlem linux türevlerine göre değişir genel standart bu şekilde)
3. Herşey tamamsa eğer , linux masaüstüne geldiğinizde ise , kurulum Install kısayoluyla kurulumu başlatın. Dil,bölge klavye ayarlarını kendinize göre yapın. Disk alanı bölümüne geldiğinizde ise, daha evvel'den ayırdığınız diski göreceksiniz (boyutundan tahminle) bu diski seçin. seçeneklerden ,1-dosya biçimini ext4 yaparak 2- / < Root_simgesini aktif ederek 3- format tikini işaretleyin. ve kuruluma devam ederek kullanıcı adı / şifresi oluşturarak ileri diyerek işlemleri sürdürün.
Not: Linux kurulumlarıyla alakalı olarak, videolu anlatımları evvelinden izlemenizi tavsiye ederim işin mantığını anlamak için, daha etkili olacaktır. işlemlerde aşamaları daha rahat yapabilirsiniz.

İşlemleri yapmadan evvel :
Üstteki işlemleri yapmadan evvel, sisteminizin yedeklerini ve en azından bir kurtarma diski oluşturmanızı öneririm. İlk kez linux işletim sistemi kuracaksanız eğer mutlaka bu işlemleri yapın.
Acronis, aomei vb. yedekleme uygulamaları kullanarak'da, sisteminizin bir yedeğini ayrı bir disk depolama alanına yedekleyin ki , olası gelişen bir sorunda geri dönüşünüz olsun.

Linux işletim sistemi seçimi:
Linux işletim sistemlerini ilk kez kuracaksanız eğer tavsiyem ilk olarak Linux mint işletim sistemi dağıtımını öneririm. Linux mint cinnamon masaüstü arayüzü oldukça modern ve kullanışlı bir arayüze sahiptir tavsiye edilir.
indirme linki: http://ftp.linux.org.tr/linuxmint/iso/stable/20.1/linuxmint-20.1-cinnamon-64bit.iso
Kaynak linki: Linux Mint 20.1 "Ulyssa" - Cinnamon (64-bit) - Linux Mint

Linux kurduktan sonra, windows - linux seçimi:
Linux işletim sistemini kurduktan sonra Grub2 adındaki, Boot kaydı sisteme yazılacağından, yüklü olan windows işletim sistemini osprober kanalıyla otomatik olarak algılayacak ve size , sistem açılışlarında, Windows - Linux ve Recovery kurtarma seçenekleri beliren ekran çıkacak. Siz bu ekrandan kullanmak istediğiniz (Windows - Linux) işletim sistemlerine rahat şekilde geçiş yaparak artık kullanabileceksiniz. Bu kısmıda ekleyeyimki yadırgama vs. olmaması için. Grub ekranı linux kurulumunda sistemleri gösteren diyelim ekran olarak adlandırılabilir.

Umarım yararlı olacaktır saygılarımla. | İyi Forumlar! :)